Najnowsze

Najnowsze

Amerykańskie wahadłowce znowu polecą

"To ostatnia podróż w historii promów kosmicznych NASA" - pisaliśmy w lipcu 2011 roku. Ale NASA postanowiła inaczej. Już 17 kwietnia wahadłowiec Discovery ponownie wzbije się w powietrze.

Wiosna idzie po nocy pełnej kontrastów

Poświąteczna noc pełna kontrastów. Minus 8°C Białystok, minus 2°C Warszawa i Łódź, 4°C Poznań i 6°C Szczecin. Czyli na wschodzie arktyczne powietrze (oraz rozpogodzenia), a na zachodzie niżowe ciepło Atlantyku (oraz zachmurzenie od frontu ciepłego).

Lany na Kasprowym. Słoneczna Wielkanoc w górach

Wielkanocny poniedziałek turyści, którzy zdecydowali się na spędzenie świąt w Tatrach, postanowili spędzić na Kasprowym Wierchu. Termometry tego dnia pokazywały nawet kilkanaście stopni w słońcu, a śniegu do szusowania nie brakowało.

Alpy zachmurzone i deszczowe, ale sezon trwa

Alpy we wtorek nie będą słoneczne. Niebo nad kurortami ma być pochmurne, a we Francji i Włoszech ma padać deszcz. Termometry w obu tych krajach pokażą też nawet do -8 st. C. W Austrii, Niemczech i Szwajcarii temperatury mają być nieco wyższe.

Topola atakuje. Teraz tylko góry bezpieczne

Od dłuższego czasu w powietrzu najwięcej jest alergenów olszy - ta sytuacja utrzymuje się nadal. Ale obecnie nadgania ją topola, która zaczęła mocniej pylić. Cisu jak zwykle w Polsce najmniej, a leszczyna pyli w stopniu średnim. W górach natomiast pyłków prawie nie ma.

Włosi nie przejmują się nawrotem zimy

W kilku regionach Włoch tegoroczne Święta Wielkanocne są najzimniejsze od wielu lat. Śnieg spadł w Abruzji, Umbrii i w Toskanii. Biały puch leży również na Wezuwiuszu i w Kalabrii na południu kraju.

Brytyjczycy chcą prognozować zjawiska kosmiczne

Zjawiska zachodzące w kosmosie mają duży wpływ na technologie, z których korzystamy - mogą np. zakłócać komunikację radiową. Dlatego też badacze z brytyjskiego Biura Meteorologicznego (Met Office) oraz naukowcy z Uniwersytetu w Exeter pracują nad metodami prognozowania takich zjawisk.

Darmowe krowy i konie na Podlasiu. Już za miesiąc

Krowy polskiej rasy czerwonej oraz koniki polskie dostaną rolnicy z Podlasia od ekologów z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Zwierzęta te wypasane na łąkach w okolicach Puszczy Białowieskiej i Knyszyńskiej będą pomagać chronić ptaki - orliki krzykliwe.

W poniedziałkowy ranek pogoda wykonała zwrot

Święta bez wiosny? Nie do końca. Choć wielkanocna niedziela upłynęła pod znakiem prawdziwego ataku zimy, w poniedziałek pogoda zaczęła się poprawiać. - Najchłodniejszy czas tego tygodnia już za nami - zapewnił na antenie TVN24 prezenter pogody Tomasz Zubilewicz.

Polarnicy do maja odcięci od świata

Wielkanoc na Spitsbergenie równa się sześciostopniowemu mrozowi i wyprawom narciarskim zamiast świątecznych spacerów. Polscy badacze ze stacji Hornsund spodziewali się przybycia gości, ale zmierzające do nich dwie ekipy naukowców musiały zawrócić z powodu trudnych warunków. Na następnych odwiedzających trzeba czekać do końca maja.

Wojsko pod 25-metrową warstwą śniegu

W niedzielę nadal trwały poszukiwania 124 pakistańskich żołnierzy i 11 osób cywilnego personelu, których w sobotę zasypała lawina w bazie na lodowcu Siaczen. W 40 godzin po zejściu lawiny nadal nie odnaleziono ofiar - podała pakistańska armia.

W Alpach mokro i dość chłodno

W poniedziałek pogoda w Alpach nie będzie zachwycać. Na trochę słońca można liczyć we włoskich i francuskich kurortach, ale chwilami będzie ono znikać za chmurami. Austriacką, niemiecką i szwajcarską część gór zdominują chmury i opady.

1,3 tys. śmiałków ruszyło śladem "Titanica"

1,3 tys. pasażerów wyruszyło w niedzielę popołudniu z portu w Southampton w podróż szlakiem dziewiczego rejsu RMS "Titanic". Na pokładzie liniowca "Balmoral" wszystko ma być tak jak sto lat temu. Dla pasażerów przygotowano podobne menu i rozrywki, jakie czekały na gości luksusowego transatlantyku. Rozpoczęcie rocznicowego rejsu w Southampton obserwował Reporter 24 Playzone.

Najbardziej dokuczą olsza z topolą

Poniedziałkowe rozpogodzenie może być niezbyt korzystne dla alergików, którzy przy suchej pogodzie silniej odczuwają objawy uczulenia. Najbardziej będą im dokuczać pyłki olszy. We znaki będą się też dawać pylące topole.

Na horyzoncie 20 stopni. Cieplej już od wtorku

Po niezbyt udanej pogodzie w święta możemy liczyć na szybką poprawę. Już od wtorku zacznie się ocieplać, a do końca tygodnia czeka nas sporo pogodnych i ciepłych dni. W drugiej połowie miesiąca temperatury mogą się nieco wahać, ale od następnego weekendu synoptycy prognozują większe ocieplenie, szczególnie na południu Polski. Pod koniec kwietnia termometry mają tam pokazać 20 st. C.

Pompeje uratowane. Pomogli gladiatorzy

Szeroki strumień pieniędzy popłynie na ratowanie sypiących się Pompei. Unia Europejska właśnie zatwierdziła plan ratowania tego zabytkowego miasta zniszczonego w 79 roku przez wybuch Wezuwiusza. Wartość projektu opiewa na kwotę 105 mln euro.

"Obiecuję, że dam z siebie wszystko". Z pamiętnika kosmicznej cukinii

"Jestem cukinią. I jestem w kosmosie". Takie słowa pojawiają się w pierwszym wpisie z bloga Rose, cukinii hodowanej na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Cieszy się on niezwykłą popularnością, ponieważ Rose w dowcipny sposób dzieli się w nim swoimi spostrzeżeniami na temat życia w kosmosie. Odsłania także romantyczną, kobiecą naturę.

Przez suszę "wściekają się" zwierzęta

To susza stoi za 30-procentowym wzrostem liczby dzikich zwierząt zarażonych wścieklizną w amerykańskim stanie Teksas. Wirus łatwo rozprzestrzenia się wśród zwierząt, które tłoczą się u wodopojów.

Przychodzi znad Litwy i psuje nam humory

Na Europą dominują układy niskiego ciśnienia. Polska znajduje się pod wpływem niżu znad Litwy, który kieruje do nas zimne, arktyczne powietrze (PA) znad Skandynawii.