Malezja

Malezja

Upał panujący na północy Malezji jest nieznośny - temperatur w cieniu sięgają 36 st. C. Stany Kedah i Perlis, gdzie jest najgorszy, znane są z rozległych pól uprawnych zaspokajających 70 proc. zapotrzebowania krajowego na ryż.

Przyroda niejednokrotnie nas zadziwia. Udowadnia to film, który na pierwszy rzut oka przedstawia szarą smugę dymu, jakby unoszącą się z komina.

Katastrofalne powodzie w Malezji i w Tajlandii. Zdaniem mieszkańców to największa klęska w historii tych państw. W Malezji ewakuowano aż 160 tys. osób, w Tajlandii natomiast na skutek ulew śmierć poniosło już 13 osób. Niestety najgorsze dopiero nadejdzie - meteorolodzy prognozują, że kulminacja opadów nadejdzie w najbliższych dniach.

- Ulice w ciągu 40 minut od ogłoszenia alarmu opustoszały. Jest cisza przed burzą. Ludzie po prostu czekają. Wszystko jest pozamykane - relacjonował sytuację na wyspie Phuket w Tajlandii w TVN24 Janusz Urbanowski. Polski turysta, podobnie jak tysiące ludzi w regionie, chronił się przed falą tsunami, która być może dotrze do brzegów Oceanu Indyjskiego. Po trzęsieniu ziemi o sile 8,6 st. w skali Richtera 500 km na zachód od wybrzeży Sumatry wiele państw wydało ostrzeżenia przed falą, później zostały one odwołane.

Wulkan znajdujący się w rezerwacie dzikich zwierząt Tabin w Malezji zamiast wyrzucać z siebie kłęby dymu i lawy, pluje... błotem. Ten niecodzienny fenomen przyciąga setki ciekawskich turystów i... setki głodnych zwierząt.