Holandia

Holandia

Wyprodukowany w Rosji pocisk ziemia-powietrze Buk zestrzelił latem 2014 roku samolot linii Malaysia Airlines, który leciał nad wschodnią Ukrainą - poinformował w opublikowanym we wtorek raporcie na temat katastrofy holenderski urząd ds. bezpieczeństwa (OVV). Holendrzy zamieścili w internecie materiał wideo, w którym rekonstruują przebieg lotu i zestrzelenie MH17 oraz przedstawiają wnioski ze swego dochodzenia. Więcej o raporcie w Faktach z zagranicy w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Premier Holandii Mark Rutte wezwał Rosję do "pełnej współpracy" z Holandią w zakresie kryminalnego śledztwa, który ma ustalić winnych zestrzelenia nad wschodnią Ukrainą boeinga malezyjskich linii lotniczych. Rutte skomentował wtorkowy raport holenderskiego urzędu OVV, który wykazał, że boeing został zestrzelony przez wyprodukowany w Rosji pocisk Buk. Program specjalny na temat raportu w TVN24 Biznes i Świat.

Samolot, który wykonywał lot MH17, został zestrzelony przez wyprodukowany w Rosji pocisk Buk - przekazał we wtorek holenderski urząd ds. bezpieczeństwa (OVV). Holendrzy opublikowali długo oczekiwany raport badający przyczyny katastrofy boeinga 777 linii Malaysia Airlines, zestrzelonego w 2014 r. na wschodzie Ukrainy. Program specjalny na temat raportu w TVN24 Biznes i Świat.

W pierwszą rocznicę katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego, który rozbił się na wschodzie Ukrainy - trafiony najprawdopodobniej rakietą ziemia-powietrze wystrzeloną z terytorium kontrolowanego przez separatystów - w Australii i Holandii uczczono pamięć ofiar tej tragedii. Australijski premier Tony Abbott nazwał zestrzelenie maszyny "barbarzyństwem".

W nocy z czwartku na piątek holenderska policja zatrzymała ponad 200 osób pod zarzutem złamania przepisów związanych z godziną policyjną w Hadze. To była już czwarta z rzędu noc zamieszek w imigranckiej dzielnicy miasta. Wybuchły one po tym, jak zmarł 42-letni mężczyzna z karaibskiej Aruby, zatrzymany wcześniej przez policję.

Holandia rozmawia ze swymi sojusznikami na temat powołania trybunału międzynarodowego, który osądziłby podejrzanych o zestrzelenie w zeszłym roku malezyjskiego samolotu pasażerskiego nad opanowaną przez prorosyjskich separatystów wschodnią Ukrainą. Reuters informuje o tym we wtorek, powołując się na źródła zaznajomione z tymi rozmowami.

Policja z Amsterdamu zatrzymała w nocy mężcyznę, który może być powiązny z mordestwem w holenderskim Zaandam (ok. 20 km od Amsterdamu). We wtorek napastnik ubrany na czarno i wyposażony w kałasznikowa dokonał egzekucji na mężczyźnie. Wszystko odbyło się na oczach bawiących się na placu zabaw dzieci.

Szesnaście osób trafiło w Belgii do aresztu w ramach dwóch śledztw przeciwko siatce czeczeńskich dżihadystów, z których część walczyła w Syrii - poinformowała w komunikacie prokuratura federalna. Z kolei holenderski sąd w Rotterdamie skazał na cztery lata więzienia 22-latka oskarżonego o planowanie rozboju z użyciem broni. Dochód z przestępstwa miał zostać przeznaczony na wsparcie dżihadystów w Syrii.

Sąd apelacyjny w Arnhem stwierdził, że w ub.r. holenderski sąd nie popełnił błędu, odmawiając wszczęcia postępowania związanego z ludobójstwem dokonanym przez Serbów w Srebrenicy. Sprawa dotyczyła oskarżenia rodzin trzech muzułmanów, którzy chcieli osądzenia dowódcy holenderskich oddziałów i dwóch innych żołnierzy za wydanie wojskom gen. Ratka Mladicia osób, które potem zostały zamordowane. Rodziny ofiar chciały, by Holendrzy zostali uznani za współwinnych dokonania zbrodni.