Świat

Świat

Wszystko wskazuje na to, że wulkan Etna na Sycylii przygotowuje się do wielkiej erupcji - uważają eksperci z włoskiego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii. Do takiego wniosku specjaliści doszli w piątek obserwując wzmożoną aktywność wulkanu.

Burze z piorunami, szalejące w ciągu ostatnich dwóch dni w Estonii, pozbawiły prądu 13,8 tysiąca gospodarstw domowych. Wszystkie służby energetyczne kraju pracują nad usuwaniem skutków silnych wiatrów i wyładowań atmosferycznych.

77 osób zostało uznanych za martwe lub zaginione z powodu lawin błotnych i powodzi, wywołanych ulewnymi deszczami w Korei Południowej w tym tygodniu - podały w czwartek południowokoreańskie służby pożarowe. Poinformowały również, że nie są w stanie określić dokładnej liczby ofiar. Stolica kraju, Seul, wciąż jest sparaliżowana przez brak prądu.

31 osób zabitych, 72 zaginionych i pół miliona poszkodowanych - to dopiero wstępny bilans po przejściu burzowego frontu atmosferycznego nad północno-wschodnimi Filipinami. Silny wiatr i deszcze wywołały liczne lawiny błotne i osunięcia ziemi - poinformowała w miejscowa obrona cywilna.

Trzęsienie ziemi o sile 6,0 w skali Richtera wystąpiło we wtorek w Zatoce Kalifornijskiej - poinformowała państwowa Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych. Na razie nie ma ofiar. Nie wydano też ostrzeżenia przed tsunami.

Obfite opady śniegu zaskoczyły mieszkańców Republiki Południowej Afryki i spowodowały zamknięcie niektórych głównych dróg w kraju. Wprawdzie na tych terenach panuje teraz zima, ale w RPA śnieg padał zazwyczaj jedynie w wysokich partiach gór.

Zmierzający w kierunku Nowej Fundlandii lodowiec PII-A zmniejszył się w ostatnim czasie do 55 km kw., a jego odległość od brzegów wyspy zmalała do kilkudziesięciu kilometrów. Wierzchołek zagraża pływającym w pobliżu statkom. Zobaczcie, jak ruch lodowca wygląda z perspektywy satelitów NASA.

- Policjanci byli zmuszeni użyć gazu pieprzowego przeciwko rozwścieczonemu kangurowi, który zaatakował 94-letnią kobietę w przydomowym ogródku w Charleville w stanie Queensland - poinformowała australijska policja we wtorek.

Wszystko wskazuje na to, że MAVEN, sonda kosmiczna przeznaczona przez NASA na sztucznego satelitę Marsa, rozpocznie swoją misję pod koniec roku 2013. Eksperci 15 lipca pozytywnie ocenili rozwiązania zastosowane w urządzeniu.

Od października 2010 roku do czerwca 2011 roku Teksas przeszedł najbardziej suchy 9-miesięczny okres w swojej historii - podaje amerykańska Narodowa Służba Pogodowa w Fort Worth. Teksańczycy wciąż czekają na zmianę pogody, która złagodzi suszę. Niestety nie zanosi się, żeby poprawa sytuacji nastąpiła w najbliższym czasie.

Tropikalna burza o imieniu Bret unosiła się w lipcu nad Oceanem Atlantyckim, na wschód od Florydy. Specjalny skaner optyczno-mechaniczny MODIS umiejscowiony na satelicie NASA uchwycił naturale barwy środowiska, w którym przebywał huragan.

Od piątku Pakistańczycy stawiają czoła intensywnym opadom deszczu, które nawiedziły kraj. Obywatele tego położonego nad Morzem Arabskim państwa zmagają się nie tylko z powodziami, lecz także z sięgającymi niemal 50 st. C upałami.

Seria burz nawiedziła w nocy z piątku na sobotę część stanu Illinois - przede wszystkim Chicago i jego przedmieścia. Zamknięte drogi, odwołane loty i awarie prądu to skutki nawałnicy, która przeszła nad tym regionem zaraz po śmiercionośnej fali upałów.

Poziom rzek, które wezbrały w północnych Czechach, stopniowo opada. Służby meteorologiczne odwołały w sobotę alarm przeciwpowodziowy dla całego kraju. Niebezpiecznie może być już tylko na Orlicy.

Trzęsienie ziemi o sile 6,5 stopni w skali Richtera nawiedziło w sobotę północny-wschód Japonii. Nie ma informacji o ofiarach. Władze nie ogłosiły ostrzeżenia o tsunami.

Dora jest czwarta w tym sezonie. Huragan na razie trzyma się w bezpiecznej odległości od wybrzeży Meksyku i USA, ale z godziny na godzinę rośnie w siłę i niekorzystnie wpływa na pogodę w południowo-zachodnich stanach. To właśnie przez nią regiony te nawiedza więcej burz i deszczy, a ich mieszkańcom grozi powódź.

W piątek rumuńskie służby ratownicze odnalazły 34 belgijskich skautów, którzy zgubili się w lesie na zachodzie Rumunii. W ciągu tej samej nocy uratowana została też polska para z dzieckiem, która zabłądziła w górach w centrum kraju.

Po ulewnych deszczach poziom rzek na północy Czech wzrósł niebezpiecznie. W dwóch czeskich krajach (województwach) ogłoszono alarm przeciwpowodziowy. Podtopienia po gwałtownych burzach wystąpiły również na Słowacji.

Gwałtowne burze, które przeszły w nocy z wtorku na środę nad Słowacją, sprawiły, że w położonym na północy kraju mieście Czadca władze ogłosiły stan klęski żywiołowej.