Świat

Świat

Torfowiska w Europie wysychają. To kolejny szkodliwy efekt działań człowieka. - Poziom wód w glebach spada, mamy do czynienia z suszami, a w niektórych rejonach ludziom brakuje wody w kranach. Tymczasem mokradła, które retencjonują wodę, są naszymi sprzymierzeńcami w walce z suszą - mówi profesor Mariusz Lamentowicz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Ponad 50 tysięcy wolontariuszy postawiły w stan gotowości władze Bangladeszu w związku ze spodziewanym nadejściem cyklonu. Nakaz ewakuacji dostało 100 tysięcy mieszkańców przybrzeżnych regionów kraju. Zagrożony uderzeniem jest obszar największego lasu namorzynowego na świecie.

Północne regiony Anglii nawiedziły w czwartek gwałtowne opady deszczu. Sparaliżowały ruch drogowy i kolejowy oraz spowodowały ewakuację dziesiątek mieszkańców. W związku z zalaniami dróg klienci jednego z centrów handlowych musieli spędzić w nim całą noc. Zginęła jedna osoba.

Wschodnia część Australii zmaga się z ogniem trawiącym busz. Kilkadziesiąt pożarów szaleje w Nowej Południowej Walii i Queensland. Walczy z nimi ponad tysiąc strażaków i około 70 samolotów gaśniczych. Ofiarami pożarów są koale. Prawdopodobnie zginęło ich aż 350. Część z tych, które przeżyły, mają poparzone nosy i łapy.

Aktywiści wciąż walczą z norweskim rządem. Chcą, by na Morzu Barentsa nie wydobywano ropy. Powołują się na konstytucję i paryskie porozumienie klimatyczne - biorą sprawy w swoje ręce, bo na polityków - jak mówią - liczyć nie mogą. Materiał magazynu "Polska i Świat".