Najnowsze

Najnowsze

Pierwszy prywatny statek niebawem odleci do ISS

Pierwszy prywatny statek kosmiczny wyleci w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) już za nieco ponad tydzień. 7 maja wyruszy bezzałogowa maszyna, która dostarczy do ISS zapasy dla astronautów.

Jak kościotłuk zmienił się w rower. Krótka historia cyklizmu

Spójrzcie na swoje rowery z czułością. Zanim stały się tym, czym są dzisiaj, musiały przejść długą i trudną drogę. - Nazywano je "kościotłukami" i oskarżano o prowadzenie do rozwiązłości oraz upadku instytucji małżeństwa. Ponadto bicyklistów oskarżano o związki z diabłem - mówi Olga Kwiatkowska z toruńskiego Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Pruefferowej.

W Monachium gorąco jak na Majorce

Temperaturami rodem znad Morza Śródziemnego cieszyli się w weekend Niemcy z landów południowych i wschodnich. - W Monachium było tak ciepło, jak na Majorce - informują przedstawiciele Niemieckiej Służby Meteorologicznej (Der Deutscher Wetterdienst).

Uwaga na wiatr: podmuchy sięgają 90 km/h

Niebezpiecznie rośnie prędkość wiatru w Polsce - ostrzega synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. W górach prędkość wiatru sięga już 90 km/h. To wynik zmiany sytuacji barycznej w Europie.

Płoną lasy i trawy. Łatwo zaprószyć ogień

Utrzymująca się w Polsce wysoka temperatura oraz silne wiatry sprawiają, że strażacy mają pełne ręce roboty. Pracownicy Instytutu Badawczego Leśnictwa mówią wręcz o pogodzie pożarowej. Z pożarami traw i lasów zmagają się strażacy m.in. z Płocka i Opola.

Wiatr powalił drzewo na jadący samochód

"Silne podmuchy wiatru powodują zniszczenia na Opolszczyźnie, a strażacy mają ręce pełne roboty" - informuje na swoim profilu w Kontakcie 24 serwis 24opole.pl. Kilka minut po godzinie 12, pod Czarnowąsami, na jadący drogą samochód spadło powalone przez wiatr drzewo.

Ponad 31 st. C - padł rekord Polski

- W sobotę na polu temperatury padł rekord dla kwietnia - informuje synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. - Temperatura maksymalna w cieniu przekroczyła 31 st. Celsjusza w Słubicach, a w Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim Toruniu oraz Bydgoszczy sięgnęła tego pułapu - wylicza i porównuje, jak 28 kwietnia było przez ostatnich 10 lat.

Niebiesko-czerwona koniunkcja na niebie

Poniedziałkowy wieczór dostarczy wrażeń wszystkim wielbicielom astronomii - zarówno zawodowcom, jak i amatorom. - Około godziny po zachodzie Słońca złączą się Księżyc, czerwony Mars i biało-niebieski Regulus, najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Lwa - informuje Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Rój pszczół zaatakował 300 Węgrów

Gigantyczny rój pszczół zaatakował w sobotę 300 Węgrów, którzy brali udział w zawodach pieszych wycieczkowiczów. Użądlonych zostało 28 osób. Na pomoc im wyruszyło 11 karetek pogotowia oraz helikopter medyczny.

Żar nad Włochami taki jak w Polsce

Sobota była jak dotąd najgorętszym dniem kwietnia i tego roku we Włoszech. Temperatury rzędu 30 st. Celsjusza, jakie odnotowano w sobotę przede wszystkim na południu, Włosi zawdzięczali antycyklonowi znad Afryki - Hannibalowi.

Tłum chętnych na unikalne pochylnie i śluzy

Pierwszego dnia żeglugi na Kanale Elbląskim znalazło się tylu pasażerów, że trzeba było zorganizować dodatkowe rejsy. Atrakcją wodnej trasy z Ostródy do Elbląga jest jedyny na świecie czynny system śluz i pochylni. Można go oglądać podczas rejsów do końca sezonu, bo potem szlak zostanie zamknięty na dwa lata.

Otwórzcie okna i w drogę!

W niedzielę pogoda dopisze, jednak nie znaczy to wcale, że nie da się we znaki kierowcom. Wysoka temperatura i słońce, które będzie świecić im prosto w twarz utrudnią jazdę.

Dzisiaj do 30 st. C. Niedziela jak lipcowa

Wyjątkowo ciepła i słoneczna będzie ostatnia niedziela kwietnia. Termometry mogą wskazywać prawdziwie letnią temperaturę - od 23 st. Celsjusza w Trójmieście aż po 30 st. C w Polsce południowej.

Powietrze gęste od pyłków drzew

Nie ma mowy o tym, żeby w niedzielę alergicy mogli odetchnąć z ulgą. Bardzo wysoka temperatura i bezdeszczowa aura sprawią, że powietrze będzie gęste od pyłków drzew.

Pogłębianie Wisły za 4 mln zł

Widowiskowe, ale i niezwykle kosztowne pogłębianie dna Wisły rozpoczęło się w sobotę w okolicach Płocka. Dzięki operacji, która potrwa do połowy czerwca, zabezpieczone przed powodziami zostaną takie miejscowości, jak m.in. Świniary i Dobrzyków.

Pogoda pożarowa w polskich lasach. Zagrożony cały kraj

W polskich lasach mamy do czynienia z tzw. pogodą pożarową - informują pracownicy Instytutu Badawczego Leśnictwa. W wielu miejscach występuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Jeśli macie w planach weekendową wycieczkę do lasu, zapomnijcie o rozpalaniu ogniska. Uważajcie także na to, żeby nie pozostawiać po sobie niedogaszonych zapałek ani niedopałków papierosów.

Rzadkie nocne tornada w USA. "Wpakowałem rodzinę do wanny"

Co najmniej pięć bardzo rzadkich nocnych tornad przeszło w piątek przez amerykański stan Kolorado. Wichury pozbawiły dachu nad głową co najmniej kilka tamtejszych rodzin, które dzielą się tym, co je spotkało. Służby meteorologiczne donoszą o trąbach powietrznych także w Kansas i Tennessee.

Sowieci uderzyli na Pałac Jedlinka

Punktualnie o godzinie 15 oddziały sowieckie zaatakowały obsadzony przez wojska hitlerowskie Pałac Jedlinka w Górach Sowich na Dolnym Śląsku. Choć nad polem bitwy krążyły niemieckie Messerschmitty, a z moździerzy i karabinów sypał się grad kul, to nie było się czego obawiać - to tylko rekonstrukcja potyczki z maja 1945 roku.

Życie rodziło się w deszczu bombardowań

We wczesnej fazie istnienia Ziemi nasza planeta poddana była gigantycznemu bombardowaniu. Dotąd naukowcy byli zdania, że trwało ono przez około 300 mln lat, a doszło do niego 4 mld lat temu. Najnowsze badania wskazują jednak, że po tej serii zwanej Wielkim Bombardowaniem (Late Heavy Bombardment), przyszła kolejna - jeszcze większa i dużo dłuższa. W tym czasie na powierzchni powstawało już życie...

Multimedialna i mobilna astronomia w Olsztynie

Olsztyńskie planetarium wraca po remoncie wzbogacone o multimedialne wyposażenie, energooszczędną iluminację i infokioski. Dzięki tym ostatnim odwiedzający będą mieli dostęp do baz wiedzy z geografii, fizyki i astronomii. To nie koniec atrakcji: w trasę po regionie rusza przenośne planetarium, które odwiedzi miejscowości letniskowe, a potem szkoły.

Błękitne niebo, zieleń, kwiaty. "Jest pięknie"

Długi weekend zaczął się rewelacyjną pogodą. Zdjęcia przychodzące na Kontakt Meteo pokazują, że pięknie jest w każdym zakątku kraju. Czekamy na kolejne relacje - z majówkowych wyjazdów, spacerów albo po prostu leniwego odpoczynku w parku czy ogródku.

Cieszmy się słońcem. Po weekendzie pogoda zacznie kaprysić

Do środy nosimy T-shirty i szorty, od poniedziałku wyciągamy parasole, a w czwartek założymy ciepłe bluzy i swetry - tym w praktyce będzie skutkować to, co przez cały długi weekend ma się dziać z pogodą. Warto dobrze wykorzystać sobotę i niedzielę. Choć do środy będzie bardzo ciepło, po weekendzie niektóre plany mogą nam popsuć deszcze i burze.

Bezwładny lot baribala, czyli miś uśpiony na uniwersytecie

Widowiskowym bezwładnym upadkiem z drzewa zakończyła się dla niedźwiedzia, który zakradł się na teren kampusu Uniwersytetu Kolorado, 20-minutowa walka ze środkiem usypiającym. Wystrzelili go w jego stronę leśnicy zaalarmowani przez władze uczelni, po tym, jak zwierzę przez kilka godzin siedziało na drzewie nieopodal akademika.

Plaże, rycerze, fontanny: majówka w Warszawie

Start promów, wodnych linii turystycznych i plaż będzie największą atrakcją tego weekendu w Warszawie. Majówka przyniesie kolejne: inaugurację Parku Fontann, Festiwal Chorągwi i Rycerskie Mistrzostwa Świata.

Powietrze zwrotnikowe urządza nam majówkę

"Napływa do nas bardzo ciepła i sucha masa powietrza zwrotnikowego (PZ) z południa" - informuje Wojciech Raczyński, synoptyk TVN Meteo. To dzięki tej cyrkulacji powietrza w najbliższych dniach będziemy mieli wymarzoną pogodę na majówkę.