Iran

Iran

Wśród 769 ofiar, które zginęły podczas hadżdżu, jest 226 Irańczyków - poinformowała w poniedziałek irańska organizacja pielgrzymkowa. Wcześniej informowała o 131 zmarłych Irańczykach. Obywatele Iranu stanowią najliczniejszą grupę wśród stratowanych pątników.

Zgromadzenie Ogólne ONZ w Nowym Jorku to wyśmienita okazja do spotkań dwustronnych na jego marginesie. Kreml ogłosił, że prezydent Rosji Władimir Putin spotka się nie tylko z Barackiem Obamą, ale i z Raulem Castro oraz Hasanem Rowhanim. Ten ostatni skrócił swoją wizytę w USA i wraca do kraju wcześniej, by być w Teheranie, gdy przybędą do niego trumny z ciałami ofiar tragedii w Mekce.

Sekretarz stanu John Kerry mianował w czwartek Stephena Mulla, byłego ambasadora USA w Polsce, głównym koordynatorem ds. wdrażania zawartego w lipcu porozumienia sześciu mocarstw, w tym USA, z Teheranem w sprawie irańskiego programu nuklearnego.

Demokraci w Senacie USA po raz kolejny zablokowali przyjęcie przez republikańską większość rezolucji przeciwko umowie z Teheranem ws. irańskiego programu nuklearnego. W czwartek mija termin, w którym Kongres miał czas na zajęcie stanowiska w tej sprawie.

W składzie kobiecej reprezentacji Iranu na rozpoczynający się w czwartek w Malezji piłkarski Puchar Azji zabraknie pełniącej funkcję kapitana Niloufar Ardalan. Jak podają lokalne media, podczas kłótni mąż zawodniczki zabrał jej paszport.

Faworyt republikanów w wyścigu prezydenckim Donald Trump nawoływał w środę tłumy aktywistów Tea Party i organizacji proizraelskich, które demonstrowały przed Kapitolem, do sprzeciwu wobec układu z Iranem. Ostrych słów nie szczędził też inny pretendent republikanów do Białego Domu Ted Cruz. Ale umowa ma wystarczające poparcie demokratów w Senacie, by wejść w życie.

Iran jest gotów dyskutować o pokoju w Syrii z każdym państwem - oznajmił prezydent Iranu Hasan Rowhani. Teheran jest aktywnym sponsorem rządu Baszara al-Asada walczącego zarówno z antyrządowymi rebeliantami jak i dżihadystami.