Świat

Świat

Niebezpieczna pogoda panuje w Europie. W ostatnich dniach w Hiszpanii i Portugalii występowały spore utrudnienia na drogach. Aura dała się też we znaki mieszkańcom Francji. W Austrii śniegu napadało tak dużo, że jeden ze szpitali został odcięty od świata.

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii od środy zmagają się z powodziami spowodowanymi intensywnymi opadami deszczu. Do usuwania skutków katastrofy zaangażowano wojsko. Jak podają meteorolodzy, w kolejnych dniach prognozowane są kolejne silne opady.

Przez Wyspy Brytyjskie przeszła gwałtowna burza, która przyniosła ulewy i opady śniegu w wielu regionach Walii i Anglii. Pojawiły się powodzie, a pogoda wywołała utrudnienia na drogach.

W indonezyjskiej prowincji Moluki Północne doszło do trzęsienia ziemi. Według Amerykańskiej Służby Geologicznej miało magnitudę 7,1. Początkowo obowiązywało ostrzeżenie przed tsunami, ale po dwóch godzinach zostało odwołane.

Aqua alta, czyli tak zwana "wielka woda", spowodowała w ostatnich dniach ogromne zalania w Wenecji. Pojawiają się pytania, czy takiej tragedii można było uniknąć. Od lat we Włoszech trwają prace nad systemem MOSE, który ma uchronić miasto przed powodziami. Niestety, do tej pory nie udało się go uruchomić.

Arktyczne masy powietrza, które napłynęły do Stanów Zjednoczonych, przyniosły intensywne opady śniegu. Pobite zostały dzienne rekordy minimalnej temperatury. Pogoda wywołała ogromne utrudnienia komunikacyjne - w wypadkach na drogach zginęły cztery osoby.

Normy stężenia smogu w Indiach znajdują się na alarmującym poziomie. Mieszkańcy stolicy kraju - New Delhi - po tym jak krytyczna jakość powietrza zmusiła ich do zaprzestania aktywności, próbują znów ją podjąć. Stan powietrza jest jednak nadal niebezpieczny dla zdrowia. Niektórzy aktywiści domagają się wprowadzenia stanu wyjątkowego.