Najnowsze

Najnowsze

Dęby pylą, grzyby żyć nie dają

Suchy dzień w większości kraju dla alergików oznacza nasilenie dolegliwości. Najsilniejsze będą musieli znosić uczuleni na zarodniki grzybów cladosporium i pyłki dębu. Coraz mniej dokuczliwe stają się za to brzoza.

Do piątku ciepło. W weekend pogoda rozczaruje

W ciągu najbliższych dwóch dni warto znaleźć czas na spacer i odpoczynek na powietrzu. W tym czasie będzie się rozpogadzać i ocieplać. Najwyższych temperatur możemy się spodziewać w piątek, ale za to we znaki dadzą się deszcz i burze. W weekend natomiast pogoda nie będzie zachęcać do wyjścia z domu - zrobi się zimno i mokro.

Ten miś nie lubi matematyki

Niedźwiadek włamał się do szkoły podstawowej w New Jersey. W pościg za misiem, który staranował szklane drzwi wejściowe, a potem przebiegł się po korytarzu, rzucił się woźny. Zwierzę nikomu nie wyrządziło krzywdy, podarło tylko kilka podręczników do matematyki.

Za ciepło, by żyć. El Niño w akcji

Odnalezienie tysięcy martwych zwierząt, które Pacyfik wyrzucał od kilku miesięcy na plaże Peru, zmusiło władze do sprawdzenia, co jest powodem masowego wymierania delfinów i pelikanów. Wstępne ustalenia wskazują, że może być to El Niño - fenomen pogodowy, który odpowiada m.in. za ocieplenie się chłodnych wód Oceanu Spokojnego.

Trzy lata walczył o kawę dla kotów

Wiedeń, miasto o bogatej kawiarnianej tradycji, idzie z duchem czasu. Otwarto tam pierwszą kawiarnię dla ... kotów. Futrzaki mogą wraz ze swoimi właścicielami napić się kawy lub uciąć sobie drzemkę w specjalnie przygotowanych dla tego celu miejscach.

Największa susza od 30 lat. A zaraz obok katastrofalna powódź

Północno-wschodnią Brazylię nawiedziła największa susza od 30 lat. Władze wprowadziły stan wyjątkowy w 266 gminach. Brak wody zmusza ludzi do migracji w poszukiwaniu pracy. Jednocześnie w dorzeczu Amazonki nastąpiła katastrofalna powódź na niewyobrażalną skalę.

Przed nami prawdziwie wiosenny dzień

Opadów deszczu spodziewamy się we wtorek tylko na Lubelszczyźnie i Rzeszowszczyźnie, na pozostałym obszarze kraju dzień zapowiada się słonecznie. Będzie wiosennie ciepło - temperatura wyniesie do 20 st. Celsjusza.

Krajowe drogi przeważnie suche

Większość polskich kierowców będzie się we wtorek poruszać po suchych drogach. Tylko gdzieniegdzie spadnie deszcz. Uwaga - tam, gdzie będzie mokro, spodziewamy się tez niekorzystnych warunków biometeo.

Samotnie dookoła świata. Kapitan Cichocki zamknął wielką pętlę

Tomasz Cichocki po 312 dniach ukończył samotny rejs wokół globu. W poniedziałek wieczorem 54-letni żeglarz z Olsztyna na jachcie "Polska Miedź" typu Delphia 40.3 minął latarnię morską Pointe du Petit Mineau w pobliżu francuskiego Brestu, skąd 1 lipca 2011 roku rozpoczął swój rejs. Przed godziną 19 wpłynął do portu.

Dąb liderem, ale trawa pyli coraz mocniej

Nadchodzi sezon pylenia traw, pojawiły się już pierwsze pyłki i będzie ich coraz więcej. Wciąż jednak dąb jest liderem wśród pyłków, a z rodników najmocniej pyli obecnie Caldosporium.

Podają bakteriom żelazo, a one produkują magnesy

Specjalny rodzaj bakterii może już niedługo posłużyć do produkcji mikroskopijnej wielkości dysków twardych i przewodów elektrycznych. Nowa technologia została opracowana przez naukowców z Leeds i Tokio.

Wydzielały gazy, aż się zadusiły?

Krowy zagrażają naszemu klimatowi, bo efektem końcowym ich procesu trawienia jest metan. Brytyjscy naukowcy uważają, że to samo dotyczyło dinozaurów. Za czasów swojej świetności miały emitować 250 milionów ton tego gazu rocznie. Ilość ta zdecydowanie mogła doprowadzić do globalnego ocieplenia - jednej z prawdopodobnych przyczyn wyginięcia wielkich gadów.

Rosną milimetr rocznie i widać to z orbity

Leżące na pograniczu stanów Kalifornia i Nevada pasmo górskie Sierra Nevada z roku na rok się podnosi - wynika z długoletnich obserwacji naukowców. Góry rosną o ok. 1-2 mm rocznie. Choć laikom taki wynik może się wydać niezbyt imponujący, geolodzy twierdzą że to dynamiczny proces, na dodatek dostrzegalny z kosmosu.

Lepiej od nas wie, gdzie jest huragan

Aqua – jeden z trzech najważniejszych dla świata nauki satelitów - obchodzi właśnie dziesięciolecie działalności na orbicie naszej planety. Od 2002 roku bada on cyrkulację wody i wszystko, co z kosmosu da się w tej sprawie wypatrzeć. Zawdzięczamy mu wiele – od pięknych zdjęć po niespodziewane odkrycia.

Mógł bez trudu połknąć człowieka

Mierzyły ponad osiem metrów długości i mogły z łatwością połknąć człowieka. Ślady tych przedstawicieli nieznanego dotąd gatunku prehistorycznych gadów odkrył naukowiec Iowa University, analizując zbiory paleontologiczne kenijskiego Muzeum Narodowego.

Słońce wyjrzy, ale grzać jeszcze nie będzie

W ciągu następnej doby wyż znad Morza Północnego przemieści się nad Bałtyk, a później nad Zatokę Fińską; Polska znajdzie się pod jego wpływem. Opady odejdą nad Ukrainę i wyjrzy słońce.

Milion drzew dla Patagonii. Ratują rezerwat w Chile

W Chile ogłoszono program "Milion drzew dla Patagonii" - zalesienia jednego z największych na świecie parków narodowych, Torres del Paine w Patagonii. Ten górski rezerwat ucierpiał poważnie na początku tego roku w gigantycznym pożarze, który strawił 17 tys. ha lasów. Ogień wybuchł przez nieuwagę izraelskiego turysty.

Przykry koniec majówki. Dom zawisł na krawędzi

Przymusową ewakuacją zakończył się długi weekend dla pewnego londyńczyka. Jego nadmorska posiadłość w Devon w Wielkiej Brytanii częściowo runęła z klifem do morza. Dom wygląda tak, jakby zaraz też miał osunąć się w przepaść.

Zamiast Bruce'a Willisa rój mikrosatelitów

Choć na razie nic nie zapowiada, żeby w najbliższej przyszłości naszej planecie miało zagrozić niszczące zderzenie z asteroidą, naukowcy nie przestają szukać sposobu obrony przed takim zagrożeniem. Nowy pomysł mają młodzi brytyjscy inżynierowie. Ewentualną asteroidę, która znalazłaby się na kursie kolizyjnym z Ziemią, chcą zbombardować rojem satelitów wielkości paznokcia.

Burze dały się we znaki na Podkarpaciu

Zalane piwnice, posesje i drogi, uderzenia piorunów, osuwająca się ziemia - gwałtowne burze przysporzyły podkarpackim strażakom dużo pracy. Od niedzielnego wieczoru wyjeżdżali oni do wezwań w sumie 25 razy. Najwięcej interwencji było w powiatach jasielskim, krośnieńskim i strzyżowskim.

Widzicie strusia? Skrył się w chmurach

Zwykle kojarzą się z barankami, ewentualnie ze statkami, o czym śpiewał na początku lat 90 Andrzej Krzywy z De Mono. Strusia jak z kreskówki nie spodziewaliśmy się. Zdjęcia takiej właśnie chmury przesłał na Kontakt Meteo Reporter 24. Zobaczcie sami!

Spustoszenie po tornado w Japonii

Nawet pół tysiąca domów mogło zostać uszkodzonych po przejściu tornado i gwałtownych nawałnic we wschodniej Japonii. Ten rzadki w Kraju Kwitnącej Wiśni kataklizm zabił 14-letniego chłopca i ranił kilkadziesiąt osób. Trzy osoby zostały prawdopodobnie rażone piorunem. Władze samorządowe poprosiły o pomoc obronę cywilną.

"W ogóle nie było widać nic, tylko sam grad"

Nawet 20 litrów wody na metr kwadratowy spadło w niedzielę w niektórych miejscach Polski. Przechodzący przez Polskę front atmosferyczny przyniósł burze i ulewne, przelotne deszcze m. in. w Ełku, Tarnowie, Jaśle i Warszawie. Deszczowi towarzyszył porywisty wiatr, a miejscami także grad. Gwałtowne zjawiska zarejestrowali Reporterzy 24.