Unia Europejska

Unia Europejska

Kontynent grodzony drutem kolczastym. Europa nie widzi nadciągającej katastrofy

Stary Kontynent doświadcza prawdziwej wędrówki ludów. Uciekających przed wojną Syryjczyków, Irakijczyków czy Afgańczyków będzie napływało więcej i więcej. Na razie Bałkany – najbiedniejszy rejon Europy – powstrzymują setki tysięcy imigrantów przed dotarciem do serca Unii Europejskiej. Ale tylko na razie, bo "miękkie podbrzusze Europy" pęcznieje i jest pozostawione same sobie. Prawdopodobne scenariusze malują się w ciemnych barwach. Nadchodzi czas, w którym Zachód będzie musiał w końcu zacząć działać, jeżeli chce uniknąć katastrofy.

Komisja Europejska przypomina o rocznicy paktu Ribbentrop-Mołotow

O poszanowanie pamięci i oddanie hołdu wszystkim ofiarom reżimów totalitarnych i autorytarnych w XX wieku w Europie zaapelowali w piątek członkowie Komisji Europejskiej. Komisarze ds. rządów prawa Frans Timmermans oraz ds. sprawiedliwości Vera Jourova przypomnieli o przypadającej na 23 sierpnia 76 rocznicy podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow.

Komisarz UE odpowiada Dudzie ws. klimatu

UE jednomyślnie ustaliła swoje podejście do polityki klimatycznej - w ten sposób unijny komisarz ds. klimatu Miguel Canete odpowiedział prezydentowi Andrzejowi Dudzie na jego zastrzeżenia dotyczące zobowiązań UE do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Ochotnik złapał kilkuset imigrantów. "Raczej jestem ich wrogiem"

Policja i straż graniczna - te dwie służby są odpowiedzialne za kontrolowanie i zatrzymywanie na granicy z Serbią imigrantów z Azji i Afryki. Po węgierskiej stronie od kilku tygodni trwa budowa muru mającego utrudnić uchodźcom dostawanie się na terytorium tego kraju, a zarazem Unii Europejskiej. W rozmowie z wysłannikiem TVN24 na Węgrzech jeden ze strażników nie ukrywa, że uważa napływającą ludność za "zagrożenie".

Pieszo przeszli tysiące kilometrów. Wysłannik TVN24 wśród imigrantów na węgierskiej granicy

Wielu z nich pokonało piechotą kilka tysięcy kilometrów. Innym udawało się chwilami znaleźć transport. Wszyscy przybyli jednak do Serbii i Węgier po podróży kosztującej ich dużo sił i zdrowia. Imigranci z Bliskiego Wschodu i Afryki nie mają ze sobą prawie nic. Węgrzy próbujący powstrzymać ich napływ stawiają tymczasem od tygodni zasieki na granicy z Serbią. Relacja reportera TVN24.

Dania chce być bliżej UE. Będzie referendum ws. obronności

Rząd Danii chce wprowadzić kraj do systemu wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony w Unii Europejskiej, co pozwoli państwu duńskiemu na m.in. branie udziału we wspólnych operacjach wojskowych UE. Obecnie Dania, jako jedyny kraj Unii, nie bierze udziału w tej polityce. Duńskie władze zapowiedziały referendum w tej sprawie, ale nie podały daty.

"Chcemy jechać dalej. Jesteśmy normalnymi ludźmi". Reportaż z granicy UE

Żeby dostać się do lepszego świata, muszą niejednokrotnie przejść wielotygodniowe, kosztowne męczarnie podróży. Ale to i tak lepsze niż niejednokrotnie wojenne piekło w ich ojczyznach. Tylko w tym roku granicę węgiersko-serbską nielegalnie przekroczyło ok. 100 tysięcy imigrantów. Większość z nich to Syryjczycy, Afgańczycy i Pakistańczycy. Węgry to coraz częściej jeden z głównych przystanków na ich drodze do Europy. Rząd w Budapeszcie ma dość fali nielegalnych migracji. Właśnie buduje na swojej granicy płot, który ma ją powstrzymać. Na granicy węgiersko-serbskiej był Maciej Krawczyk.

Rostowski o strefie euro: nie wsiadłbym do samochodu bez hamulców

Strefa euro musi być naprawiona, bo alternatywą jest jej rozpad. Ja do samochodu bez hamulców bym nie wsiadał - powiedział w programie "Horyzont" w TVN24 Jacek Rostowski, były wicepremier i minister finansów. - Los Polski i każdej polskiej rodziny jest uzależniony od tego, co dzieje się w strefie euro. Niezależnie od tego, czy tam jesteśmy, czy nie - dodał.

Uber pod lupą Bieńkowskiej. Bruksela rozważa nowe regulacje

Bruksela zastanawia się, czy i jak uregulować na szczeblu unijnym usługi należące do sektora "ekonomii dzielenia się", jak np. Uber. Wstępne odpowiedzi w tej sprawie ma zawierać strategia rynku wewnętrznego, nad którą pracuje komisarz Elżbieta Bieńkowska.

Obama otworzył się przed BBC. Zdradził, dlaczego jest "sfrustrowany"

Prezydent USA Barack Obama w wywiadzie dla telewizji BBC wyraził opinię, że Wielka Brytania powinna pozostać członkiem Unii Europejskiej by zachować obecny wpływ na wydarzenia na arenie międzynarodowej. Powiedział też, że przez lata był i wciąż jest najbardziej sfrustrowany tym, że nie udało mu się doprowadzić do ograniczenia w prawie do posiadania broni w USA.

"Nie ma mocnych Niemiec bez mocnej Europy"

Dzisiaj nie ma mocnych Niemiec bez mocnej Europy i nie ma mocnej Europy bez mocnych Niemiec - stwierdził w programie „Świat” Marek Siwiec, były europoseł. - Niemcy są liderem Unii Europejskiej - powiedział Marek Migalski, były eurodeputowany. Goście TVN24 Biznes i Świat rozmawiali o kondycji współczesnej Europy po ostatnich problemach z Grecją.

MSZ: Polska przyjmie tylko 2 tys. uchodźców, bo "wzięła odpowiedzialność za wschód"

Polska przyjmie 2 tysiące uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu. To niewiele, ale zapowiedziała, że w razie kryzysu na wschodzie kontynentu to ona będzie odpowiedzialna za przyjęcie ludzi uciekających przed wojną - mówił w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski. Wyjaśnił, że Polska musiała postąpić "solidarnie" w stosunku Włoch, Grecji i innych krajów UE, bo w przyszłości być może też będzie musiała liczyć na ich pomoc.