Unia Europejska

Unia Europejska

TVN24: brak porozumienia w Brukseli w kwestii przyjęcia 60 tys. imigrantów

Ministrowie spraw wewnętrznych państw Unii Europejskiej obradujący w Brukseli nad przejęciem od Włoch i Grecji 40 tys. uchodźców i 20 tys. osób z obozów poza Unią nie osiągnęli pełnego porozumienia w tej sprawie. Jak przekazał korespondent TVN24 Maciej Sokołowski, szefowie resortów zgodzili się w sumie na przyjęcie niespełna 55 tys. osób. To o ponad 5 tysięcy osób mniej, niż chciała tego Komisja Europejska.

Szef eurogrupy: wyniki greckiego referendum nie zbliżają nas do porozumienia

Wyniki referendum nie zbliżają nas do porozumienia - powiedział w poniedziałek Jeroen Dijsselbloem, przewodniczący eurogrupy. Jak jednak zapewnił wcześniej wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis, "miejsce Grecji nadal jest w strefie euro". - Jeśli wszystkie strony będą poważnie pracować, znalezienie porozumienia jest możliwe, nawet w tej bardzo skomplikowanej sytuacji - dodał.

Grexit uderzy też w Polskę. "Grozi jej zepchnięcie na margines"

Wyniki niedzielnego referendum w Grecji stanowią powód do niepokoju dla krajów Europy Środkowej, które jeszcze nie przyjęły euro - pisze w swojej analizie serwis Politico.eu. Grexit może bowiem doprowadzić do wyraźnego podziału na Europę dwóch prędkości i odsunięcia krajów takich jak Polska, Czechy czy Węgry od ośrodka decyzyjnego w Unii Europejskiej.

Chińska defilada bez unijnej czołówki. Nie tylko przez Putina

Główni przywódcy UE najpewniej nie wezmą udziału we wrześniowej defiladzie wojskowej w Pekinie z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej - oświadczył w piątek przedstawiciel UE w Chinach Hans Dietmar Schweisgut. Wyraził zaniepokojenie takim pokazem siły.

Orban broni płotu na granicy z Serbią

Premier Węgier Viktor Orban powiedział w środę, że ogrodzenie, jakie jego kraj chce wybudować na granicy z Serbią, jest konieczne, aby powstrzymać napływ nielegalnych imigrantów. Zaprzeczył również, jakoby ta decyzja była wymierzona przeciwko południowym sąsiadom.

"Czas nagli". Unia daje Grecji czas do soboty

Sobotnie spotkanie eurogrupy w sprawie odblokowania pomocy finansowej dla Grecji będzie decydujące - oceniła niemiecka kanclerz Angela Merkel na konferencji prasowej w nocy z czwartku na piątek, po pierwszym dniu obrad szczytu UE w Brukseli.

"Putin trzyma kciuki za to, żeby UE nie była silnym podmiotem"

- Cieszę się z umieszczenia w Polsce uzbrojenia wojska USA. To wielki sukces, osiągnięty ciężką i systematyczną pracą - powiedział w programie "Świat" Grzegorz Schetyna. Szef MSZ zaznaczył, że nie wszystkie państwa NATO uważają to za dobrą decyzję i jest opór przed pójściem dalej. Schetyna mówił też, że prezydent Rosji Władimir Putin trzyma kciuki za to, żeby UE nie była silnym podmiotem".

Unia obawia się Brexitu. Powołuje specjalną grupę

Komisja Europejska powoła grupę zadaniową, która ma zajmować się planowanym na 2017 r. brytyjskim referendum ws. przyszłości tego kraju w UE. W ramach ogłoszonych w środę zmian na najwyższych stanowiskach swoją pozycję w KE zmieni 11 dyrektorów generalnych.