Świat

Świat

Klęska głodu w Afryce

Ponad 10 milionów ludzi cierpi z powodu największej od 60 lat suszy w rejonie Półwyspu Somalijskiego - poinformowało Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA). Klęska głodu dotknęła mieszkańców kilku państw.

Ogień w Los Alamos. Ewakuacja 12 tys. osób

Amerykańskie władze nakazały ewakuację 12 tys. mieszkańców Los Alamos. Miejscowość w stanie Nowy Meksyk, w której powstała pierwsza bomba atomowa, zagrożona jest przez gwałtowny pożar.

Wschód słońca w Chicago

Pietrek11, sfotografował wyjątkowy wschód słońca nad Chicago. Udało mu się uchwycić piękne obłoki, oświetlone promieniami wschodzącego słońca.

Etykiety kremów będą mówić więcej

Amerykańskie władze ogłosiły, że informacje na kremach z filtrem powinny dostarczać dokładniejszych instrukcji ich użytkownikom. Jakiego rodzaju filtr będzie najlepszy w danych warunkach, jak długo wytrzyma w wodzie, czy sprawdzi się w aerozolu - na te m.in. pytania klienci powinni znaleźć odpowiedzi już na etykietach.

Boisko zamienione w basen. Ulewy w USA

Gwałtowne burze przeszły w sobotni wieczór nad miastem St. Louis w amerykańskim stanie Missouri. Drogi zamieniły się w wartkie strumyki. Zalało lokalne boisko do gry w baseball.

Z lotów do Nowej Zelandii lepiej zrezygnować

Pióropusz popiołu z chilijskiego wulkanu Puyehue nadal zagraża samolotom lecącym do i z Nowej Zelandii. W niedzielę większość tamtejszych linii lotniczych odwołała loty. Sytuacja wróci do ładu prawdopodobnie w poniedziałek.

Tybet się zatrząsł

Trzęsienie ziemi o sile 5,3 w skali Richtera nawiedziło w niedzielę tybetański region w prowincji Cinghaj na północnym zachodzie Chin - poinformowała Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych.

Dwadzieścia pożarów lasów w Portugalii

Portugalska straż pożarna i inne służby obrony cywilnej walczyło w sobotę z dwudziestoma pożarami lasów. Najgroźniejszy z nich pustoszył wielki leśny kompleks w rejonie Miranda de Corvo znajdujący się w centrum kraju.

Pingwin przedawkował piasek

W sobotę po raz drugi operowano "Wesołe stopy", czyli młodego cesarskiego pingwina. Zwierzę zboczyło z kursu na Antarktydę i wylądowało na plaży Peka Peka w Nowej Zelandii 21 czerwca.

Człowiek, który sklonował Ziemię

- Absolutnie wolny czułem się dopiero w kosmosie – portalowi tvnmeteo.pl mówi Mamoru Mohri. Astronauta i dyrektor tokijskiego muzeum nauki, w którym realizuje unikatowy w skali świata projekt "żywego globusa", opowiada o Ziemi, kosmosie i filozofii. I o tym, jak je połączyć, by przewidzieć trzęsienie ziemi.

Silne trzęsienie ziemi na Pacyfiku

Dwa wstrząsy o sile 7,2 stopnia w skali Richtera zarejestrowano na północnym Pacyfiku, około 170 km na wschód od wyspy Atka, należącej do amerykańskiego stanu Alaska. Trzęsienie ziemi nastąpiło w piątek o godzinie 6:09 czasu polskiego.

Cegły z pyłu wulkanicznego pomogą miasteczku?

Jedna z mieszkanek zasypanego przez pył z Puyehue miasteczka, postanowiła wytwarzać cegły z pozostałości wulkanicznych. Dzięki nim chce odbudować zniszczone domy. Jej sąsiedzi szybko podchwycili inicjatywę. Produkcja trwa.

Na Kanarach można odlecieć w kosmos

Pod hasłem "odkryj kosmos i zmień świat" trwa na hiszpańskich wyspach Teneryfa i La Palma wielki festiwal astronomiczno-muzyczny "Starmus", poświęcony 50. rocznicy lotu w kosmos pierwszego człowieka Jurija Gagarina.

Niszczycielskie burze nad Słowacją

Silne burze i obfite deszcze oraz gradobicie wystąpiły w czwartek we wschodniej Słowacji. Wiatr łamał gałęzie drzew, zrywał dachy, a woda wdzierała się do piwnic.

W rzece zamiast wody płynie pył wulkaniczny

Przez malowniczo położony u podnóża Andów narciarski kurort Bariloche przepływa rzeka wulkanicznego pyłu i ziarenek piaskowca. To niezwykłe zjawisko należy przypisać erupcji położonemu nieopodal w Chile wulkanowi Puyehue.

W Japonii znów zatrzęsła się ziemia

W nocy ze środy na czwartek miało miejsce kolejne trzęsienie ziemi w Japonii. Tym razem było dużo słabsze od tego, które nawiedziło Japonię w marcu - wyniosło 6,8 w skali Richtera.

Wstrząsy w Turcji

W czwartek, o godzinie 10:34 czasu miejscowego, w tureckich prowincjach Elazig i Diyarbakir zatrzęsła się ziemia. Zniszczonych jest kilka domów, nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych. Turcy boją się powtórki z marca zeszłego roku, kiedy trzęsienie ziemi zabiło 51 osób.

Czesi też zmagali się z burzami

Połamane drzewa, nieprzejezdne drogi i szlaki kolejowe, zalane domy oraz porażony piorunem motocyklista - tak przedstawia się bilans gwałtownej burzy, która w środę wieczorem nawiedziła naszych południowo-zachodnich sąsiadów.

Huragan znad Pacyfiku zniknął

Beatriz nie jest już huraganem. Wiatr zdecydowanie osłabł i aktualnie można ją określić mianem burzy tropikalnej. Żywioł nie zagraża już popularnym ośrodkom turystycznym i portom rybackim na zachodnim wybrzeżu Meksyku.

Gonił burzę. Dogonił tornado

Dwóch mężczyzn jadąc przez Nebraskę trafiło na gwałtowną burzę. Postanowili zaryzykować i nagrać z bliska trąbę powietrzną. Znaleźli się o krok od tornada.

Ziemia zatrzęsła się w Alpach

Trzęsienie ziemi o sile 3,2 stopnia w skali Richtera nawiedziło w nocy z wtorku na środę okolice austriackiego miasta Innsbruck - poinformowały lokalne służby geologiczne.

Na imię ma Beatriz

Beatriz, to już drugi w tym sezonie huragan, który uformował się niedaleko wybrzeży Meksyku. Miejscowe władze ostrzegają przed jego dzisiejszym atakiem.

Słońce to dla nich bóg, więc go przywitali

Tysiące wyznawców druidyzmu co roku w Stonehenge świętują nadejście lata. Tak było i tym razem: - Witamy słońce i patrzymy na nie, jak na istotę boską. Ziemia zaś jest naszą matką - deklamował w uniesieniu król Artur Pendragon, głowa druidzkiej wspólnoty.

Chilijski wulkan zamyka lotniska Australii

Australijczycy na pewno na długo zapamiętają nazwę chilijskiego wulkanu Puyehue-Cordon Caulle, którego erupcja znów spowodowała zawieszenie części lotów zarówno w Australii, jak i w Nowej Zelandii.

10 miast zalanych. Woda zagraża tamie

Wschodnią część Chin wciąż nęka największa od 56 lat powódź. Do tej pory ucierpiało ponad pięć milionów ludzi. W powodzi od początku czerwca zginęło 175 osób, a 86 zostało rannych. Straty materialne szacuje się na setki milionów dolarów.

Hotelarze bliscy bankructwa przez pył

Wulkaniczny pył nadal unosi się nad argentyńskim niebem. Andyjskim kurortom narciarskim grozi bankructwo. Turyści nie wrócą, dopóki pył nie opadnie. Lotniska nadal są zamknięte.