Najnowsze

Najnowsze

Nigdy wi臋cej Irene. Imi臋 znik艂o z聽rejestru

40 ofiar, setki tysi臋cy ewakuowanych, 6,5 miliona dom贸w bez pr膮du, zniszczone budynki, zwalone drzewa, powodzie, silne wiatry, wzmo偶one opady deszczu, ponad 20 miliard贸w dolar贸w strat w samych USA - to bilans strat po przej艣ciu huraganu Irene w 2011 roku. I w艂a艣nie z tego powodu postanowiono usun膮膰 s艂owo "Irene" z bazy imion nadawanych cyklonom na Atlantyku. Ju偶 nigdy wi臋cej nie b臋dzie huraganu o tym imieniu.

Uczulenie na聽py艂ki cisu? Jed藕 w聽g贸ry

Drzewa w Polsce pyl膮 dalej. W powietrzu unosz膮 si臋 obecnie alergeny topoli, leszczyny, olszy i cisu. Tego ostatniego jest w kraju najmniej, ale to nie oznacza, 偶e nie ma wp艂ywu na nasze samopoczucie. Zm臋czeni jego dzia艂aniem powinni uda膰 si臋 w g贸ry.

W聽Szwajcarii i聽Austrii warunki bardzo dobre

Mimo po艂owy kwietnia, alpejskie stoki wci膮偶 pokrywa spora warstwa 艣niegu, miejscami dochodzi nawet do czterech metr贸w. W sobot臋, szczeg贸lnie w miejscowo艣ciach po艂o偶onych wysoko nad poziomem morza, temperatura spadnie poni偶ej zera i dosypie 艣niegu.

Pow贸d藕 zala艂a kopalni臋. Ratuj膮 g贸rnik贸w

Ratownicy pr贸buj膮 wydosta膰 dziewi臋ciu g贸rnik贸w z zalanej kopalni w p贸艂nocno-wschodniej prowincji Chin, Shanxi. Pow贸d藕 wdar艂a si臋 tam niespodziewanie w nocy, nie daj膮c pracuj膮cym pod ziemi膮 szansy na ucieczk臋.

Niezwyk艂a mapa wysoko艣ci drzew 艣wiata

Ameryka艅ska Agencja Kosmiczna opracowa艂a map臋, pokazuj膮c膮 wysoko艣膰 艣wiatowych las贸w. Do jej stworzenia naukowcom pos艂u偶y艂y dane ze wszystkich dost臋pnych NASA narz臋dzi badawczych, m.in. ze spektoradiometru MODIS i ameryka艅sko-japo艅skiego satelity mierz膮cego opady deszczu. Mapa pozwala doj艣膰 do bardzo ciekawych wniosk贸w.

"System ostrzegania przed聽tsunami zawi贸d艂"

Indonezyjskie w艂adze przyznaj膮, 偶e system ostrzegania przed tsunami po silnym trz臋sieniu ziemi w 艣rod臋 zawi贸d艂. - Bieg艂em z 偶on膮 i synem w g艂膮b l膮du, kiedy us艂yszeli艣my pierwsze syreny alarmowe ostrzegaj膮ce o tsunami. A to by艂o 30 minut po trz臋sieniu - powiedzia艂 jeden z mieszka艅c贸w prowincji Aceh w rozmowie z mediami. Eksperci po wstrz膮sie w 艣rod臋 oceniali, 偶e tsunami mo偶e nadej艣膰 nawet ci膮gu 20 minut - tak, jak to by艂o w 2004 roku, kiedy w tym rejonie 艣wiata fala zabi艂a ponad 200 tys. os贸b.

"Trzymajcie si臋 z聽daleka od聽globalnego ocieplenia"

Grupa by艂ych pracownik贸w NASA, w艣r贸d kt贸rych znale藕li si臋 i astronauci, wezwa艂a Agencj臋 do zaprzestania rozpowszechniania niesprawdzonych i niepotwierdzonych informacji dotycz膮cych zmian zachodz膮cych w klimacie. W szczeg贸lno艣ci tych wskazuj膮cych na to, 偶e wp艂yw ma na nie cz艂owiek. Co na to NASA?

Etna budzi si臋 co 12 dni

S艂ynny w艂oski wulkan - znajduj膮ca si臋 na Sycylii Etna - wybuch艂 w czwartek po raz sz贸sty w tym roku. Z wn臋trza wulkanu wydoby艂y si臋 strumienie ciemnoczerwonej lawy i szarego popio艂u. Niesamowite widowisko natury jest na szcz臋艣cie niegro藕ne.

Putin zdecydowa艂: 呕egnamy si臋 z聽Bajkonurem

Tylko w tym roku Rosja przeznaczy oko艂o miliarda dolar贸w na budow臋 w艂asnego kosmodromu, og艂osi艂 w czwartek W艂adimir Putin. - W艂asne centrum lot贸w kosmicznych pozwoli uniezale偶ni膰 si臋 Rosji od kazachskiego Bajkonura. Ponadto powstanie przy nim wygodne, nowoczesne miasteczko dla 40 tysi臋cy ludzi - podkre艣li艂 prezydent-elekt.

Woda w聽potoku jak p艂yn do聽mycia naczy艅

"Woda w potoku nad Przyrw膮 w Rzeszowie mia艂a r贸偶ne kolory, ale nigdy nie by艂a zielona. Nie wiem, czy to cud natury czy dzia艂anie cz艂owieka, jednak niespecjalnie mi si臋 to podoba" - napisa艂 na Kontakt Meteo @janusz771. Jak us艂yszeli艣my w rzeszowskich wodoci膮gach, substancja, kt贸ra zabarwi艂a strumyk nie by艂a niebezpieczna dla ludzi ani 艣rodowiska.

Sezon burzowy na聽Wyspach rozpocz臋ty

Sezon burzowy w Wielkiej Brytanii rozpocz臋ty. Dni s膮 coraz d艂u偶sze, ziemia nagrzewa si臋 coraz bardziej, a to ko艅czy si臋 wieczorami wy艂adowaniami atmosferycznymi. Zdj臋cia chmur burzowych z Bournemouth, miasta po艂o偶onego na po艂udniowym wybrze偶u Wielkiej Brytanii przes艂a艂 Reporter24.

Pi膮tek: 18 st. C i聽znikome opady

Pi膮tek, pomimo prognozowanych miejscami s艂abych opad贸w deszczu, nie zapowiada si臋 藕le. Zawdzi臋cza膰 to b臋dziemy przede wszystkim temperaturze, kt贸ra utrzyma si臋 na poziomie 13-18 st. Celsjusza.

Flagowy europejski satelita bez聽odbioru

Europejski satelita obserwacyjny Envisat przesta艂 komunikowa膰 si臋 z Ziemi膮 po dziesi臋ciu latach s艂u偶by w kosmosie - poda艂a Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Trwaj膮 pr贸by po艂膮czenia z maszyn膮. Na razie bezskuteczne.

R贸偶any ogr贸d na聽syberyjskie mrozy?

Marz臋 o ogrodzie r贸偶anym. My艣la艂am, 偶e za艂o偶enie go to sprawa prosta. Kupi膰 krzaczki, wkopa膰, podla膰 i ro艣nie. A tu problemy zaczynaj膮 si臋 ju偶 przy samym wyborze r贸偶.

W聽Alpy wr贸ci艂 mr贸z i聽艣nieg

Alpejskie kurorty wci膮偶 oferuj膮 narciarzom dobre warunki do jazdy. W wielu miejscach, zw艂aszcza we Francji i W艂oszech, temperatura w pi膮tek spadnie poni偶ej zera i dosypie 艣niegu.

Najmocniej kicha膰 b臋d膮 alergicy na聽Mazowszu

W pi膮tek gdzieniegdzie popada i jest to, w przypadku alergik贸w, naprawd臋 dobra wiadomo艣膰. Wilgo膰 sprawi, 偶e py艂ki b臋d膮 du偶o mniej uci膮偶liwe. Niestety uczuleni m.in. z Mazowsza nie b臋d膮 mieli powod贸w do zadowolenia.

Tak聽szed艂 pod聽wod臋 "niezatapialny". Zobacz ostatni rejs Titanica

Sto lat temu Titanic mia艂 za sob膮 ju偶 ostatni przystanek w Europie - irlandzkie Queenstown - i p艂yn膮艂 przez Atlantyk w kierunku Nowego Jorku. Celu nie osi膮gn膮艂 po tym, jak w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku zderzy艂 si臋 z g贸r膮 lodow膮. Na animacji przygotowanej przez TVN24 odtworzyli艣my jego dziewiczy rejs.

Brytyjski pr膮d z聽islandzkich wulkan贸w

Islandzkie wulkany mog膮 ju偶 wkr贸tce zasili膰 energi膮 brytyjskie domy. Rozmowy w sprawie tego innowacyjnego projektu trwaj膮 i zostan膮 sfinalizowane prawdopodobnie w maju. A to nie koniec nowatorskich rozwi膮za艅. W planach jest te偶 zasilane za pomoc膮 energii s艂onecznej i wiatrowej z Holandii i Francji.

W聽ostatni lot na聽grzbiecie boeinga. Innych pasa偶er贸w nie聽b臋dzie

Wyobra藕cie sobie d艂ugi lot nieklimatyzowanym samolotem, podczas kt贸rego nie macie gdzie usi膮艣膰 i nie mo偶ecie nawet skorzysta膰 z 艂azienki - pomimo 偶e przys艂uguje wam status VIP. Podr贸偶 w艂a艣nie w takich warunkach czeka niebawem wyj膮tkowych pasa偶er贸w - cztery wahad艂owce nale偶膮ce do NASA, kt贸re trafi膮 do ameryka艅skich muze贸w.

呕ycie na聽Marsie mo偶e czyha膰 w聽jaskiniach

- Na Marsie mog膮 istnie膰 jaskinie, w kt贸rych chroni膮 si臋 mikroorganizmy - uwa偶aj膮 badacze z Europejskiej Agencji Kosmicznej, badaj膮cy trzy prawdopodobne scenariusze powstania tzw. 艂a艅cuch贸w wg艂臋bie艅 na powierzchni Marsa. - W przysz艂o艣ci z takich schronisk mogliby korzysta膰 astronauci - dodaj膮.

Zacz臋艂o si臋 od聽tuby, pozosta艂y gruzy

Najpierw z chmur formuje si臋 tuba. Z dala od ziemi powietrze w niej wiruje, powoli tworz膮c lej. Kiedy zetknie si臋 ze szczytem cumulonimbusa i dotknie ziemi, powstanie tornado. Co zostanie po nim, zobaczycie na powy偶szym filmie.