Najnowsze

Najnowsze

Pogoda nie jest dziś sprzymierzeńcem kierowców. Podróże utrudniają im opady - od śniegu przez deszcz ze śniegiem i sam deszcz po mżawkę. Kierowcy muszą uważać na mokre i śliskie drogi, ograniczoną widzialność oraz zalegające miejscami błoto pośniegowe.

Poniedziałek jest w Japonii dniem pamięci o ofiarach katastrofy w Fukushimie, do której doszło 11 marca 2011 roku po trzęsieniu ziemi i uderzeniu w wybrzeże fali tsunami. Od soboty odbywają się okolicznościowe uroczystości. Dzień przed drugą rocznicą tragedii w całym kraju manifestowały dziesiątki tysięcy ludzi, domagając się jak najszybszej rezygnacji ich kraju z energii nuklearnej.

W Nevadzie zeszła lawina, która przysypała drogę stanową, blokując ją na kilka godzin. Śnieg osunął się ze zboczy jednego ze wzgórz.

Czeka nas kolejny pochmurny dzień z opadami. Przeważy przelotny śnieg, tylko na południu popada deszcz ze śniegiem. W tej części Polski za to termometry pokażą dodatnie wartości, w przeciwieństwie do północnych, wschodnich i centralnych regionów, gdzie lekki mróz utrzyma się nawet w ciągu dnia.

- Kometa C/2011 L4 (PanSTARRS), która przez ostatnie trzy tygodnie była widoczna gołym okiem na półkuli południowej, wstąpiła na nasze niebo - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Nowosybirsk zasypany. W weekend na 1,5-milionowe miasto i jego okolice spadło tyle śniegu, że trzeba było wyłączyć z ruchu kilka dróg federalnych. Uruchamiano punkty, w których stojący w korkach kierowcy mogli się ogrzać i posilić. Jak donoszą rosyjskie media, w jednym z samochodów, który przez śnieżycę utknął w pobliskiej miejscowości Kujbyszew, zmarło czterech młodych mężczyzn.

Śnieg i okresami silny, porywisty wiatr mogą dać się we znaki zmotoryzowanym w większości regionów. Trzeba się liczyć z możliwymi lokalnymi zawiejami i zamieciami i powstawaniem zasp. Na południu będzie mokro i ślisko.

Dla spragnionych wiosny mamy dobre wiadomości. Po mniej więcej tygodniowym chłodzie nastąpi okres ocieplenia, który zwieńczy temperatura dochodząca nawet do 15 st. Celsjusza!

Stonehenge, prehistoryczna budowla na równinie Salisbury w południowej Anglii, było w przeszłości cmentarzyskiem i jest starsze niż sądzono - stwierdzili naukowcy po analizie poddanych kremacji szczątków ludzkich. O ustaleniach badaczy pisze sobotni "Guardian".

Ciemne chmury i wychodzący z nich wirujący lej pokazał się w sobotę nad wodą u północno-zachodnich wybrzeży Hiszpanii. Tornado, widziane z kilku nadmorskich miejscowości, nie było jedynym takim zjawiskiem w rejonie. Inna trąba spowodowała spore zniszczenia na lądzie.

Po serii lotów między Amsterdamem i Paryżem holenderskie linie lotnicze KLM wysłały za ocean samolot napędzany zużytym olejem kuchennym. Jak twierdzi lotniczy koncern, użycie biopaliwa ogranicza emisję dwutlenku węgla aż o 80 proc.

Asteroida wielkości boiska piłkarskiego minęła w bliskiej odległości Ziemię. Odkryto ją zaledwie sześć dni temu, a transmisję z jej przelotu można było obejrzeć w internecie dzięki teleskopowi zainstalowanemu na Wyspach Kanaryjskich. Gdyby meteor dotarł do Ziemi, mógłby zgładzić duże miasto.

Niedziela będzie pochmurna i zimna, utrzymają się opady śniegu, może także silniej wiać. Mróz nie będzie dawał się we znaki mieszkańcom południa kraju, ale musza się oni liczyć z deszczowo-śnieżną pluchą.

Ulewne deszcze nękały przez ostatnie dni hiszpańską Andaluzję. Rzeki Gwadalkiwir, Gwadiana i Ebro przybrały tak mocno, że Ochrona Cywilna i władze ostrzegają przed ich możliwym wylaniem.