Smog

Smog

W większości regionów Francji - zwłaszcza w tych leżących na północy - w czwartek ogłoszono alert związany z zanieczyszczeniem powietrza. W Paryżu i na jego przedmieściach osiągnęło ono tak wysoką wartość, że władze miasta zalecają m.in. ograniczanie spacerów. Mogłyby one okazać się groźne dla zdrowia.

Zanieczyszczenie powietrza w Chinach przekracza wszelkie dopuszczalne normy - alarmują specjaliści, a mieszkańcy skarżą się, że oddychanie sprawia im fizyczny ból i powoduje szereg dolegliwości. By poprawić jakość życia ludzi w prowincji Hebei, władze zdecydowały się na zamknięcie 17 fabryk, między innymi redukując lokalną produkcję cementu o 40 procent.

Drapacze chmur w Pekinie zasnuł w czwartek gęsty smog. Ilość toksycznych cząstek w powietrzu ponad 20 razy przekroczyła wartość uznawaną za bezpieczną. Władze mówią o pierwszej w tym sezonie fali niebezpiecznego zanieczyszczenia w stolicy.

Smog nad Pekinem jest już na tyle regularnym zjawiskiem, że władze lotnictwa cywilnego będą wymagać od wszystkich pilotów umiejętności tzw. ślepego lądowania. Jest manewr wykonywany w warunkach pogorszonej widzialności.

Stężenie cząsteczek szkodliwych dla zdrowia w powietrzu nad Paryżem, i nie tylko, wzrosło powyżej poziomu 80 mikrogramów na metr sześcienny. Władze ogłosiły drugi stopień ostrzeżenia, który ma obowiązywać przynajmniej do niedzieli. Eksperci są szczególnie zaniepokojeni - odnotowano wzrost szkodliwych cząsteczek łatwo osiadających na płucach i zdolnych przeniknąć do krwiobiegu.

Kraków plasuje się na trzecim miejscu niechlubnego rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. Sytuacja miała się poprawić, bo władze miały wprowadzić zakaz palenia węglem, jednak się nie udało. Dlatego mieszkańcy stolicy Małopolski zwrócili uwagę na problem i w tym celu przeszli ulicami miasta w " pochodzie żałobnym".

W piątek ulicami Krakowa przeszedł tłum ubranych na czarno ludzi, z twarzami zakrytymi białymi maskami. Wszyscy podążali za białą trumną, skandując hasła „Chcemy powietrza, chcemy oddychać”. Antysmogowy Marsz Żałobny to protest na przyjęty przez zarząd województwa małopolskiego projekt uchwały, dopuszczający palenie węglem w piecach.

Małe buki i sosny sadzili w w sobotę w położonej niedaleko Krakowa Lanckoronie uczestnicy akcji "Zabij smoga nad Krakowem". Tym przedsięwzięciem chcą zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenie powietrza w Krakowie i jego najbliższych okolicach.

Burze piaskowe, które szaleją w Chinach, spowodowały obniżenie temperatury powietrza nawet o 4 st. C - informują chińskie służby meteorologiczne. Władze wprowadziły czwarty, najwyższy stopień ostrzegawczy.

Mieszkańcy stolicy Indii mają dość smogu, który od grudnia wisi nad metropolią. W ostatnim czasie poziom zanieczyszczenia powietrza był bardzo wysoki, przez co dochodziło do utrudnień komunikacyjnych. Eksperci podkreślają, że za pojawienie się smogu, przez który co roku ginie 1000 mieszkańców Indii, odpowiada popularność samochodów napędzanych silnikiem Diesla.