Ponad 100 rannych osób, popękane ściany, osunięcia ziemi. Sobotnie trzęsienie ziemi w północno-wschodniej Japonii było wstrząsem wtórnym po katastrofalnym trzęsieniu sprzed dekady - oceniają eksperci z Uniwersytetu Tokijskiego i Japońskiej Agencji Meteorologicznej.
Wieje silny wiatr. Woda występuje z brzegów jeziora, a na pobliskich promenadach, ławkach i kamieniach zamarza, tworząc spektakularne widoki nad Balatonem na Węgrzech.
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,3 nawiedziło w sobotę wschodnie wybrzeże Japonii. Jak podała tamtejsza agencja prasowa, rannych zostało ponad 50 osób, wybuchło kilka pożarów. Rzecznik rządu ostrzegł przed silnymi wstrząsami wtórnymi.
Dziesiątki opóźnionych lotów i paraliż na ulicach to skutek obfitych opadów śniegu, jakie nawiedziły Moskwę. W sobotę rano w stolicy Rosji leżało ponad pół metra śniegu. Pracuje kilkanaście tysięcy pługów.
To nagranie jest przestrogą dla amatorów łyżwiarstwa na jeziorach i stawach. Grupa ludzi postanowiła poślizgać się na jeziorze Hofvijver w Hadze. Pokrywa okazała się bardzo cienka, lód załamał się i uwięził w pułapce mnóstwo osób.
Zima na dobre zadomowiła się w Stanach Zjednoczonych. W niektórych miejscach, na przykład w Minneapolis, jest tak zimno, że na zewnątrz można ustawiać rzeźby ze spodni.
Co najmniej 16 osób zostało rannych, gdy trąba powietrzna przeszła przez dystrykt Çeşme w południowo-zachodniej części Turcji, 85 kilometrów na zachód od Izmiru.
W szkockiej miejscowości Braemar termometry pokazały -23 stopnie Celsjusza. To najniższa odnotowana temperatura w nocy od ponad 25 lat. Drogi są śliskie, pociągi opóźnione, a rurociągi pękają.
Powodzie, które są konsekwencją ulewnych deszczy, nawiedziły regiony położone w centralnej części Włoch. Wiatr zrywał dachy, woda zalewała domy, a nurkowie pomagali uwolnić ludzi, którzy utknęli w samochodach.
Silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,7 nawiedziło w środę rejon Wysp Lojalności na Pacyfiku. Początkowo na obszarach kilku pobliskich państw, w tym Australii i Nowej Zelandii, obowiązywały ostrzeżenia przed tsunami, które później odwołano.
Nad Kanadą utrzymuje się system baryczny, zaciągający do Stanów Zjednoczonych wyjątkowo mroźne powietrze. W niektórych stanach Środkowego Zachodu, termometry pokazały o ponad 20 stopni mniej niż zazwyczaj o tej porze roku. Meteorolodzy ostrzegają, że to wyjątkowo niekorzystne warunki do podróży.
Wielka Brytania w ostatnich dniach doświadczała bardzo niekorzystnej pogody. Wszystko z powodu orkanu Darcy, który przyniósł obfite opady i silny wiatr. Niektóre plaże pokryły się białą pianą morską.
Z mrozem i obfitymi opadami śniegu zmaga się cała Wielka Brytania. Najniższą od grudnia 2010 roku temperaturę - 16,7 stopni mrozu - odnotowano we wtorek rano w małej osadzie Altnaharra na północy Szkocji.
Śnieżyce nie ominęły Ukrainy. W wyniku trwających kolejny dzień obfitych opadów setki miejscowości są bez prądu. Duże miasta stoją w korkach, utrudnienia panują też na podkijowskim lotnisku.
Po wielu dniach ulewnych opadów deszczu niektóre rzeki we Francji wystąpiły z brzegów, zalewając ulice i domy. Ewakuowano kilkaset osób. Dla kilku regionów ogłoszono alarm przeciwpowodziowy.
Większość krajów Europy zmaga się z zimą, co w lutym właściwie nie powinno dziwić. Wyjątek stanowi Grecja, gdzie w weekend termometry pokazywały nawet 24 stopnie Celsjusza. Zaludniły się plaże i parki.
Straż Wybrzeża Stanów Zjednoczonych przeprowadziła na Alasce akcję ratowania narciarza zaatakowanego przez niedźwiedzia. Do podobnej sytuacji doszło niedawno w Rumunii.
Nie tylko Polska zmaga się z trudną, zimową pogodą. W Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Holandii z powodu intensywnych opadów śniegu i oblodzeń doszło do ogromnych utrudnień w ruchu drogowym i kolejowym. Przez niebezpieczne warunki komunikacji powietrznej do Bułgarii nie dotrze zapowiedziana dostawa szczepionek przeciwko COVID-19.
Zima w Niemczech zaatakowała. Śnieżyce na północy i zachodzie kraju wymusiły zawieszenie głównych połączeń kolejowych i doprowadziły do setek wypadków na drogach. Służby zaapelowały do mieszkańców o pozostanie w domach. Obfite opady śniegu dają się we znaki także mieszkańcom Holandii.
W całej Holandii obowiązują czerwone alerty pogodowe. W związku z orkanem Darcy spodziewane są obfite opady śniegu, ujemne temperatury oraz silny wiatr. Ostatnia burza śnieżna przeszła przez Holandię w 2010 roku.
Nieprzezroczysta żółtawa mgła, narciarze zjeżdżający po zabarwionym śniegu. "Widok jest spektakularny" - napisała na Kontakt 24 Polka mieszkająca w Szwajcarii, gdzie w sobotę dotarł pył znad Sahary.
Fragmenty Białych Klifów w brytyjskim Dover zawaliły się i runęły prosto do wody. Przyczyną erozji były najprawdopodobniej intensywne opady deszczu i silny wiatr, które pojawiły się w regionie w ostatnich dniach. Zdarzenie widać na nagraniach.
Niemiecko-madagaskarski zespół badaczy odkrył nowy podgatunek jaszczurki z rodziny kameleonowatych. Są zdania, że mogą to być najmniejsze gady, jakie kiedykolwiek odkryto na świecie. Według przypuszczeń, ich środowisko naturalne nie jest wielkie, a i tak w większości zostało wylesione przez człowieka.
Jedna z plaż w Chile niemal w całości pokryła się martwymi zwierzętami morskimi. Tysiące ryb i skorupiaków zostało wyrzuconych na brzeg. Eksperci zamierzają zbadać przyczynę masowej śmierci.
Kierowcy w Stanach Zjednoczonych nie mają łatwo. W czwartek z powodu trudnych warunków atmosferycznych służby odradzały podróże po części stanu Iowa. Na jednej z tamtejszych autostrad doszło do karambolu, w którym zderzyło się kilkadziesiąt samochodów.
Uszyty na miarę sweter uratowane z ferm niosek kury chętnie noszą w mroźne dni. Stroje dla ptaków, którym brakuje piór, zaprojektowali i wykonali uczniowie niemieckiej szkoły zawodowej w Alsfeld.
Fale dźwiękowe o niskiej częstotliwości mogą łagodzić susze - twierdzą chińscy naukowcy. W czasie badań na Wyżynie Tybetańskiej wielki głośnik skierowany w niebo zwiększył opady deszczu o 17 procent - przekazał w czwartek dziennik "South China Morning Post".
Ponad 80 domów zniszczyły dotychczas pożary przetaczające się od kilku dni przez okolice miasta Perth w Australii. Strażacy powstrzymali największy z nich, ale pojawiają się kolejne zarzewia ognia, a akcje gaśnicze utrudnia silny wiatr.