Grecja

Grecja

Rozmowy, które od soboty toczyły się w Brukseli między Grecją a jej wierzycielami, zakończyły się w niedzielę bez porozumienia z powodu "znacznych rozbieżności" - poinformował rzecznik Komisji Europejskiej. Dodał, że greckie propozycje "pozostają niepełne".

Agencja usług finansowych Standard &Poor's ponownie obniżyła w środę rating Grecji z dalszą negatywną perspektywą podkreślając, że bez porozumienia z wierzycielami Atenom grozi niewypłacalność w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Premier Cipras prowadzi rozmowy "ostatniej szansy" w Brukseli.

Ponad 1000 imigrantów nielegalnie przekroczyło minionej doby granicę Grecji - poinformowały władze w Atenach, podkreślając, że w ciągu pierwszych pięciu miesięcy Grecja przyjęła ok. 50 tys. uchodźców, czyli tyle ile w całym 2014 roku.

Wierzyciele Grecji zaproponowali Atenom rozszerzenie programu pomocowego do końca marca 2016 roku w zamian za cięcia emerytur oraz podwyżki podatków. Grecki premier Aleksis Cipras odrzucił tę propozycję - podaje „The Wall Street Journal”.

Rząd Grecji uważa swoją propozycję reform dla kredytobiorców jako podstawę transakcji, ale jest skłonny do kompromisu, aby zaspokoić potrzeby strefy euro i wierzycieli z Międzynarodowego Funduszu Walutowego - powiedział w poniedziałek na konferencji rzecznik greckiego rządu, Gabriel Sakellaridis. Jak dodał, Grecja będzie uciekała się do wszystkich możliwych opcji, żeby osiągnąć porozumienie.

Grecki minister finansów Janis Warufakis zaapelował do kanclerz Niemiec Angeli Merkel, aby ta przekazała jego ojczyźnie "mowę nadziei", odwołując się do sytuacji w jakiej był jej kraj tuż po drugiej wojnie światowej. Warufakis wezwał Merkel do zaprzestania wysuwania kolejnych żądań dotyczących oszczędności. Jednocześnie Grecja poprosiła wierzycieli o kontynuowanie rozmów.

Osiągnięcie porozumienia między wierzycielami a Grecją zależy wyłącznie od Aten; Europa wyczerpała swoje możliwości w tej sprawie - ocenił wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Sigmar Gabriel w wywiadzie dla sobotniego wydania "Stuttgarter Nachrichten".

Nie zaakceptuję propozycji naszych wierzycieli, która nie uwzględnia obietnicy redukcji zadłużenia, czego od dawna domaga się mój rząd - mówił podczas piątkowego przemówienia w greckim parlamencie premier Aleksis Cipras. Szef rządu powtórzył również, że nie zgodzi się na nowy plan ratunkowy bez spełnienia tego warunku. Obecny plan ratunkowy wygasa z końcem czerwca.

W niemieckim rządzie narasta napięcie wobec postawy na działania Aten - twierdzi niemiecki dziennik "Bild". Gazeta donosi o rozczarowaniu Schäuble poniedziałkowym wieczornym spotkaniem kanclerz Merkel z wierzycielami Grecji. Niemiecki rząd w piątek zaprzeczył doniesieniom "Bilda".

Grecję czeka wyjątkowo trudny czas. Do dziś Ateny miały zapłacić 300 mln euro raty dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Jednak rząd Ciprasa poprosił by MFW połączył cztery czerwcowe terminy płatności w jeden i w ten sposób termin spłaty zobowiązań przesunął się na 30 czerwca. - Nie widzę pozytywnego końca tej sprawy. Myślę, że Grecja jednostronne zbankrutuje - uważa Ignacy Morawski, główny ekonomista BIZ Banku. - Uda się osiągnąć cząstkowe porozumienie. Być może na końcu tej drogi Grecja będzie musiała zbankrutować, ale nie będzie to w czerwcu - uważa Adam Czerniak z Polityki Insight.

Rząd Grecji może rozpisać przedterminowe wybory parlamentarne, jeśli międzynarodowi wierzyciele nie złagodzą warunków stawianych krajowi w zamian za odblokowanie pomocy finansowej - powiedział w piątek wiceminister ubezpieczeń społecznych Dmitris Stratulis. Z najnowszego sondażu wynika, że większość Greków chce osiągnięcia porozumienia z wierzycielami i chce pozostać w strefie euro.

Rząd Grecji chce połączyć cztery wypadające w czerwcu terminy uiszczenia zobowiązań wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego w jeden, z terminem płatności 30 czerwca - poinformował rzecznik MFW. Taki zabieg jest zgodny z zasadami tej instytucji. Ze swojej strony grecki minister finansów oznajmił, że wierzyciele powinni teraz "natychmiast przejść do bardziej realistycznych propozycji".

Grecki premier Aleksis Cipras będzie dziś w Brukseli rozmawiał na temat projektu porozumienia, które uzgodniły wczoraj Komisja Europejska, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny. Jednocześnie dziś z Aten dobiegają głosy, że Grecja nie dokona do piątku przelewu kolejnej raty pożyczki zaciągniętej w Międzynaorodwym Funduszu Walutowym, jeśli nie uda się jej porozumieć z wierzycielami.