Świat

Świat

54 st. C w Kuwejcie. Czy to nowy rekord ciepła w Azji?

W Kuwejcie odnotowano 54 st. C. Brytyjscy meteorolodzy przypuszczają, że może to być najwyższa temperatura, jaka kiedykolwiek wystąpiła w Azji. Podczas, gdy w zachodniej części kontynentu panują upały, na wschodzie Chińczycy zmagają się z ogromnymi powodziami. Deszcz zalał m.in. Pekin.

37 st. C. Burkhard rozpalił Niemcy

W wielu krajach Europy wartości wskazywane przez termometry przekraczają 30 stopni Celsjusza. Tak jest w Niemczech, gdzie za tropikalną aurę odpowiedzialny jest antycyklon Burkhard.

Upał na Wyspach Brytyjskich. Na termometrach blisko 34 st. C

We wtorek w centrum Wielkiej Brytanii temperatura przekroczyła 30 st. C. Na niebie świeciło słońce, które wieczorem schowało się za burzowe chmury. Podczas najgorętszego dotychczas w tym roku dniu lekarze pogotowia w Londynie otrzymali 300 zgłoszeń więcej niż zazwyczaj.

Za nami najgorętsze półrocze od 137 lat

To był najgorętszy w historii pomiarów meteorologicznych czerwiec na Ziemi. Stał się czternastym z rzędu rekordowo ciepłym miesiącem. Amerykańscy naukowcy podali również, że średnia temperatura podczas pierwszego półrocza 2016 roku była o ponad jeden stopień wyższa od normy.

Lawina błotna spychała domy

W niedzielę intensywne opady deszczu w południowej i wschodniej części Chin spowodowały powodzie i osuwiska ziemi. Zniszczonych zostało wiele domów.

Rzym jak Pompeje. Z winy oddalonych o 20 km wulkanów

Wydawać by się mogło, że we Włoszech zagrożenie ze strony wulkanu dotyczy jedynie ludzi mieszkających w pobliżu Etny, aktywnego stratowulkanu na Sycylii. Badacze wskazują, że nie tylko i ostrzegają: współczesnymi Pompejami może zostać... Rzym.

Chorwackie drogi zablokowane przez wichury i turystów

W Chorwacji poruszanie się autem pomiędzy popularnymi wakacyjnymi miejscowościami to ryzyko spędzenia urlopu wewnątrz pojazdu. Możemy bowiem utknąć w długim na 40-, a nawet 50 kilometrów korku. Liczące wiele kilometrów sznury aut to skutek ogromnej ilości turystów i kiepskich warunków pogodowych.

Narodziny, życie i koniec wielkiego huraganu

Huragan to żywioł, który zazwyczaj trwa kilka dni. W tym czasie cyklon powstaje, rozwija się, osiągając największą moc i słabnie. Zdjęcia satelitarne pokazują, jak wygląda cały cykl życia tego zjawiska. Zobacz to na przykładzie tajfunu Nepartak.

Kolorowe drogi mają ratować życie ptakom na Islandii

Rybitwa popielata masowo ginie na islandzkich drogach, ponieważ uwielbia przesiadywać na ciepłym asfalcie. Naukowcy wpadli więc na pomysł, by pomalować odcinki dróg w kolorowe pasy i sprawdzić, czy to odstraszy ptaki, ratując im życie.

Potężna trąba wodna w Rosji

Mieszkańcy syberyjskiego miasta Surgut mogli w środę zobaczyć wielką trąbę wodną, która utworzyła się nad rzeką Ob. Wirujący lej sięgał od powierzchni wody do chmury burzowej, która była wtedy nad miastem.

Czy upał utrudni walkę o medale?

5 sierpnia w Brazylii zaczną się Igrzyska Olimpijskie. Zdaniem meteorologów sportowcy będą walczyć o najlepsze wyniki przy upalnej i wilgotnej pogodzie, a to może wpłynąć na wyniki.