Najnowsze

Stare sedesy, pralki i lodówki przed ambasadą Rosji. "Mamy nadzieję, że przekażą swoim wojskom"

Najnowsze

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP
Antywojenna akcja przed budynkiem ambasady Rosji
TVN24Antywojenna akcja przed budynkiem ambasady Rosji

W środę przed budynkiem ambasady Rosji odbyła się antywojenna akcja pod nazwą "Daj coś z worka dla orka". To symboliczny protest warszawiaków przeciwko grabieży domów, których dopuszczają się żołnierze rosyjscy w czasie inwazji na Ukrainie.

Uczestnicy akcji przynieśli ze stare artykuły gospodarstwa domowego: pralki, lodówki, telewizory, zlewy, sedesy oraz drobniejsze rzeczy, takie jak buty czy bielizna. Wszystko wyrzucili na trawnik przed ambasadą od strony Belwederskiej.

- Przynosimy to dlatego, że widzimy, że najwyraźniej jedną z głównych inspiracji rosyjskiej armii, jest potrzeba złupienia na przykład starej armatury łazienkowej - powiedział Wojciech Stanisławski, który m.in. z ukraińską aktywistką Natalią Panchenko organizował akcję. - Mamy nadzieję, że pracownicy ambasady rosyjskiej zechcą te rzeczy zgromadzić i przekazać swoim wojskom - dodał.

Małgorzata Wersocka z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji podsumowała: - Zgromadzenie pod ambasadą Rosji zakończyło się o 18.55. Przebiegło bez żadnych incydentów. Było spokojnie.

Galeria Wolna Ukraina przed ambasadą Rosji

Wcześniej zainaugurowano Galerię Wolna Ukraina. Składają się na nią prace nawołujące do zakończenia rosyjskiej agresji oraz ukazujące cierpienie niewinnych ludzi. Ułożono tam również kilkadziesiąt maskotek, to symbol ofiar wśród dzieci. Na chodniku po drugiej stronie ulicy Belwederskiej został umieszczony wielkoformatowy napis w barwach narodowych "Chwała Ukrainie".

- Zdecydowaliśmy się tutaj pod ambasadą rosyjską otworzyć Galerię Wolna Ukraina, żeby zaprotestować przeciwko wojnie, agresji i temu, co się dzieje na Ukrainie. A także apelować o pokój - powiedziała podczas środowego briefingu wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra. - Chciałam bardzo serdecznie podziękować inicjatorom tego pomysłu: warszawskim radnym, artystom, kuratorom, dlatego że to jest nasz pokojowy krzyk: Dosyć wojny! Nigdy więcej wojny! - zaznaczyła.

Partnerem i organizatorem Galerii została Stołeczna Estrada, a kuratorem galerii jest Arkadiusz Karapuda.

Napis "Chwała Ukrainie" przed ambasadą RosjiUM Warszawa
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:dg/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości