Grecja

Grecja

Uciekali przed ogniem, zginęli razem, skuleni. 26 ciał znaleziono w jednym miejscu

Jak podała agencja Reutera - powołując się na grecką straż pożarną - na skutek pożarów w Grecji zginęły 74 osoby, a rannych zostało 187 - w tym 23 dzieci. Ocaleni opowiadają o dramacie ucieczki przed płomieniami, relacjonują, jaki widok zastali po przejściu żywiołu. W nadmorskim kurorcie Mati znaleziono 26 ciał, prawdopodobnie rodzin, które próbowały uciec z płonącego budynku do morza.

"Płomienie ścigały nas aż do wody". Dramatyczne relacje ocalałych

Byliśmy jak pszczoły w ulu - relacjonowała kobieta, której udało się uciec przed płomieniami, trawiącymi okolice greckiej stolicy. - Wyobrażałem sobie, jak czuli się ludzie uciekający przed Wezuwiuszem w Pompejach. To było przerażające - mówił inny z ocalałych. Przed ogniem szalejącym od poniedziałku w Grecji, na wschód i zachód od Aten, uciekły tysiące ludzi. Bilans ofiar śmiertelnych i rannych wciąż jednak rośnie.

Ponad 70 ofiar śmiertelnych. Katastrofalne pożary w Grecji

Jak podała agencja Reutera - powołując się na grecką straż pożarną - na skutek pożarów w Grecji zginęły 74 osoby, a rannych zostało 187, w tym 23 dzieci. W Grecji zarządzono stan wyjątkowy i ogłoszono trzydniową żałobę narodową.

Rosyjski ambasador: Ławrow nie wybiera się do Aten

Wizyta rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa w Grecji przestała być w obecnej sytuacji aktualna, przynajmniej w planowanym wcześniej terminie - oświadczył ambasador Rosji w Atenach Andriej Masłow.

Grecki ambasador wezwany do rosyjskiego MSZ

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało w piątek ambasadora Grecji, wyrażając zdecydowany protest przeciw wydaleniu dwóch rosyjskich dyplomatów z tego kraju i zakazowi wjazdu dwóch obywateli rosyjskich – podał resort na swojej stronie internetowej.

Grecki dziennik: Ateny wydalą dwóch rosyjskich dyplomatów

Grecki dziennik "Kathimerini" poinformował w środę, że władze w Atenach wydalą dwóch rosyjskich dyplomatów oraz zakażą wjazdu do kraju dwóm kolejnym w związku z działalnością niezgodną z ich statusem. Rzecznik greckiego rządu nie odniósł się w tej sprawie bezpośrednio do Rosji, powiedział jednak, że przedstawiciele wszystkich krajów muszą przestrzegać greckiego prawa.

Rozmowy o migracji na marginesie szczytu. Niemcy zabiegają o dwustronne umowy

Rząd grecki jest gotów do zawarcia z Berlinem dwustronnego porozumienia ws. przyjęcia uchodźców, którzy najpierw dotarli do Grecji i stamtąd udali się do Niemiec - oznajmił premier Aleksis Cipras w wywiadzie dla czwartkowego "Financial Timesa". Kilka godzin później w Brukseli węgierski rząd poinformował o przeprowadzeniu podobnych rozmów z Berlinem.

Potężna ilość wody w dwie godziny. Powodzie w Grecji

Na terenie kontynentalnej Grecji doszło we wtorek do załamania pogody. W niektórych regionach spadło 80 litrów wody na metr kwadratowy powierzchni zaledwie w godzinę, co doprowadziło do powodzi. Woda zalewała domy. Po ulicach spływały rwące potoki, porywające samochody.

Historyczne porozumienie trzeszczy. Prezydent odmawia złożenia podpisu

Prezydent Macedonii nie podpisał ustawy ratyfikującej ostateczne porozumienie z Grecją w sprawie zmiany nazwy państwa macedońskiego. "Jego zdaniem narusza ona konstytucję" - poinformowała kancelaria prezydenta Macedonii. Fakt, że Gjorge Iwanow odmówił złożenia podpisu, nie oznacza jednak jeszcze ostatecznego pogrzebania porozumienia.

Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, że kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić"

Eurogrupa porozumiała się na temat warunków wyjścia Grecji z programu pomocowego, w tym restrukturyzacji jej zadłużenia. Unijni urzędnicy i władze w Atenach ogłaszają wyjście kraju z kryzysu. - Ile razy rząd to mówił? Wydłużają pożyczkę i ogłaszaj koniec kryzysu. Udają, że kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić - mówi tymczasem Janis Warufakis, ekonomista, były minister finansów Grecji, który był gościem w programie "Fakty o Świecie" w TVN24 BiS. - To podejście Unii Europejskiej nas osłabia. Może powinniśmy się zająć kryzysami systematycznie - podkreślał w rozmowie z Michałem Sznajderem.

Cipras po raz pierwszy w krawacie

Lewicowy premier Grecji Aleksis Cipras po raz pierwszy od objęcia władzy w 2015 roku pojawił się publicznie w krawacie. Obiecał to bowiem zrobić, gdy Grecja wyjdzie z ciężkiego kryzysu zadłużenia.

Premier Cipras przetrwał. Przed parlamentem protesty

Po trzydniowych obradach parlament Grecji odrzucił w sobotę wniosek opozycji o wyrażenie wotum nieufności premierowi Aleksisowi Ciprasowi. Decyzja deputowanych umożliwi podpisanie w niedzielę porozumienia między Atenami i Skopje w sprawie nowej nazwy Macedonii.

Los greckiego premiera w rękach parlamentu

Grecki parlament rozpoczął w czwartek po południu debatę nad wotum nieufności wobec premiera Aleksisa Ciprasa po jego wtorkowym porozumieniu z macedońskim premierem Zoranem Zaewem w sprawie zmiany nazwy państwa na Republikę Macedonii Północnej.

27 lat sporu o nazwę. Historyczne porozumienie Grecji i Macedonii

Grecki premier Aleksis Cipras poinformował we wtorek, że Grecja i Macedonia osiągnęły porozumienie w sprawie nazwy macedońskiego państwa, co przez wiele lat było przedmiotem sporu między obu krajami. Jak powiedział przedstawiciel greckiego rządu, Ateny uznają Macedonię jako Republikę Macedonii Północnej.