Świat

Świat

Dlaczego grypa bywa śmiertelna? Szwedzcy naukowcy wyjaśniają

Niektóre infekcje grypowe prowadzą do bakteryjnego zapalenia płuc, które co roku zabija wiele osób. Naukowcy z Karolinska Institutet w Szwecji wyjaśniają, czemu tak się dzieje, opisali też mechanizm prowadzący do tak zwanych nadkażeń pneumokokowych płuc. Odkrycie to być może da się przełożyć na sytuację z COVID-19.

WHO opublikowała nowe zalecenia dotyczące maseczek

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w środę zaktualizowała wytyczne dotyczące noszenia maseczek. Osoby mieszkające na obszarach, na których rozprzestrzenia się koronawirus SARS-CoV-2, powinny nosić maski w sklepach, miejscach pracy i szkołach, jeśli nie można zapewnić odpowiedniej wentylacji - przekazali eksperci.

Puszcza Amazońska ginie. W ciągu roku zniknął las o powierzchni Jamajki

Wylesianie w brazylijskim lesie deszczowym Amazonii osiągnęło skalę najwyższą od 12 lat. Dzięki zdjęciom satelitarnym stwierdzono, że zniszczony teren zwiększył się o 9,5 procent względem roku poprzedniego. Postępująca deforestacja wywołuje krytykę pod adresem rządu prezydenta Jaira Bolsonaro ze strony ekologów i społeczności międzynarodowej.

O psie, który jeździ taksówką. I pomaga innym zwierzakom

Jeszcze kilka miesięcy temu ten pies żył na ulicy. Pewnego dnia wskoczył do taksówki i jego los się odmienił. Dzisiaj Cano i jego ludzki przyjaciel, taksówkarz Santos Quispe, razem przemierzają ulice boliwijskiego miasta El Alto i pomagają bezpańskim zwierzętom.

"Sezon huraganów pobił wszystkie rekordy"

Zakończył się rekordowy w historii prowadzenia pomiarów sezon huraganów na Atlantyku. Ponieważ zabrakło przewidzianych na ten rok nazw, konieczne było wykorzystanie alfabetu greckiego. Mimo oficjalnego finiszu sezonu nie można wykluczyć, że tych niebezpiecznych zjawisk jeszcze przybędzie.

Za naszą granicą padł jesienny rekord ciepła

Stolica Niemiec pobiła jesienią rekord temperatury. Średnia w okresie od września do listopada była o około dwa stopnie wyższa od długoterminowej wartości porównawczej - przekazała Niemiecka Służba Meteorologiczna.

Moderna zakończyła trzecią fazę badań nad szczepionką

Koncern farmaceutyczny Moderna poinformował w poniedziałek, że jego szczepionka na COVID-19 zakończyła właśnie trzecią fazę badań klinicznych i jest skuteczna w 94,1 procenta. - Oczekujemy, że odegramy główną rolę w odwróceniu tej pandemii - przekazał główny oficer medyczny Moderny doktor Tal Zaks.

Panika po erupcji wulkanu

Na jednej z indonezyjskich wysp doszło do erupcji wulkanu. Wśród mieszkańców okolicznych miejscowości wybuchła panika, blisko trzy tysiące osób szukało schronienia.

"Szczepionka oksfordzka" zgłoszona do oceny. Pierwszy etap dopuszczenia do użytkowania

Oficjalnie poprosiliśmy regulatora o ocenę szczepionki Oxford/AstraZeneca, aby ustalił, czy spełnia ona rygorystyczne normy bezpieczeństwa - powiedział brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Tym samym rozpoczął się proces dopuszczania do użytku "szczepionki oksfordzkiej" na koronawirusa. Brytyjskie władze liczą na to, że pierwsze szczepienia odbędą się już w grudniu i pomogą w zahamowaniu pandemii COVID-19.

Fala upałów czeka Australię. W przyszłym tygodniu zaczyna się tam lato

Podczas gdy u nas temperatura spada - bywa, że poniżej zera - i miejscami prószy śnieg, zaludniają się plaże Nowej Południowej Walii i Australii Południowej. W weekend na antypodach ma być upalnie, a temperatura może przekroczyć 40 stopni Celsjusza. We wtorek 1 grudnia w Australii rozpoczyna się oficjalne, kalendarzowe lato.

"Życie, jakie znaliśmy, wydaje się bardzo, bardzo możliwe". Eksperci wyliczają warunki

Dzięki szczepionce możliwe będzie uzyskanie stopniowej kontroli nad COVID-19 w 2021 roku - przewiduje dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do spraw sytuacji kryzysowych doktor Michael Ryan. Na jesień przyszłego roku typuje termin powrotu do "jakiejś formy normalnego życia" francuski epidemiolog Arnaud Fontanet. Także i on uzależnia to od szerokiej skali szczepień.