Unia Europejska

Unia Europejska

Orban: Węgry nigdy nie poprą żadnych sankcji UE przeciwko Polsce

Premier Węgier Viktor Orban powiedział w piątkowym wywiadzie dla publicznego radia, że jego rząd nigdy nie poprze ewentualnej decyzji o nałożeniu unijnych sankcji na Polskę. Część zachodnioeuropejskich polityków mocno krytykuje w ostatnich tygodniach rząd Beaty Szydło, a Komisja Europejska ma 13 stycznia omówić sytuację w Polsce.

Schetyna: debata o Polsce jest nie do zatrzymania

- List komisarza Timmermansa był grzeczny, było tam dużo opisywania wątpliwości. Ja bym odpowiedział - tak skomentował w "Faktach po Faktach" były szef MSZ Grzegorz Schetyna brak odpowiedzi ministrów Waszczykowskiego i Ziobry na list unijnego komisarza z wątpliwościami dotyczącymi ustawy medialnej.

Tusk, Stoltenberg, gen. Breedlove. Prezydent Duda leci do Brukseli

Prezydent Andrzej Duda 18 stycznia w Brukseli spotka się z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, szefem NATO Jensem Stoltenbergiem, a w Mons z naczelnym dowódcą sił NATO w Europie gen. Philipem Breedlove’em - poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

"FT": Polska zbacza z drogi sukcesu, PiS przypomina Fidesz

Ćwierć wieku od upadku komunizmu Polska wyrosła na odnoszącą największe sukcesy gospodarkę Europy Środkowej. Oznacza to, że demokracja i rządy prawa mogą zakorzenić się w dawnych krajach satelickich ZSRR; teraz postęp jest zagrożony - pisze "Financial Times".

"Dzieci kontra bazy?" "To jest propozycja uczciwa"

Prawo i Sprawiedliwość "handluje kwotami", a wciąż nie przedstawiło swojej wizji bezpieczeństwa Polski - mówiła w "Faktach po Faktach" Julia Pitera z Platformy Obywatelskiej, komentując wywiad udzielony przez szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego agencji Reutera. Zbigniew Kuźmiuk stwierdził natomiast, że propozycja szefa polskiej dyplomacji pod adresem Londynu jest "uczciwa".

"Chcemy tylko wyleczyć nasz kraj z kilku chorób"

Szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski w rozmowie z niemieckim "Bildem" odrzuca zarzuty wysuwane przez Komisję Europejską pod adresem polskiego rządu w związku ze zmianami w mediach publicznych i w Trybunale Konstytucyjnym.

KE: pismo MSZ do Komisji Weneckiej nie obejmuje wszystkich naszych zastrzeżeń

W oświadczeniu Komisji Europejskiej dla TVN24 podkreślono, że rządy prawa są jedną z fundamentalnych wartości państw UE, a zmiany konstytucyjne w Polsce "śledzone są z zaniepokojeniem". Tymczas, jak poinformowało TVN24 źródło w KE, polskie pismo do Komisji Weneckiej nie dotyczy obecnego konfliktu prezydenta Andrzeja Dudy z Trybunałem Konstytucyjnym.

List z Komisji Europejskiej do Warszawy: oczekuję, że ustawa nie zostanie przyjęta

Pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans wystosował w środę list do szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry z wezwaniem do nieprzyjmowania nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. List kończy się prośbą o przesłanie informacji "o sytuacji konstytucyjnej w Polsce". Ziobro uważa, że Timmermans został wprowadzony w błąd przez polską opozycję.

Prezydencja UE: Warszawa na kursie reżimów dyktatorskich

Po uchwaleniu przez Sejm nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym szef dyplomacji sprawującego prezydencję w UE Luksemburga Jean Asselborn przestrzegł w środę w wywiadzie dla Reutersa polski rząd przed "drogą ku dyktaturze". - Komisja Europejska, Parlament Europejski, a jeśli trzeba Rada UE muszą działać - stwierdził.