Malezja

Malezja

Były premier Malezji Najib Razak został we wtorek uznany winnym wszystkich siedmiu zarzutów w swoim pierwszym procesie korupcyjnym. Dotyczy on skandalu związanego ze sprzeniewierzeniem ogromnych środków publicznych z państwowego funduszu rozwoju 1MDB. Tego samego polityk usłyszał wyrok: 12 lat więzienia i blisko 50 milionów dolarów grzywny. 

Z powodu pandemii koronawirusa w Malezji coraz mniej osób kupuje duriany - kolczaste owoce o niezbyt przyjemnym zapachu i specyficznym smaku. Właśnie rozpoczyna się szczyt sezonu na ten charakterystyczny przysmak, jednak wielbiciele duriana z różnych powodów są zmuszeni do rezygnacji z tradycyjnej kultury jedzenia, a sprzedawcy do szukania nowych sposobów dotarcia do klientów.

W ramach wspólnych ćwiczeń wojskowych na Morzu Południowochińskim, do trzech amerykańskich okrętów dołączyła w środę australijska fregata HMAS Parramatta. Manewry odbywają się w pobliżu wód, o które toczy się spór między Malezją i Chinami - poinformował resort obrony Australii.

Statek Costa Fortuna wykonujący rejs wzdłuż wybrzeży Azji Południowo-Wschodniej nie dostał pozwolenia na pojawienie się w portach Malezji i Tajlandii z powodu przebywania na nim obywateli Włoch - informuje agencja Ansa. Wśród pasażerów nie ma nikogo z podejrzeniem koronawirusa. Na pokładzie jest około 100 polskich obywateli – informuje Polviet Travel, biuro obsługujące wycieczki w tym regionie świata.

Niespodziewanie upadł koalicyjny gabinet, a poprzedni szef rządu, Mahathir Mohamad, podał się do dymisji - tak wyglądał ostatni tydzień w Malezji, który zakończył się zaprzysiężeniem nowego premiera. Został nim Muhyiddin Yassin. Polityka wskazał na to stanowisko król.

Premier Malezji Mahathir Mohamad podał się do dymisji, a jego partia opuściła rządzącą koalicję. To rezultat politycznych intryg między członkami sojuszu, który przejął władzę w 2018 roku.

W Malezji we wtorek spalono prawie cztery tony kłów słoni oraz produktów z kości słoniowej. Władze malezyjskie próbują powstrzymać przemytników, którzy traktują ten kraj jako szlak tranzytowy w drodze z Afryki do Chin i innych części Azji - tłumaczył minister zasobów naturalnych.

Co najmniej 11 robotników zginęło w wyniku osunięcia ziemi na budowie na przedmieściach miasta Penang, na północnym zachodzie Malezji - poinformowały w niedzielę władze. Według strażaków ofiarami byli obywatele Indonezji, Bangladeszu, Birmy i Pakistanu.