tornado

tornado

Potężne burze przetoczyły się przez południowe stany USA. W Oklahomie towarzyszyło im tornado, w wyniku którego rannych zostało co najmniej 13 osób. Skutki burzy można było odczuć na ziemi i w powietrzu. W wyniku intensywnego gradu dachowało auto, a dwie stewardessy przewoźnika American Airlines trzeba było przewieźć do szpitala, bo zostały ranne z powodu silnych turbulencji.

W ostatnich dniach przez południowe Stany Zjednoczone przetoczyło się co najmniej 23 tornad. Na skutek żywiołu zginęło przynajmniej 7 osób. W wielu regionach nadal istnieje ryzyko pojawienia się kolejnych trąb powietrznych.

Pogoda nie oszczędza Amerykanów. W poniedziałek 15 lutego na południu Stanów Zjednoczonych przeszły liczne tornada, niszcząc między innymi szkołę w stanie Mississippi. Gwałtowną i srogą pogodę spowodował sztorm Olympia, który przeszedł ostatnio przez wybrzeże Zatoki Meksykańskiej.

Pionowy wał chmur w świetle zachodzącego słońca co chwilę zmieniał kolory. Zjawisko, które wystąpiło w Turcji, przypomniało tornado, jednak w rzeczywistości nie miało z nim nic wspólnego.

25 grudnia w Birmingham w stanie Alabama w USA uderzyło kolejne tornado. Zniszczone zostały domy, wiatr wyrywał też drzewa, a co najmniej trzy osoby są ranne. Dodatkowo stan jest nękany przez ulewne deszcze, które powodują powodzie. W wyniku gwałtownych zjawisk pogodowych na południu USA, nie żyje już co najmniej 14 osób.

Tornado to niszczycielskie zjawisko. Wzbudza trwogę, potrafi również zachwycić swoim pięknem. Dynamicznie wirujący słup powietrza wywiera ogromne wrażenie. Przekonaj się sam, oglądając niezwykły film.

Co najmniej 20 tornad uderzyło w Teksas, Oklahomę, Kansas i Nebraskę w poniedziałek (16.11). Warunki pogodowe stały się trudne w miarę przemieszczania komórek burzowych nad środkowymi i południowymi Równinami, powodując szkody w dwóch stanach.

W amerykańskim stanie Michigan w piątek aura była wyjątkowo dynamiczna. Pojawiły się tam następujące po sobie co kilkanaście minut trzy tornada.