Świat

Świat

Pożary trawiące Australię mają katastrofalne skutki dla tamtejszej flory i fauny. Z powodu pożogi szczególnie mocno cierpią koale. Mogą jednak liczyć na pomoc psa Beara, który alarmuje swoich opiekunów, gdy wyczuje zapach torbaczy.

Oto powód, dla którego warto pamiętać o zamykaniu drzwi do auta. W Tahoe Vista w stanie Kalifornia do jednego z takich pojazdów, wiedziony zapachem jedzenia, zakradł się niedźwiedź.

Burza z gradem przetoczyła się przez australijski stan Queensland. Porywisty wiatr łamał gałęzie. Grad wybijał szyby w samochodach, wgniatał karoserię i niszczył dachy domów. Zniszczenia są ogromne, nazywane wręcz "katastrofalnymi".

W Europie są miejsca, w których doskwiera gwałtowna pogoda. Mieszkańcy Austrii zmagają się z obfitymi opadami śniegu i deszczu - w jednym z regionów kraju ogłoszono stan wyjątkowy. Zimowo jest także w Hiszpanii i Belgii.

Sześć osób, w tym czterech indyjskich żołnierzy, zginęło w lawinie, która zeszła w rejonie lodowca Siachen w górach Karakorum. Spod śniegu wydobyto osiem osób, siedem jest w stanie krytycznym.

Były wystraszone i wyczerpane. Dwa daniele, po stoczonej ze sobą walce nieopodal słowackiej miejscowości Opatovce nad Nitrou, potrzebowały pomocy ludzi. Daniele toczą ze sobą walki podczas okresu godowego, który właśnie dobiega końca.

Od kilku dni na południu Europy panuje gwałtowna pogoda. Z utrudnieniami zmagają się mieszkańcy Hiszpanii. Obfite opady śniegu spowodowały utrudnienia na drogach i przerwy w dostawie prądu. Meteorolodzy wydali alarmy pogodowe.

Do Wenecji w niedzielę dotarła kolejna fala przypływu. Poziom wody sięgnął w okolicach południa 150 centymetrów - w ten sposób 70 procent historycznego centrum miasta znalazło się pod wodą. Teraz woda zaczęła opadać.