USA

USA

Władze USA poinformowały, że dane osobowe ok. 4 mln byłych i obecnych pracowników władz federalnych mogły paść łupem hakerów. Włamali się oni m.in. do sieci komputerowej agencji rządowej OPM, która przechowuje dane pracowników federalnych. - Problem jest poważny. Wykradzione dane sięgają 1985 r. - poinformował Reutersa pragnący zachować anonimowość urzędnik.

Amerykanie podarowali je Irakijczykom, a ci w olbrzymiej ilości utracili je na rzecz dżihadystów. Przejęte opancerzone pojazdy typu Humvee, legenda amerykańskiego wojska, wyrastają na jedną z najgroźniejszych broni Państwa Islamskiego.

Do wybrzeży USA dopłynęła francuska fregata Hermione, replika jednostki o tej samej nazwie z XVIII wieku, która zapisała się złotymi zgłoskami w historii relacji Francji i USA. Jej współczesna wersja została przywitana z honorami przez jeden z najpotężniejszych okrętów XXI wieku, niszczyciel USS Mitscher. Przy okazji odbyła się sesja zdjęciowa z udziałem tych dwóch jakże różnych jednostek.

Pentagon zawiadomił Kongres, że w fazie planowania jest sprzedaż dużej partii amunicji dla wojska Zjednoczonych Emiratów Arabskich. 1,6 tysiąca różnych bomb ma zasilić arsenały, które opustoszały po miesiącach nalotów w Iraku, Jemenie i Syrii. Jak piszą wojskowi, w ten sposób zostanie "wsparty ważny partner strategiczny".

Flota USA opublikowała serię zdjęć niszczyciela USS Ross, który stał się w ostatnich dniach bohaterem incydentu z udziałem Rosjan. Jak twierdziły rosyjskie media, okręt został "przepędzony" z granicy przez bombowiec Su-24. Amerykanie zaprzeczają i pokazują zdjęcia niszczyciela, który nadal prowadzi ćwiczenia z Ukraińcami.

Od pewnego czasu nad różnymi miastami USA krążą samoloty wyposażone w kamery i anteny, wzbudzające ciekawość i obawy wielu Amerykanów. Za tajemniczymi lotami stoi FBI, które działając pod przykryciem, prowadzi monitoring i inwigilację - pisze agencja Associated Press.

W latach 2001-2014 w Afganistanie, Iraku i Pakistanie zginęło ponad 350 tys. cywili, żołnierzy, zakontraktowanych najemników, dziennikarzy i pracowników organizacji humanitarnych. W tej liczbie zawierają się też wszystkie ofiary po stronie Stanów Zjednoczonych. Tak wygląda podsumowanie dwóch największych konfliktów, w które w XXI wieku zaangażowały się USA - wynika z raportu stworzonego przez amerykański Uniwersytet Browna.

Naukowcy badający grupę prawie 500 amerykańskich weteranów wojen w Iraku i Afganistanie odkryli, że u tych, którzy doświadczyli wybuchu bomby w bliskiej odległości - nawet, jeżeli w jego efekcie nie zostali ranni - po pewnym czasie w przyspieszonym tempie zaczęły obumierać połączenia nerwowe w mózgu. U wielu weteranów 10 lat po wojnie pojawiły się objawy choroby Alzheimera.