Świat

Świat

Sześć osób, w tym czterech indyjskich żołnierzy, zginęło w lawinie, która zeszła w rejonie lodowca Siachen w górach Karakorum. Spod śniegu wydobyto osiem osób, siedem jest w stanie krytycznym.

Były wystraszone i wyczerpane. Dwa daniele, po stoczonej ze sobą walce nieopodal słowackiej miejscowości Opatovce nad Nitrou, potrzebowały pomocy ludzi. Daniele toczą ze sobą walki podczas okresu godowego, który właśnie dobiega końca.

Od kilku dni na południu Europy panuje gwałtowna pogoda. Z utrudnieniami zmagają się mieszkańcy Hiszpanii. Obfite opady śniegu spowodowały utrudnienia na drogach i przerwy w dostawie prądu. Meteorolodzy wydali alarmy pogodowe.

Do Wenecji w niedzielę dotarła kolejna fala przypływu. Poziom wody sięgnął w okolicach południa 150 centymetrów - w ten sposób 70 procent historycznego centrum miasta znalazło się pod wodą. Teraz woda zaczęła opadać.

Niebezpieczna pogoda panuje w Europie. W ostatnich dniach w Hiszpanii i Portugalii występowały spore utrudnienia na drogach. Aura dała się też we znaki mieszkańcom Francji. W Austrii śniegu napadało tak dużo, że jeden ze szpitali został odcięty od świata.

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii od środy zmagają się z powodziami spowodowanymi intensywnymi opadami deszczu. Do usuwania skutków katastrofy zaangażowano wojsko. Jak podają meteorolodzy, w kolejnych dniach prognozowane są kolejne silne opady.

Przez Wyspy Brytyjskie przeszła gwałtowna burza, która przyniosła ulewy i opady śniegu w wielu regionach Walii i Anglii. Pojawiły się powodzie, a pogoda wywołała utrudnienia na drogach.

W indonezyjskiej prowincji Moluki Północne doszło do trzęsienia ziemi. Według Amerykańskiej Służby Geologicznej miało magnitudę 7,1. Początkowo obowiązywało ostrzeżenie przed tsunami, ale po dwóch godzinach zostało odwołane.

Aqua alta, czyli tak zwana "wielka woda", spowodowała w ostatnich dniach ogromne zalania w Wenecji. Pojawiają się pytania, czy takiej tragedii można było uniknąć. Od lat we Włoszech trwają prace nad systemem MOSE, który ma uchronić miasto przed powodziami. Niestety, do tej pory nie udało się go uruchomić.