W ciągu ostatniej doby pojawiło się ponad 11 tysięcy nowych przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Tylko 20 z nich odnotowano w Chinach, epicentrum koronawirusa. Co jeszcze mówią liczby?
Prawie 20 osób zginęło w Egipcie w wyniku najbardziej gwałtownych burz, jakie nawiedziły ten kraj od dziesięcioleci. Niektóre budynki częściowo się zawaliły, dochodziło do wypadków, w tym jednego zderzenia dwóch pociągów.
Ponad 150 tysięcy zakażonych, 5,5 tysiąca ofiar, u których zdiagnozowano koronawirusa, niemal 140 krajów świata. Niebezpieczny patogen nieustannie poszerza swój zasięg. Zobacz, jak wygląda życie podczas pandemii.
Noworodek, który przyszedł na świat w Londynie, jest zakażony koronawirusem - informują brytyjskie media. Jego matka przed porodem została przyjęta do szpitala z podejrzeniem zapalenia płuc.
W piątek 13 marca na świecie zmarło ponad 400 osób zakażonych koronawirusem. Stwierdzono także 10 907 nowych przypadków zakażeń - niemal wszystkie poza terytorium Chin.
- Europa stała się teraz epicentrum pandemii koronawirusa - powiedział w piątek w Genewie szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Na całym świecie liczba zakażonych koronawirusem przekroczyła 135 tysięcy. Najwięcej europejskich przypadków jest we Włoszech. Tam liczba zakażonych osób wzrosła powyżej 15 tysięcy.
Zespół kanadyjskich badaczy wyizolował koronawirusa SARS-CoV-2, który odpowiedzialny jest za obecną pandemię COVID-19. Próbki użyte do wyizolowania wirusa i jego namnożenia do dalszych prac zostały pobrane od dwóch kanadyjskich pacjentów.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaapelowała o podwojenie wysiłków w walce z kryzysem wywołanym pandemią SARS-CoV-2. Do tej pory na świecie koronawirusem zakaziło się ponad 130 tysięcy osób.
Na całym świecie liczba zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 przekroczyła 125 tysięcy. 11 marca na świecie przez chorobę COVID-19 zmarło 331 osób - najwięcej od kilku tygodni.
COVID-19 może być nazywany pandemią - powiedział na konferencji prasowej dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. - Jesteśmy w tym razem. Musimy postępować właściwie i zachować spokój - powiedział szef WHO. Koronawirus od końca grudnia 2019 roku spowodował śmierć ponad czterech tysięcy osób.
Koronawirus SARS-Cov-2 nie zniknie samoistnie w Europie wraz z nastaniem wiosny czy lata - twierdzi ekspert w dziedzinie immunologii i terapii zakażeń, doktor Paweł Grzesiowski.
Na całym świecie liczba zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 wzrosła niemal do 120 tysięcy. Włochy są drugim, po Chinach, krajem z największą liczbą zakażeń oraz liczbą śmiertelnych przypadków. 10 marca na świecie przez chorobę COVID-19 zmarło 271 osób - najwięcej od kilku tygodni.
2024 - tyle testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 przeprowadziła dotychczas Polska. W krajach, gdzie stwierdzono znacznie większą liczbę przypadków zakażenia, liczba przeprowadzonych testów jest zazwyczaj większa. Portal Business Insider podał liczby w przeliczeniu na milion mieszkańców. Zestawienie zawiera osiem państw, dodaliśmy do niego Polskę.
Przeżył dwie wojny światowe, powstanie i upadek Związku Radzieckiego i pandemię grypy hiszpanki. Bob Weighton, najstarszy mężczyzna na świecie, ma 112 lat. Jest zdania, że grypa hiszpanka była groźniejsza niż obecna epidemia koronawirusa SARS-CoV-2.
Ostatnią pandemię Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w 2009 roku. Wtedy chodziło o grypę A/H1N1. Teraz, zdaniem WHO, świat ponownie stoi w obliczu jej ogłoszenia w związku z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa. Wyjaśniamy, czym pandemia różni się od epidemii.
Angielscy naukowcy przeanalizowali czas, w jakim występują pierwsze objawy po zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2. Ich badanie wykazało, że zalecane dwutygodniowe kwarantanny na ogół są wystarczające do potwierdzenia zakażenia, jednak nie we wszystkich przypadkach.
Obserwacje lekarzy pracujących w epicentrum koronawirusa - mieście Wuhan w Chinach - wskazują, że nadciśnienie może zwiększać ryzyko śmierci z powodu SARS-CoV-2. - Będziemy monitorować stan osób starszych i chorych na nadciśnienie. Są w centrum naszej uwagi - powiedział Du Bin, dyrektor oddziału intensywnej terapii szpitala przy Peking Union Medical College.
Włochy są drugim, po Chinach, krajem z największą liczbą zakażeń koronawirusem oraz liczbą śmiertelnych przypadków. 9 marca na świecie przez chorobę COVID-19 umarło 198 osób, co zwiększyło łączną liczbę ofiar śmiertelnych do ponad czterech tysięcy.