Najnowsze

Najnowsze

Cyklon uderzył nie tam, gdzie przewidywano. Są zabici

14 osób nie żyje, a ponad 200 jest rannych na skutek przejścia nad Omanem cyklonu tropikalnego o imieniu Keila. Żywioł pojawił się nad tym krajem kilkanaście godzin wcześniej, niż sądzili synoptycy i uderzył w zupełnie inny region niż podejrzewano.

Wielkie ulewy na południu Europy

Nad południowo-zachodnią część Europy nadciągnęły grube chmury i ulewne deszcze. We Sewennach w południowej Francji już spadło od 150 do 300 litrów wody na metr kwadratowy. Ulewy dręczą także północne Włochy i Hiszpanię.

Metro w Bangkoku zagrożone przez powódź

Największa od 50 lat powódź w Tajlandii dotarła w piątek w okolice centrum Bangkoku, wymuszając zamknięcie dużego centrum handlowego i zagrażając kilku stacjom metra.

Listopadowa wiosna. Weekend pogodny i ciepły

Pierwszy weekend listopada nas nie rozczaruje - będzie piękna, słoneczna pogoda. Temperatura miejscami wzrośnie nawet do 17 st. C. O listopadowej, dżdżystej aurze możemy na razie zapomnieć.

Biała pierzynka. To mgła radiacyjna

Mglista noc czy mglisty poranek nie jest jesienią niczym specjalnym. Tak zwane "mleko" może jednak przysporzyć sporo kłopotów - od transportu drogowego poczynając, na lotniczym kończąc. Dowiedz się, czym jest mgła radiacyjna i jak powstaje.

Gęsta mgła pozwala podglądać Słońce

"Zgniły wyż", który od kilku dni wpływa na pogodę w Polsce, jest winowajcą gęstych mgieł. Kierowcom i pilotom utrudniają one życie, zmuszając do wolniejszej i ostrożniejszej jazdy lub zmiany kursu. Inni, tak jak Reporter 24, wykorzystują mgłę do podglądania Słońca.

Pogoda zapewni nam dobre warunki do jazdy

Po tym, jak opadną mgły, które w nocy znacznie ograniczały widoczność, i jezdnie przestaną być oblodzone, w dzień na drogach całej Polski warunki do podróżowania będą dobre.

W Toskanii żyją "robaki zombie"

"Zombie robak" to nowe odkrycie paleontologów we włoskiej Toskanii. Został znaleziony w kościach wieloryba sprzed 3 mln lat. Dlaczego zasłużył sobie na takie określenie?

Ziemia niezdatna do życia? Raport ONZ

Mamy coraz większą pewność, że ekstremalne zjawiska pogodowe, zyskują na sile z powodu działalności człowieka. Kontynuowana wysoka emisja gazów cieplarnianych sprawi, że w ciągu kilku dekad sytuacja wciąż będzie się pogarszać - wynika z raportu agendy ONZ, który trafił do rąk dziennikarzy agencji Associated Press (AP).

Specjalne alarmy na ratunek bezdomnym

Wielka Brytania w nadchodzącym sezonie zimowym wprowadza specjalne alarmy ostrzegające przed mrozem. Mają zapobiegać wysokiej śmiertelności wśród najbiedniejszych, którzy albo nie mają dachu nad głową, albo nie są w stanie przygotować swojego domu na atak srogiej zimy.

Szpaki wirują jak oszalałe. Sceny jak z Hitchcocka

Kiedy wielkie stada szpaków szykują się do lądowania, oczom człowieka ukazuje się jeden z najbardziej zachwycających spektakli występujących w świecie zwierząt. Koniecznie zobaczcie film, na którym stada wirujących ptaków zwiastują zimę.

Inwersja, czyli co odwraca nam pogodę

Inwersja to łacińskie słowo na określenie zmiany pewnych cech na przeciwne, odwrócenie. W meteorologii istnieje pojęcie inwersji temperatury, polegające na jej wzroście wraz ze wzrostem wysokości. Przy normalnym rozkładzie temperatura wraz z wysokością spada.

Zakopiański szpital przechodzi na słońce

Szpital powiatowy im. dr. Chałubińskiego w Zakopanem będzie wykorzystywał energię słoneczną oraz geotermalną do ogrzewania wnętrz i wody bieżącej. Nowe ogrzewanie szpitala ma zacząć funkcjonować w połowie listopada.

Tak się rodzi góra lodowa

Prowadzony przez NASA program IceBridge dokonał pierwszego w historii szczegółowego pomiaru cielącej się góry lodowej. Podczas jednego z lotów odkryto nowe pęknięcia, które przecinają lodowiec Pine Island na Antarktydzie.

Woda płynie na centrum biznesowe

Ludzie w wewnętrznych dzielnicach Bangkoku przygotowują się na przyjście powodzi. Zaczęli "uzbrajać" się w worki z piaskiem zaraz po tym, jak rząd nakazał zabezpieczyć centrum biznesowe.

W Tatrach Wysokich zima, w Bieszczadach jeszcze jesień

W Bieszczadach występuje inwersja temperatury - w górnych partiach gór jest cieplej niż w dolinach. Z Połonin widać wszystko w promieniu około 100 km. Dobre warunki do uprawiania turystyki panują zarówno w części reglowej Tatr i w Bieszczadach. W Tatrach Wysokich szlaki są ośnieżone i oblodzone.

Kamień Wikingów to nie bajka. Na mgłę i złą pogodę - szpat

Legenda o niezwykłym kamieniu, którego jasne światło pozwalało Wikingom na bezbłędną nawigację w czasie gęstej mgły czy po zmroku, okazała się prawdą! Naukowcy uważają, że potrafili oni wykorzystać zjawisko tzw. dwójłomności światła, które zachodzi w pewnym gatunku kryształów. Może niedługo producenci GPS'ów będą je dodawać do zestawów samochodowych?

"Niewyraźny świat" Omeny

Wczoraj mgły, dzisiaj mgły - tak to już bywa w listopadzie. Świat jakiś taki niewyraźny, ale za to po ustąpieniu porannego mleka, na niebie podniesie się leniwie słońce...

Jak pogoda zamyka lotnisko? Prognoza-ostrzeżenie-decyzja

Skąd pilot Boeinga 767 lądującego awaryjnie na warszawskim lotnisku wiedział, jakie są ku temu warunki pogodowe? Jak często dyżurny portu lotniczego dostaje informacje o zmieniającej się aurze? Po wyjątkowych zdarzeniach w Porcie Lotniczym im. F. Chopina odpowiadamy na te i inne pytania.

Warmińskie pola otulone bielą

Mgły, mgły, mgły i jeszcze raz mgły. Z powodu tego zjawiska zamknięto w środę rano trzy lotniska, a kierowcy od kilku dni muszą uważać na drogach. Mają jednak również pozytywny aspekt. Są nim malownicze zdjęcia, na których widnieją urokliwe zakątki natury i miast spowite bielą. Reporterzy 24 nadsyłają właśnie takie urzekające obrazy.

Cyklon nadciąga nad złoża ropy naftowej

W kierunku Omanu i Jemenu zmierza Keila, cyklon tropikalny znad Morza Arabskiego. Przedstawiciele Indyjskiego Departamentu Meteorologicznego ostrzegają, że ten układ niskiego ciśnienia znajdzie się niebawem w pobliżu wybrzeży Zatoki Adeńskiej. Są one bogate w ropę naftową.