Świat

Świat

Do trzęsienia ziemi doszło w Uzbekistanie, niedaleko granicy z Kirgistanem. Amerykańskie służby geologiczne (USGS) podają, że wstrząsy miały 6,1 stopni w skali Richtera. Godzinę po pierwszym wstrząsie doszło do kolejnych. Te były słabsze - 4,4 st. Na razie nie ma informacji o liczbie ofiar i skali zniszczeń.

Gwałtowny wiatr, który przeszedł we wtorek nad zachodnią Ukrainą, powalił dziesiątki drzew na 7-kilometrowym odcinku trasy ze Lwowa do Tarnopola. Z kolei Białoruś nawiedziła fala upałów i jednocześnie gwałtownych burz. W Witebsku na północnym wschodzie kraju ulewy zalały ulice i zatrzymały transport miejski.

- Gigantyczna i niezwykle silna burza piaskowa zaatakowała w poniedziałek wieczorem rejon Phoenix, stolicy amerykańskiego stanu Arizona. Ściana piasku, który spłynął na miasto, miała prawie kilometr wysokości.

Francuscy turyści odwracają się od swoich ulubionych do niedawna krajów - Egiptu i Tunezji. Wystraszyła ich tzw. arabska wiosna, czyli rewolucje, do których doszło w ostatnich miesiącach w Afryce Północnej.

Porwane domy i zniszczone drogi. Potężne zwrotnikowe opady deszczu spowodowały w ciągu zaledwie dwóch dni powódź w stanie Oaxaca na południu Meksyku. Przed wodą ucieka 40 tysięcy ludzi.

Strażacy mają już kontrolę nad pożarem, który wybuchł w niedzielę w zachodniej części Jerozolimy - trwa jego dogaszanie. Wcześniej w nocy ewakuowano instytut Yad Vashem, a policja nakazała zamieszkującym okolice ognia zamknięcie okien, by nie wdychali niebezpiecznego dla zdrowia dymu.

Wstrząs sejsmiczny o sile 4,6 w skali Richtera zanotowano w niedzielę wieczorem w regionach Lombardia, Wenecja Euganejska i Emilia-Romania na północy Włoch - podali sejsmolodzy. Wstrząs był wyraźnie odczuwalny na dużym obszarze. Brak doniesień o stratach.

Huragan Arlene, jak dotąd jeden z najsilniejszych i najgroźniejszych w tym sezonie, spowodował śmierć 22 osób w Meksyku, zniszczył linię wybrzeża, połamał wiele drzew, poprzewracał domy. Zdjęcia satelitarne pokazują też, że utworzył też kilka nowych jezior.

Indonezyjski wulkan Mount Lokon wybuchł po raz kolejny - i to ze zdwojoną siłą. Kłęby dymu i popiołów osiągnęły wysokość 3,5 tys. m. Przed lawą uciekło cztery tysiące osób.

Na Somalię, która dotąd zmagała się z największą od dziesięcioleci suszą, zaczął padać deszcz. Jednak zamiast ratunku, przyniósł kolejne szkody. Przesiedleni i zdezorientowani mieszkańcy nie mają gdzie chronić się przed obfitymi opadami. Szybko rozprzestrzeniają się choroby zakaźne. W wyniku opadów zginęło już pięcioro ludzi, w tym troje dzieci.

Adam z Rzeszowa przesłał redakcji Kontaktu 24 zdjęcia ze swojej wyprawy do Pamukkale. Zainspirował nas tym samym do opowiedzenia o położonym w Anatolii tureckim miasteczku, które słynie z wapiennych osadów układających się w zachwycające tarasy.

Chorwaccy strażacy ewakuowali w czwartek wieczorem ponad 200 osób z adriatyckiej wyspy Bracz, gdzie pożary strawiły setki hektarów lasów sosnowych.

Taki widok na Manhattanie zdarza się tylko dwa razy w roku. Mowa o "Manhattanhege", zwanym inaczej przesileniem manhattańskim. Stojąc w pobliżu Empire State Building 28 maja, a potem 13 lipca można zobaczyć jak słońce kończy swoją codzienną wędrówkę, dokładnie między amerykańskimi wieżowcami. Obraz na horyzoncie zapiera dech w piersiach. Zdjęcia zrobione 13 lipca tuż przed 20:30 lokalnego czasu zamieścił Reporter 24, Jerzy_Lapies.

Nie tylko Polska miała ciężką, burzową noc. Również Czechy nawiedził silny front atmosferyczny. Efekt to połamane drzewa, podtopione domy, zablokowane drogi i brak prądu na wielu osiedlach. Ewakuowano dwa dziecięce letnie obozy.

Badaczom z British Antarctic Survey udało się odkryć pasmo podwodnych wulkanów skupionych w pobliżu Sandwichu Południowego, archipelagu położonego na Oceanie Południowym. Odkrycie pozwoli na ocenę, jak ich erupcje wpływają na powstawanie fal tsunami.

Amerykanie chcą lepiej zabezpieczyć się przed awariami elektrowni atomowych. Federalna Komisja ds. Przepisów Nuklearnych (NRC) opublikowała we wtorek raport stwierdzający, że muszą być one lepiej zabezpieczone aby uniknąć rzadkich, ale jednak możliwych katastrof.