Najnowsze

Najnowsze

Trudna noc dla kierowców. Popada, powieje i zagrzmi

Ci którzy tej nocy wybierają się w podróż, powinni przygotować się na gorsze warunki drogowe. W większości kraju jazdę będą utrudniać przelotne deszcze i burze z porywistym wiatrem. Na suche drogi spokojną noc kierowcy mogą liczyć tylko na północnym wschodzie kraju.

Będą tropić Yeti w DNA

Yeti, Wielka Stopa, Sasquatch - o ogromnej, włochatej, człekokształtnej istocie słyszeli prawie wszyscy. Są też tacy, którzy rzekomo widzieli legendarnego humanoida w Himalajach, Górach Skalistych czy na Kaukazie. Odpowiedzi na pytanie, czy nieuchwytny olbrzym istniał naprawdę, naukowcy chcą szukać w genach.

Koniec zimy w Tatrach. Ratownicy wydali ostatni komunikat lawinowy

W środę ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego po raz ostatni w tym sezonie wydali komunikat lawinowy. Nie oznacza to jednak, że na szlakach zapanowało już lato. Turyści wciąż mogą napotkać mocno zaśnieżone stoki wymagające dobrego przygotowania, odpowiedniego sprzętu i dużej ostrożności.

Piasek dla Krakowa od przedszkolaków ze Świnoujścia

Piaskownice krakowskich dzieci wypełni 1,5 tony piasku z... nadmorskiego Świnoujścia. Zebrany w ciągu dnia przez dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 3 "Pod żaglami" piasek już w środę wieczorem trafi drogą lotniczą do stolicy Małopolski.

Pierwszy w tym sezonie huragan na Pacyfiku?

Na obszarze Oceanu Spokojnego zaobserwowano już drugą w tym roku burzę tropikalną. Według ekspertów, cyklon może stać się pierwszym w tym sezonie huraganem na wschodnim Pacyfiku.

Magma tańczy pod Santorini, wyspa się unosi

Malownicza grecka wyspa Santorini wzmaga swoją aktywność geologiczną. Wykazały to dane zebrane przez europejskego satelitę Envisat, jeszcze zanim 8 kwietnia stracono z nim łączność.

"Cień zaćmienia" padł na Ziemię

Ostatnie obrączkowe zaćmienie słońca obserwowano nie tylko z Ziemi, ale i kosmosu. Kiedy miliony ludzi wyposażonych w specjalne filtry i aparaty fotograficzne przyglądały się niecodziennemu zjawisku, fantastyczne zdjęcia zaćmienia widzianego znad naszej planety wykonał satelita NASA. Fotografie ukazują cień Księżyca na Ziemi podczas zaćmienia.

Woda sięga niemal 30 metrów. Padł rekord

Rio Negro, największy lewy dopływ Amazonki, przekroczył we wtorek swój rekordowy poziom. Sięgająca niemal 30 metrów woda zalewa Manaus, miasto u ujścia do najdłuższej rzeki świata. Mieszkańcy zamiast po chodnikach, chodzą po workach wypełnionych piaskiem.

Tłok na Mount Everest. 200 osób na weekend

Zdobycie najwyższego szczytu świata wydaje się wyzwaniem, które podejmują tylko nieliczni. Okazuje się jednak, że wyprawiają się na niego całe tłumy. Według nepalskich władz w najbliższy weekend wspinać ma się około 200 osób.

Domy pływają po Mazurach

Małe pływające domy tzw. houseboaty robią furorę na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Upodobali je sobie szczególnie turyści z Zachodu, którzy za niewielką, jak na standardy europejskie kwotę, zwiedzają na nich Warmię i Mazury.

Oberwanie chmury w Chinach. Spadło 100 litrów wody na metr

100 litrów wody na metr kwadratowy spadło we wtorek w południowej części Chin. Ten region kraju od początku tygodnia dręczą intensywne burze z silnym wiatrem i wysoką sumą opadów. W wielu miejscach drogi są nieprzejezdne, a mieszkańcy odcięci od świata.

Od oparzeń do porażenia. Słońce może zabić

Ciepłe, słoneczne dni oznaczają więcej czasu spędzonego poza domem. Warto jednak zdać sobie sprawę z niebezpieczeństw wynikających z nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Jeśli odpowiednio się nie zabezpieczymy, w skrajnych wypadkach grozi nam zapadnięcie w śpiączkę lub nawet śmierć.

Ostatni gorący dzień: w Warszawie 30 stopni

W środę od wczesnych godzin porannych możemy liczyć na sporą dawkę słońca. Słupki rtęci szybko będą piąć się w górę, by miejscami sięgnąć 30 st. C. Jednak już w drugiej części dnia wzrośnie zachmurzenie i zaczną pojawiać się opady deszczu oraz burze. Będzie grzmieć i padać wszędzie poza południowo-wschodnią Polską.

Burzowo przy zachodniej granicy. Zagrzmi jeszcze w nocy

Po bardzo ciepłym dniu burze pojawiły się na zachodzie kraju. Od godzin popołudniowych na tych terenach grzmiało i padało. Wieczorem komórki burzowe utrzymują się na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Synoptycy ostrzegają - to nie koniec burzowej aury tej nocy.

Na Mazurach może zagrzmieć

Na Mazurach kolejny dzień we znaki będą się dawać przelotne deszcze. W czasie rozpogodzeń natomiast pogoda będzie sprzyjała opalaniu - niektóre ośrodki odnotują nawet 27 stopni. Wiatr z północnego wschodu powieje z prędkością 22-26 km/h.

Sosna atakuje alergików. Dąb i grzyby też

Sosna, dąb i grzyby mikroskopowe to alergeny, które będą najbardziej dokuczliwe w środę. Uczuleni mogą odczuwać ich wpływ mocniej ze względu na suche powietrze i wysokie temperatury. Po południu nieco ulgi przyniosą im przelotne opady i burze.

Jesteśmy w upalnej czołówce Europy

W Polsce ponownie upalnie. Napłynęło gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego znad Azji Mniejszej, znad północno-wschodniej Afryki i temperatura przekroczyła miejscami 30 st. C.

Co za gad! Nawet policja go nie rozpoznała

Dużego węża, który pełzł nieopodal tylnego wejścia do byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz, zauważył we wtorek ok. godz. 09.00 przechodzień. Początkowo przypuszczano, że jest to pyton, jednak najprawdopodobniej jest to gad należący do mniej groźnego gatunku - prawdopodobnie wąż zbożowy, choć nadal istnieją co do tego wątpliwości.

Problem Bagdadu z nadmiarem piasku

Potężna burza piaskowa przeszła we wtorek przez Bagdad. Unoszący się w powietrzu duszący pył atakował oskrzela i płuca. Dziesiątki Irakijczyków trafiły na oddziały intensywnej terapii.

Tak deszcz meteorów wygląda z kosmosu

Zapierające dech w piersiach zdjęcia deszczu meteorów przesłał na Ziemię Don Pettit, astronauta przebywający na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Aż 316 fotografii, które wykonał podczas maksimum roju Liryd nocą 22 kwietnia, zmontował w film, na którym widać drobinki meteoroidów spalające się w atmosferze.

Udało się za czwartym razem. Falcon 9 wystartował

I stało się. Należąca do prywatnego przedsiębiorstwa rakieta orbitalna Falcon 9 we wtorek o godz. 09.44 czasu polskiego (03.44 czasu wschodnioamerykańskiego) wyniosła w przestrzeń kosmiczną statek Dragon. Jest to lot próbny, statek ma odłączyć się od rakiety nośnej i zacumować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, dojdzie do tego już w piątek.

Dwieście metrów straty do lidera

Można już wjechać na najwyższą wieżę i drugi najwyższy budynek na świecie. We wtorkowy deszczowy poranek nastąpiło uroczyste otwarcie Tokyo Skytree, w którym uczestniczyło osiem tysięcy Japończyków chcących wjechać na wysokość 634 m ultraszybkimi windami.

Są w USA miejsca, gdzie oddycha się lżej

Jeśli wybieracie się do USA lub zamierzacie osiąść tam na dłużej sprawdźcie, czy na pewno warto jechać do Chicago lub Nowego Jorku. Trzynaście lat badań nad jakością powietrza pozwoliło utworzyć ranking najczystszych miast i nietrudno się domyślić, że nie ma na nich metropolii.