Świat

Świat

Śnieg sparaliżował Tyrol

Opady śniegu, które w nocy z niedzieli na poniedziałek nawiedziły część austriackich Alp, spowodowały w kilku miejscach zakłócenia ruchu samochodowego - poinformował austriacki automobilklub OeAMTC.

Woda zniszczyła 635 szkół

W powodzi, która nawiedziła Tajlandię, zginęło do tej pory 112 osób. Zalanych zostało 29 z 76 prowincji kraju, ponad 300 tysięcy domów znalazło się pod wodą. Powódź ogarnęła m.in. kluczowe dla gospodarki kraju tereny turystyczne.

Groźna chmura powstała z pożaru

Po tegorocznym lecie znana jest wszystkim doskonale chmura burzowa cumulonimbus. Mało kto jednak wie, że ta wielka, kłębiasta chmura, która przynosi burze i deszcze, ma swoją równie złowrogą siostrę. Tyle tylko, że ta niezwykła chmura może być wytworem ludzkiej bezmyślności.

Woda na ulicach, tysiące osób ewakuowanych

Dwie osoby nie żyją, a pięć uważa się za zaginione w północno-wschodniej części prowincji Syczuan. Padające od kilku dni w środkowych Chinach ulewne deszcze spowodowały liczne powodzie i podtopienia.

Dwa tornada na jednym filmie

Pewien Amerykanin postanowił zarejestrować tornado sunące po niebie w miejscowości Wakita w stanie Oklahoma. W trakcie nagrania niespodziewanie pojawiło się drugie tornado.

Na polskich plażach zabraknie słońca

Dla tych, którzy przebywają obecnie nad polskim morzem nie mamy dobrych wieści. Na przestrzeni całego polskiego Wybrzeża wystąpi przelotny deszcz. Padać będzie od Międzyzdrojów po Krynicę Morską. Powody do zadowolenia będą mieli za to turyści w kurortach Europy i Świata.

Lee i Irene zabijają amerykańską zatokę

Wraz z nurtem położonej we wschodniej części Stanów Zjednoczonych rzeki Susquehanna, do Zatoki Chesapeake napłynęło sporo śmieci, ścieków, gruzu i błota, które niszczą podwodne środowisko naturalne. Winę za niszczenie zbiornika ponoszą tropikalna burza Lee i huragan Irene.

Wulkan na Alasce wybucha od dwóch miesięcy

- Wulkan znajdujący się na alaskańskich Aleutach od dwóch miesięcy miewa niezwykłe niewielkie erupcje. Istnieje prawdopodobieństwo, że wybuchnie - ogłosili w piątek badacze z Obserwatorium Wulkanicznego na Alasce.

W Australii rozszalały się pożary

Pożary buszu na dobre rozszalały się w północno-wschodniej Australii. Część z nich została wywołana umyślnie. Na zdjęciach zrobionych przez należącego do NASA satelitę MODIS widać, jak zarówno planowane, jak i nieplanowane pożary trawią Terytorium Północne i Queensland.

Przez powodzie cierpią nie tylko ludzie

Pensylwanię nawiedziła katastrofalna w skutkach powódź. Spowodował ją tropikalny sztorm Lee, który przeszedł przez północno-wschodnie wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Wielu ludzi straciło dach nad głową. Przez takie kataklizmy, jak ten cierpią nie tylko ludzie, ale i zwierzęta.

Po 164 dniach w kosmosie wrócili na Ziemię

Rosyjska kapsuła kosmiczna Sojuz, z amerykańskim astronautą i dwoma rosyjskimi kosmonautami wracającymi z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), wylądowała w piątek bezpieczne na kazachskim stepie. Na orbicie astronauci spędzili 164 dni.

Pies zaadoptował trzy tygrysy

Trzy białe tygrysy mieszkające w jednym z chińskich parków narodowych zostały zaraz po narodzinach odrzucone przez matkę. Zaopiekowała się nimi suka, która karmi je już od miesiąca.

9-metrowy przypływ. To Srebrzysty Smok

Dziesiątki tysięcy turystów zgromadziły się przy rzece Qiantang, we wschodnich Chinach. Dlaczego? Żeby cieszyć się widokiem największego na świecie przypływu, który w tym sezonie był najpotężniejszy od 9 lat. Nazywają go Srebrzystym Smokiem.

W nocy Maria stała się huraganem

Maria określana jest przez meteorologów jako nieśmiała i leniwa. Mimo iż nie jest to zjawisko pogodowe rozmiarów takich jak Katia czy Irene, cały czas rośnie w siłę. W nocy z 15 na 16 września stała się huraganem 1. kategorii w skali Saffira-Simpsona

Polak oznaczył źródło Amazonki

Grupa badaczy, prowadzona przez polskiego podróżnika Jacka Pałkiewicza i Towarzystwo Geograficzne w Limie, oznaczyła źródło Amazonki w Gorge Apacheta, górskim rejonie Peru. Tym samym potwierdziła ustalenia odkrywcy z 1996 roku oraz National Geographic z 2000 roku.

Na Bałtyku wietrznie, chłodno i deszczowo

Chłód i deszcz będą tymi zjawiskami atmosferycznymi, które w piątek odbiorą żeglarzom przyjemność pływania po Bałtyku i polskich jeziorach. Dobre wieści mamy za to dla tych, którzy spędzają czas na Jeziorze Solińskim. Okaże się ono całkiem przyjazne właścicielom żaglówek.

Do 2100 roku może zmyć Kalifornię

Systematycznie podnoszący się za sprawą zmian klimatycznych poziom wód może dosłownie zmyć z powierzchni ziemi kilka najpopularniejszych kalifornijskich plaż wraz ze znajdującymi się na nich, wartymi setki milionów dolarów posiadłościami - wynika z badań prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Stanowego w San Francisco.

Irene i Lee zmieniły kolor nowojorskiej rzeki

Zarówno huragan Irene, jak i burza tropikalna Lee pozostawiły po sobie nietypowy ślad, który pojawił się na przepływających przez Nowy Jork rzece Hudson i cieśninie East River. Na początku września wody obydwu akwenów, za sprawą osadów, przybrały brązowy i czerwonawy odcień.

Pada od pięciu dni: strumienie wody płyną ulicami

Silne opady deszczu na północy Chin wywołały powodzie i zalania w co najmniej dwóch prowincjach. Komunikacja drogowa jest sparaliżowana, a straty spowodowane przez wstrzymanie ruchu turystycznego są ogromne. Trwa usuwanie skutków zalań, choć wciąż nie przestaje padać.

Malowniczy plankton ozdobił Morze Barentsa

Przerwa w chmurach odsłoniła spektakularny rozkwit fitoplanktonu na Morzu Barentsa, który trwa już od połowy sierpnia. Zjawisko zarejestrował spektroradiometr (MODIS) na pokładzie satelity Aqua.

Maria nadciąga nad Bermudy

Tropikalny sztorm Maria przemierza drogę, którą jakiś czas temu szła Katia. Meteorolodzy przewidują, że już w czwartek rano pojawi się na Bermudach.