Unia Europejska

Unia Europejska

Wzmocnić Radę, ograniczyć rolę Komisji. Polskie pomysły na Unię

Komisja Europejska powinna być organem ściśle wykonawczym, nie powinna realizować samodzielnej polityki - przedstawiał polskie stanowisko rzecznik rządu Rafał Bochenek. W piątek w Bratysławie trwa szczyt 27 państw UE bez Wielkiej Brytanii, który ma inicjować debatę o przyszłości bloku po decyzji mieszkańców Zjednoczonego Królestwa o opuszczeniu Unii.

Rosja i Chiny "przerażają". Bieńkowska proponuje emisję unijnych obligacji obronnych

Unijna komisarz Elżbieta Bieńkowska chce, by 27 państw UE (bez Wielkiej Brytanii) wyemitowało wspólne obligacje obronne, by ożywić rynek europejskiego przemysłu obronnego, co jest częścią strategii zwierania szeregów w obliczu Brexitu. - Zastanawiamy się nad połączenoe budżetów narodowych, by finansować wspólne projekty obronne - powiedziała w rozmowie z agencją Reutera Bieńkowska.

Juncker: zbudować wspólne siły wojskowe UE. Będzie za co?

Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej mówił o potrzebie wspólnych sił wojskowych UE. Bez Wielkiej Brytanii, która sprzeciwiała się pomysłowi europejskiej armii, staje się to bardziej realne. Są jednak wątpliwości dotyczące m.in. finansowania. Materiał "Faktów z zagranicy".

Bogactwa Janukowycza częściowo odmrożone

Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu częściowo unieważnił w czwartek sankcje finansowe nałożone przez UE w 2014 roku na byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, a także jednego z jego synów i byłego szefa administracji prezydenta Andrija Klujewa.

"Podły atak przeciwko Węgrom"

Ataki na Węgry bardzo pogłębiają kryzys w Europie – oświadczył szef MSZ Węgier Peter Szijjarto, odnosząc się do słów szefa dyplomacji Luksemburga Jeana Asselborna oraz przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza.

"Wspólny sztab generalny". Juncker ma wielki plan, kontrowersje gwarantowane

- Integracja europejska nie może się uginać pod żądaniami państwa narodowego - grzmiał w Parlamencie Europejskim szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Wygłoszone orędzie o stanie Unii Europejskiej świadczy, że zdaniem Luksemburczyka odpowiedzią na kryzys powinna być pogłębiona integracja. Wolny rynek, inwestycje, dyplomacja, wojskowość, kryzys migracyjny, obrona granic - w środę w Strasburgu Juncker jak z rękawa sypał propozycjami mającymi przywrócić Europejczykom wiarę w Unię. Można się spodziewać, że część z nich nie spotka się z aprobatą w niektórych europejskich stolicach. Więcej w "Faktach z Zagranicy" w TVN24 BiS o godz. 19.55.

Niemcy będą walczyć z morskimi przemytnikami ludzi

Rząd Niemiec zamierza skierować Bundeswehrę do walki z przemytnikami ludzi na Morzu Śródziemnym. W operacji NATO Sea Guardian ma wziąć udział maksymalnie 650 niemieckich żołnierzy. Decyzja rządu w Berlinie zapadnie prawdopodobnie w środę.

Ustanowienie "Europy obrony". Propozycja Francji i Niemiec

Francja i Niemcy przygotowały razem propozycje uczynienia polityki obronnej Unii Europejskiej bardziej skuteczną, aktywną i użyteczną - powiedział w piątek AFP minister obrony Francji Jean-Yves Le Drian. Ich wspólny dokument będzie przedstawiony 16 września w Bratysławie.