Hiszpania

Hiszpania

Parlament Katalonii odrzuca "nielegalne zdymisjonowanie" Puigdemonta

Katalońskie partie proniepodległościowe przyjęły w czwartek rezolucję, w której odrzuciły "nielegalne zdymisjonowanie" przez Madryt Carlesa Puigdemonta jako premiera Katalonii. To pierwsza rezolucja przyjęta przez parlament wybrany w wyborach w grudniu ubiegłego roku.

Zarzuty dla mężczyzny powiązanego z zamachowcami z Barcelony

Zatrzymany we wtorek we Francji mężczyzna podejrzany o związki z Drissem Oukabirem, domniemanym członkiem komórki odpowiedzialnej za zamachy dżihadystyczne w Barcelonie i Cambrils w 2017 roku, został aresztowany w Paryżu - podały w piątek źródła wymiaru sprawiedliwości.

Sondaż: wśród Katalończyków spadło poparcie dla separatyzmu

Poparcie Katalończyków dla idei secesji regionu zmalało do 40,8 procent - wynika z sondażu przeprowadzonego przez ośrodek badawczy regionalnego rządu katalońskiego, Generalitat. Przeciwnych idei oderwania się od Hiszpanii jest obecnie 53,9 procent Katalończyków.

Zatrzymania we Francji w związku z zamachami w Hiszpanii

Na południu Francji aresztowano trzy osoby, które mogą być powiązane z siatką terrorystyczną odpowiedzialną za zamachy w Hiszpanii. Według służb mają one związki z Drissem Oukabirem, który - jak podejrzewają - pomagał w zorganizowaniu ataków w Barcelonie i Cambrils w 2017 roku.

"Nie pojadę do Madrytu". Uciekła do Szwajcarii

Była proniepodległościowa deputowana do katalońskiego parlamentu Anna Gabriel, która miała zostać przesłuchana przez hiszpański sąd za rolę w zorganizowaniu referendum w sprawie niepodległości regionu, uciekła do Szwajcarii. Ujawniła to we wtorkowym wywiadzie.

Media: kilkuset Hiszpanów walczyło w Syrii, 20 już wróciło

Ponad 240 obywateli Hiszpanii walczyło w Syrii w szeregach dżihadystycznego tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) - podał w poniedziałek madrycki dziennik "ABC". Jak wynika z przytaczanych oficjalnych statystyk, dwudziestu z nich powróciło już do swojej ojczyzny.

Rząd Puigdemonta "chciał wprowadzić Katalonię do NATO"

Z prowadzonego przez hiszpański wymiar sprawiedliwości śledztwa wynika, że były rząd Katalonii planował wprowadzenie tego regionu do NATO. Kandydatura miała zostać złożona po ogłoszeniu niepodległości nowej republiki przez rząd Carlesa Puigdemonta.