Jangcy zmieniła kolor na purpurowy. Władze Państwa Środka nie potrafią ustalić, co sprawiło, że woda w najdłuższej chińskiej rzece przybrała krwistoczerwoną barwę.
Chiny mogą się pochwalić nie tylko Żółtą Rzeką. Przez Państwo Środka płynie od dwóch dni rzeka, która jest czerwona. Woda w Jangcy, trzeciej najdłuższej rzece świata, nabrała takiego właśnie koloru. Zmiana najbardziej jest widoczna nieopodal dużego ośrodka przemysłowego Chongqing.
Śledztwo trwa
Chińskie władze starają się wyjaśnić przyczynę zmiany koloru wody w Jangcy. Są dwie hipotezy; pierwsza głosi, że niecodzienna barwa to wynik powodzi, jaka miała miejsce na wcześniejszym odcinku rzeki, a czerwony kolor to nic innego, jak wypłukane przez wodę osady.
Entuzjazm mieszkańców
Kolor wzbudził entuzjazm mieszkańców Chongqing, którzy napełniają butelki czerwoną wodą na pamiątkę. Nowego koloru nie przestraszyli się również rybacy, którzy jak gdyby nigdy nic wypływają w dalszym ciągu ma połowy. Jednak według drugiej hipotezy, zmianą koloru wywołały chemikalia i zanieczyszczenia.
Ważne ogniwo gospodarki
Jangcy to najdłuższa rzek Azji i trzecia po Amazonce i Nilu pod względem długości na Ziemi. Na obszarze dorzecza Jangcy mieszka około 40 procent ludności Chin i zbiera się 75 procent ogólnokrajowych zbiorów ryżu. Jangcy jest najważniejszym szlakiem chińskiej żeglugi śródlądowej. Długość, według pomiarów chińskich geografów, wynosi 6300 km, choć w różnych źródłach można znaleźć różne wartości – od 5520 do 6300 km.
Autor: adsz/mj / Źródło: Reuters TV