Wierzcie lub nie, ale na Słońcu widać... podobiznę Wielkiego Ptaka, bohatera słynnej "Ulicy Sezamkowej". Taki niesamowity kształt ma dziura koronalna, którą w piątek udało się sfotografować należącemu do NASA satelicie Solar Dynamics Observatory.
Żółwia jaszczurowatego, niezwykle drapieżnego gada, wyłowiło w piątek z węgierskiej rzeki dwóch mężczyzn. Śmiałkowie aż przez pół godziny próbowali obezwładnić szaleńczo kąsające zwierzę. Kiedy oglądaliśmy wideo, na którym żółw miażdży swoimi szczękami arbuza, przyszło nam jedno na myśl: forfiter...
W piątek w kanadyjskim Toronto padało tak mocno, że trzeba było zamknąć ważny węzeł komunikacyjny w centrum miasta, Union Station. Dziesiątki tysięcy Kanadyjczyków, którzy pracują w drapaczach chmur dzielnicy finansowej, miało problem z dotarciem do domów.
Do końca wieku fale upałów mogą zabić nawet 150 tys. Amerykanów - ostrzega Rada Ochrony Zasobów Naturalnych (NRDC) USA. Według przygotowanego raportu najbardziej narażeni na wysokie temperatury będą mieszkańcy stanu Kentucky.
Nawałnice o potężnej sile, którym towarzyszyły prawdopodobnie tornada, przeszły w piątek nad amerykańskim stanem Maryland na Wschodnim Wybrzeżu. Wiatr był tak silny, że zrywał dachy z domów, przewracał samochody i powalał drzewa. Podczas wichur ranne zostały cztery osoby.
Nawet niewinny kontakt z przedstawicielem płci przeciwnej może dodać blasku kobiecej twarzy - dowodzą badania brytyjskich naukowców. W jego wyniku temperatura skóry rośnie, a u niektórych pań jest to wzrost nawet o jeden stopień Celsjusza.
Sobota będzie pogodna w niewielu miejscach kraju, przeważająca część Polaków będzie się zmagać z deszczem i chłodem. Żeglarzom dodatkowo dokuczy wiatr o sile aż 8 st. w skali Beauforta.
W powietrzu królują pyłki sosny. Drzewo to pyli na terenie całego kraju. Wtórują mu niezmiennie od kilku dni pyłki traw oraz zarodniki Alternarii i Cladosporium.
Hiszpanie pobili Rekord Guinnessa w kategorii największej potrawy przygotowanej z ośmiornicy. Z 315 kg morskiego mięczaka przyrządzili królewską ucztę, która zainaugurowała trzecie targi kulinarne Maris Galicia, odbywające się w Madrycie.
Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) wydała zgodę firmie Virgin Galactic na pasażerskie loty w kosmosie. Zezwolenie dla pasażerskiego orbitalnego statku kosmicznego SpaceShipTwo wydano na rok. Pierwszy lot pojazdu o napędzie rakietowym ma się odbyć pod koniec tego roku.
Od kiedy Japonia wyłączyła wszystkie swoje elektrownie jądrowe, cierpi na niedobór energii elektrycznej. W związku z tym rząd rozpoczął kampanię promującą nowy, mniej formalny dress code w japońskich instytucjach administracyjnych i prywatnych przedsiębiorstwach.
W wyjątkowym miejscu ponad 1,5 kilometra pod ziemią naukowcy mogą znaleźć odpowiedź na jedną z tajemnic powstania Wszechświata. W dawnej kopalni złota w miejscowości Lead w Południowej Dakocie w Stanach Zjednoczonych powstało specjalne laboratorium mające zbadać tajemnice ciemnej materii.
W mazurskich kurortach wietrznie i mokro, nie lepiej nad Bałtykiem, gdzie porywy wiatru sięgną w sobotę 80 km/h. Temperatura też nie będzie sprzyjać wypłynięciu portów. Słupki rtęci w rejonie Wielkich Jezior Mazurskich sięgną maksymalnie 13 kresek, nad morzem 14.
25 mln ludzi żyjących w promieniu 100 km od słynnej meksykańskiej "dymiącej góry" zostało w czwartek postawionych w stan gotowości. Tylko jeden człowiek jest spokojny o to, jak zachowa się wulkan.
Najbliższe dni nie będą sprzyjać wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Nad naszym krajem zadomowią się chmury, będzie przelotnie padać deszcz. Z szaf więc powinniśmy wyciągnąć ubrania przeciwdeszczowe, a pod ręką trzymać parasol. Ochłodzi się. W weekend słupki rtęci wskażą w niektórych rejonach kraju nawet 13 st. C.
W ciągu następnej doby Polska pozostanie w zasięgu niżu znad środkowego Bałtyku. Napłynie chłodne, polarno-morskie powietrze (PPm) znad Morza Norweskiego.
Przed nami okres, w którym warto zwrócić swoje oczy w kierunku nieba. - W czerwcu i w lipcu będziemy mieli najlepszą w tym roku sposobność do oglądania obłoków srebrzystych, najwyższych chmur, jakie możemy obserwować z Ziemi - mówi Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Oszałamiającą mapę ukazującą historię tornad, które przez ostatnie 56 lat szalały na terytorium Stanów Zjednoczonych, przygotował pewien Amerykanin. Wizualizacja pokazuje, gdzie, kiedy i z jaką siłą niszczycielski żywioł niepokoił mieszkańców USA.
To już pewne - Droga Mleczna, macierzysta galaktyka naszego Układu Słonecznego, zderzy się z sąsiadującą z nami Mgławicą Andromedy. - W wyniku kolizji Układ Słoneczny trafi w zupełnie inne miejsce, jednak nie ulegnie zagładzie - mówią badacze pracujący przy Kosmicznym Teleskopie Hubble'a. Jednak nim to się stanie, upłyną jakieś cztery miliardy lat.
Na Grenlandii padł rekord ciepła dla maja - we wtorek termometry na południu wyspy wskazały aż 24,8 st. Celsjusza. Temperatura zbliżyła się do rekordu wszech czasów z lipca 1990 roku, kiedy było 25,5 st. C.
Zaledwie 35 km od Tokio miało miejsce trzęsienie ziemi, za sprawą którego zadrżały stołeczne budynki. Jak dotąd nie dochodzą doniesienia ani o zniszczeniach, ani o ofiarach.
Kraina wiecznego lodu, Antarktyda, zatrzęsła się w piątek. Wstrząsy, jakie odnotowały miejscowe sejsmografy, miały siłę 5,6 st. w skali Richtera. Jak się okazuje, to nic niezwykłego na tym obszarze.
Pół tysiąca osób, które mieszkają w osadach położonych na zboczach wulkanu Nevado del Ruiz, musiało opuścić swoje domy. - Dlatego, że trudno przewidzieć, co będzie się działo z wulkanem-postrachem Kolumbii - podała kolumbijska rządowa agencja geologiczna Ingeominas.
Kilka godzin po lądowaniu w Pacyfiku wyłowiono Dragona - pierwszy statek należący do prywatnej firmy, który zacumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Wehikuł, który przechodząc przez atmosferę trochę się osmalił, dotarł na Ziemię w czwartek o godz. 17.42 naszego czasu.
Dzień Dziecka nie zapowiada się pogodnie. Jeśli mieliście zamiar świętować go ze swoimi pociechami na świeżym powietrzu - odpuśćcie. Będzie padać, a termometry wskażą gdzieniegdzie tylko 12 st. Celsjusza.
Pogoda w piątek, pierwszy dzień czerwca, okaże się łaskawa tylko dla alergików. Wszechobecne opady oczyszczą powietrze z pyłków, dzięki czemu uczulonym będzie lżej oddychać.
Nie mają powodów do radości osoby, które zaplanowały spędzenie nadchodzącego weekendu w kurortach nad wodą. Nad Pomorzem oraz Mazurami dominować będą chmury, nie zabraknie tylko deszczu.