Świat

Świat

Druga fala szarańczy w Afryce. "Młode osobniki zjadają wszystko"

We wschodniej Afryce pojawiła się druga w ciągu kilku miesięcy inwazja szarańczy pustynnej. Młodsze i bardziej agresywne osobniki wylęgły się i rozprzestrzeniły w regionie, który już dotknięty jest głodem. Teraz zasoby żywności mogą się jeszcze bardziej zmniejszyć, ponieważ szarańcza pożera uprawy.

Szef WHO: aby kontrolować koronawirusa, będziemy potrzebowali szczepionki

- Przed nami długa droga i dużo pracy - powiedział dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus. Po raz kolejny wezwał wszystkie kraje do testowania, izolowania i leczenia chorych na COVID-19. Zaznaczył, że znoszenie obostrzeń powinno przebiegać w sposób stopniowy i kontrolowany.

"Historyczna" inicjatywa ONZ przeciw COVID-19. "Stawiamy czoło wspólnemu zagrożeniu"

Światowi liderzy wraz ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) zobowiązali się w piątek do przyspieszenia pracy nad testami, lekami oraz szczepionkami na COVID-19 oraz do dzielenia się nimi na całym świecie. Chęć współpracy zadeklarowali między innymi przedstawiciele Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Komisji Europejskiej. - To historyczna współpraca - powiedział szef WHO.

Dwa koty z koronawirusem w Nowym Jorku. Potwierdzone zakażenia wśród tygrysów i lwów w zoo

U dwóch kotów z różnych rejonów Nowego Jorku wykryto zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Podobnie w przypadku podopiecznych ogrodu zoologicznego w dzielnicy Bronx. Służby, które przebadały wszystkie zwierzęta - i duże, i małe - twierdzą, że ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo i szybko wrócą do zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia informuje - nie ma dowodów na przenoszenie koronawirusa ze zwierzęcia na człowieka.

Szef CDC: druga - groźniejsza - fala epidemii możliwa jeszcze tej zimy

Druga fala pandemii COVID-19 może pojawić się jeszcze zimą tego roku i będzie jeszcze groźniejsza - stwierdził szef amerykańskich Centrów do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) Robert R. Retfield. Jego zdaniem kolejna epidemia, w połączeniu z sezonem grypowym, pogłębi kryzys służby zdrowia.

Połączenie ognia i koronawirusa. Brazylia w obliczu "katastrofy"

Wylesianie amazońskich lasów drastycznie wzrosło w pierwszych trzech miesiącach 2020 roku w porównaniu z tym samym okresem w roku 2019. Jak twierdzą naukowcy, podpalacze wykorzystują trwającą w Brazylii epidemię koronawirusa, wiedząc, że kraj zajęty jest innymi problemami. Dodają, że w związku z wypalaniem szczątków roślinnych, które rozpocznie się w przyszłym miesiącu, tegoroczne pożary mogą być jeszcze większe.

Szef WHO: jednoczmy się, bo najgorsze jeszcze przed nami

Najgorsze jeszcze przed nami - oświadczył szef Światowej Organizacji Zdrowia. Dodał, że koronawirus SARS-CoV-2 przypomina grypę hiszpankę, w wyniku której zginęło 100 milionów osób. Zapewnił jednak, że tym razem mamy technologię i możemy zapobiec takiemu kryzysowi.

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda: luzowanie obostrzeń ma sens, jeśli będzie więcej testów

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda uważają, że luzowanie ograniczeń związanych z koronawirusem SARS-CoV-2 będzie miało sens w przypadku, gdyby dziennie w USA były wykonywane 152 testy na 100 tysięcy mieszkańców. Oznacza to, że w USA powinno się ich przeprowadzać trzy razy więcej, niż do tej pory. W Polsce oznaczałoby to prawie 58 tysięcy testów dziennie - ponad pięć razy więcej niż robimy.