Unia Europejska

Unia Europejska

Rezolucja w sprawie Polski zablokowana. Na tydzień

Parlament Europejski może zająć się kwestią uchwalenia rezolucji w sprawie sytuacji w Polsce. Na razie prace zostały jednak zawieszone. Konferencja przewodniczących PE nie podjęła decyzji i może wrócić do tematu dopiero za tydzień.

Korespondenci: Unia, której chce PiS, już dawno nie istnieje

Rząd Prawa i Sprawiedliwości chce zawrócić Unię Europejską do czasu, który jest już historią - stwierdziła we "Wstajesz i wiesz" TVN24 Gabrielle Lesser, korespondentka niemieckiego dziennika "Die Tageszeitung". Dodała, że UE od lat nie jest już tylko wspólnotą gospodarczą, ale "unią wartości". - Chcemy pieniędzy, ale nie reguł - taką strategię, zdaniem korespondenta holenderskich mediów Ekke Overbeeka, przyjął rząd PiS, co spotyka się z niezrozumieniem w Europie Zachodniej.

"Strefa Schengen znalazła się w agonii"

Jeśli przywódcy UE chcą uratować strefę Schengen, zagrożoną przez trwający kryzys migracyjny, muszą zademonstrować jedność i wolę polityczną, których dotychczas brakowało - ocenia "Financial Times" w komentarzu redakcyjnym.

"Koszty upadku strefy Schengen będą ogromne"

Utrudnienia dla pracowników czy kolejki ciężarówek na granicach - to tylko niektóre ze szkód, jakie wynikałyby z upadku strefy Schengen. Szef KE Jean-Claude Juncker przestrzegał w środę w PE przed olbrzymimi kosztami gospodarczymi takiego scenariusza.

Polska po unijnej debacie. Sukces czy porażka Beaty Szydło?

Skrajnie różne opinie dotyczące wczorajszego wystąpienia Beaty Szydło w Strasburgu. PiS mówi o ogromnym sukcesie, a opozycja krytykuje wystąpienie szefowej polskiego rządu. O to, jak wypadła premier w "Otwarciu Dnia" spierali się Mariusz Witczaka z PO i Piotr Apel z Kukiz'15.

"Polacy odsiadują dzisiaj w Brukseli wyrok zbiorowy za rządy PiS-u"

- Dziś to jest najgorszy dzień dla Polski od roku 2004 - powiedział Janusz Lewandowski na konferencji prasowej europosłów Platformy Obywatelskiej przed wtorkową debatą europarlamentu o Polsce. Zapewnił, że europarlamentarzyści PO nie tworzą i nie podpisali żadnej rezolucji przeciwko Polsce. Jedyną taką podpisali w 2014 r. przedstawiciele PiS - przypomniał.

Szydło z polskimi europosłami: to nasza wspólna sprawa. Poręba: atakowanie premier nie na miejscu

Premier Beata Szydło spotkała się w Strasburgu z polskimi deputowanymi do Parlamentu Europejskiego na pięć godzin przed debatą w europarlamencie. Premier stwierdziła, że w swoim wystąpieniu przedstawi fakty i wyjaśni wątpliwości, które pojawiają się u europarlamentarzystów. Po spotkaniu poseł PiS Tomasz Poręba stwierdził, że jest "zaskoczony kontrowersyjnym tonem wypowiedzi niektórych europarlamentarzystów". Więcej w "Faktach z zagranicy" o 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Szydło rozmawiała z Schulzem. Szef europarlamentu zdanie o Polsce podtrzymuje

Premier Beata Szydło we wtorek rano w Strasburgu, w gmachu Parlamentu Europejskiego, rozmawiała z przewodniczącym PE Martinem Schulzem przed debatą o sytuacji w Polsce. Jak powiedział Schulz, rozmowa przebiegła w dobrej atmosferze. - Swoje zdanie zawsze podtrzymuję - podkreślił przewodniczący PE. Więcej w "Faktach z zagranicy" o 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Debata o Polsce w Parlamencie Europejskim. Relacja w TVN24 Biznes i Świat

Dziś w Parlamencie Europejskim debata o sytuacji w Polsce, w związku z kontrowersjami wokół Trybunału Konstytucyjnego i mediów publicznych. W debacie udział weźmie premier Beata Szydło, która zabierze głos dwa razy: pierwsze wystąpienie będzie otwierające, w drugim premier odniesie się do przebiegu dyskusji. Relacja z debaty w TVN24 Biznes i Świat.

"Tusk wiedział, jakie złośliwości chce prawić"

- PiS stosował podwójny język. Co innego mówiło się w kraju, co innego na zewnątrz - mówił w "Faktach po Faktach" senator niezależny Marek Borowski. Nawiązał tym samym do toczącego się sporu na linii Polska - Unia Europejska. Zdaniem Marka Migalskiego, byłego europosła PiS, wspólny apel Donalda Tuska i Andrzeja Dudy o powściągliwość w tej kwestii był pozytywnym efektem ich spotkania.

Polski ambasador przy UE ma wracać do kraju

Marek Prawda, Stały Przedstawiciel Polski przy Unii Europejskiej otrzymał decyzję, że jego misja kończy się z końcem lutego - dowiedział się korespondent TVN24 w Brukseli, Maciej Sokołowski.

"SZ": demokracja w Polsce to przede wszystkim sprawa Polaków

- Prawo i Sprawiedliwość podąża wątpliwą ścieżką. Komisja Europejska ma rację, że ostatnie wydarzenia w Polsce mogą budzić zaniepokojenie - pisze komentator szwajcarskiej gazety „Neue Zuercher Zeitung”. Przestrzega jednak przed popadaniem w skrajność a ewentualne sankcje nazywa „brakiem szacunku dla wyborców”. W podobnym tonie pisze niemiecki „Sueddeutsche Zeitung”, według którego owszem należy zająć się sytuacją w Polsce, ale zadbanie o demokrację jest zadaniem przede wszystkim Polaków.

Unia przygląda się Polsce. Jak oceniają to Polacy?

Ponad połowa ankietowanych źle ocenia wszczęcie wobec Polski procedury dotyczącej ochrony państwa prawa przez Komisję Europejską - wynika z sondażu Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24. Z kolei zdaniem 37 proc. badanych, sytuacja z punktu widzenia Polski jest dobra.

Była komisarz: Bruksela musi podjąć stanowcze decyzje. Polscy europosłowie podzieleni

KE postanowiła w środę rozpocząć wobec Polski pierwszy etap procedury mającej na celu przeciwdziałanie zagrożeniom dla państwa prawa. Decyzję Komisji komentują europosłowie w Brukseli. Zdaniem byłej unijnej komisarz Viviane Reding Bruksela powinna podjąć wobec Polski zdecydowane działania. To właśnie Reding, jako komisarz ds. sprawiedliwości, wprowadzała w 2014 roku mechanizm, który teraz zostanie wykorzystany w sprawie Polski.