Świat

Świat

Popocatepetl znowu straszy

Meksykański wulkan Popocatepetl jest wyjątkowo niespokojny. W piątek późnym wieczorem doszło do jego kolejnej erupcji. Mogła być spowodowana niewielkim trzęsieniem ziemi, jakie zostało zarejestrowane w okolicy kilka godzin wcześniej.

Morze mgły rozlało się po Sydney

Mieszkańcy Sydney po przebudzeniu mogli podziwiać miasto w zasnutej mgłą scenerii. Nie wszyscy byli jednak zadowoleni - zjawisko spowodowało utrudnienia komunikacyjne.

"Fale upałów będą coraz dłuższe, jeszcze bardziej ekstremalne"

Wiele regionów Europy zmaga się z falą ekstremalnych upałów. W Polsce pobity został rekord czerwca, a we Francji - rekord wszech czasów. Jak ostrzegła w piątek Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), fale upałów będą coraz intensywniejsze, będą zaczynać się coraz wcześniej i kończyć coraz później.

Piekielny piątek we Francji. Prawie 46 stopni, pada rekord za rekordem

Rekord temperatury we Francji. Tak gorąco jak w piątek nie było jeszcze nigdy, odkąd prowadzone są pomiary - podała francuska służba synoptyczna Meteo France. Kilkakrotnie tego dnia ogłaszała pobicie absolutnego rekordu. Ostatecznie palma pierwszeństwa przypadła miejscowości Gallargues-le-Montueux w Oksytanii. Tam słupki termometrów doszły do 45,9 stopnia Celsjusza.

Maj był czwartym najgorętszym w historii pomiarów. W Europie wręcz przeciwnie

Od początku czerwca borykamy się z bardzo wysoką temperaturą. Maj, który w Polsce pokazał swoje chłodne oblicze, okazał się jednak wyjątkowo ciepły w światowej skali. Odchylenie średniej globalnej temperatury lądów i powierzchni oceanów było czwartym największym dla maja w 140-letniej historii pomiarów prowadzonych przez amerykańską Narodową Służbę Oceaniczną i Atmosferyczną.