Najnowsze

Najnowsze

W końcu lipca znowu będzie piekło

W świetle najnowszych danych synoptycznych najbliższe półtora tygodnia stanie pod znakiem umiarkowanych temperatur w granicy komfortu termicznego, chociaż mogą zdarzyć się i dni, kiedy słupki rtęci podskoczą powyżej 25 st. C. Możliwe, że pogoda zrobi zwrot 25 lipca i temperatura gwałtownie podskoczy nawet do 30 st. C, a podobne lub nawet wyższe wartości utrzymają się do końca miesiąca.

Trąby powietrzne nad północną Polską

W województwie kujawsko-pomorskim, pomorskim i wielkopolskim doszło do gwałtownych zjawisk pogodowych. Trąby powietrzne pozrywały dachy z kilkudziesięciu budynków, powaliły słupy energetyczne, powaliły drzewa, blokując lokalne drogi. Na skutek przejścia żywiołów zginęła jedna osoba, przynajmniej dziewięć jest rannych. Zdjęcia i filmy z dotkniętych przez trąby miejscowości dostajemy na Kontakt24 i Kontakt Meteo.

Kanadyjskie banknoty topią się w słońcu

Kanadyjczycy latem tracą pieniądze. A to za sprawą nowych banknotów wyprodukowanych przez narodowy bank na przełomie 2011 i 2012 r. Miały być 2,5 raza trwalsze, a okazuje się, że przy zetknięciu z wysokimi temperaturami szybko się niszczą i nie nadają do użycia.

Słony koszt leżakowania na włoskiej plaży

We Włoszech ubywa publicznych plaż. Jeśli wybieracie się tam na wakacje, szykujcie sporą porcję gotówki. Za dostęp do morza trzeba słono płacić mimo, że prawo wyraźnie stanowi o powszechnym i bezpłatnym dostępie do morza.

"Musimy nauczyć się żyć z trąbami"

Trąba powietrzna powstaje podobnie, jak odpływ wody z wanny - pojawia się wtedy, gdy ruch wirowy w atmosferze zostanie ograniczony do małego obszaru. Choć takie zjawiska kojarzyły nam się dotąd z tzw. Aleją Tornad w USA, powinniśmy przygotować się na ich coraz częstsze występowanie w naszych szerokościach geograficznych. - Po prostu będziemy musieli nauczyć się z tym żyć - powiedział w TVN24 naukowiec z Zakładu Fizyki Atmosfery Instytutu Geofizyki UW.

Kurorty idą na wojnę z meteorologami

W Belgii zaostrza się spór o prognozy pogody między branżą turystyczną a meteorologami. Nadmorskie Knokke zagroziło sądem portalowi pogodowemu Meteobelgique.be, a organizacje turystyczne zażądały od meteorologów, by ich prognozy brzmiały bardziej optymistycznie.

Podwoi się obsada stacji kosmicznej

Z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartował w niedzielę rano rosyjski statek kosmiczny Sojuz TMA-05M. We wtorek statek ma zacumować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Na jego pokładzie znajduje się troje astronautów.

W koszmarnych korkach na piękne wakacje

Po sobotnim świętowaniu 223. rocznicy zburzenia Bastylii, Francuzi ruszyli na wakacje. Gdzie? W stronę słońca, ciepłych plaż i morza - na Lazurowe Wybrzeże. Plaże Nicei i Marsylii pełne są urlopowiczów, którzy by dotrzeć do celu musieli odstać w korkach długie godziny.

Opady i biomet utrudnią jazdę

Opady ograniczające widoczność i mokre nawierzchnie będą dziś utrudniać podróże prawie w całym kraju. Miejscami mogą wystąpić też burze z silnym wiatrem. Na dodatek za sprawą niekorzystnych warunków biometeo kierowcy mogą narzekać na gorszą koncentrację.

Idzie kolejny front atmosferyczny

Europę wschodnią i południowo-zachodnią obejmują wyże. Pozostałe obszary kontynentu zalegają układy niżowe. Polska jest pod wpływem niżu znad Bałtyku i frontu atmosferycznego.

Chmury przykryją Polskę. Znowu będą burze

Frontowe deszczowe chmury zawładną dziś pogodą niemal w całym kraju. Oznacza to przelotne opady deszczu, a miejscami również burze z silnym wiatrem. Mieszkańcy północnej części kraju powinni uważnie śledzić komunikaty pogodowe, bo według synoptyków warunki pogodowe będą dziś znowu sprzyjać występowaniu tam gwałtownych zjawisk, w tym trąb powietrznych.

Burze pod wieczór straciły siłę

Po godz. 13.00 od zachodu do Polski zaczęły wkraczać pierwsze wyładowania atmosferyczne. Ich gromada najpierw pojawiła się na Ziemi Lubuskiej i na Pomorzu Zachodnim. Potem grzmiało na Pomorzu i Dolnym Śląsku, a jeszcze później - w Wielkopolsce, na Mazowszu i na Warmii. Pod wieczór burze zaczęły wygasać.

Nad ranem Księżyc przysłoni Jowisza

Już w niedzielę nad ranem Jowisz zostanie zakryty przez Księżyc, który będzie zaledwie pięć dni przed nowiem. To oznacza, że już za chwilę będzie co podziwiać na niebie.

Ulewy zatapiają Kiusiu. 800 l/mkw.

Japońskie władze zarządziły w sobotę ewakuację 240 tysięcy mieszkańców z 85 tys. gospodarstw domowych na wyspie Kiusiu, którą od kilku dni dosłownie zatapia deszcz. Wcześniej z tego samego powodu swoje domy musiało opuścić 260 tys. Japończyków.

Piła ugięła się pod nawałnicą

Trwała kilka minut, a zdążyła przewrócić drzewa, uszkodzić samochody i zalać ulice. Nagła nawałnica przeszła po południu przez Piłę. Szkody jakie wyrządziła, obrazują zdjęcia internautów Kontaktu 24.

Ogień olimpijski moknie w deszczu

Ogień olimpijski coraz bliżej Londynu. Za 13 dni zapłonie na stadionie dając znak do rozpoczęcia igrzysk. Na razie przemierza w sztafecie Wyspy Brytyjskie. A trasę ma uciążliwą z powodu rzęsiście padającego deszczu.

Zachodzące Słońce przeszyło Nowy Jork

"Manhattanhenge", czyli krótki okres, w którym Słońce zachodzi dokładnie pomiędzy drapaczami chmur najsłynniejszej dzielnicy Nowego Jorku, miało miejsce w środę 11 lipca. Zobaczcie na filmie nowojorczyka, jak wyglądało.

Ponad 40 st. różnicy! Takie kontrasty tylko w USA

Stany Zjednoczone uchodzą za kraj kontrastów. Okazuje się, że dotyczy to również temperatur. W tym miesiącu różnica między najcieplejszym a najchłodniejszym zakątkiem USA wyniosła w lipcu... 41 st. C!

Chciał dotrzeć na sam środek Zalewu

Deska, żagiel, pianka, chęci i doświadczony trener to wszystko, czego potrzeba, żeby móc zacząć przygodę z windsurfingiem - sportem, do którego trudno się zrazić. Niestety jest jeszcze jeden czynnik, który ma kluczowe znaczenie w uprawianiu windsurfingu, a na który nie mamy żadnego wpływu - pogoda.

Płoska, Supraśl i pisklę w sieci. Podejrzyj orlika

Para orlików krzykliwych Płoska i Supraśl oraz ich pisklę mają szansę stać się gwiazdami internetu. Wszystko za sprawą akcji białostockich leśników, którzy postanowili na bieżąco monitorować gniazdo ptaków.

Niezwykła trąba wodna na Bałtyku. Zobacz nagranie z Łotwy

Niezwykłe zjawisko meteorologiczne mogli obejrzeć mieszkańcy łotewskiej Kolki położonej nad Zatoką Ryską. Niezwykłe, z dwóch powodów: po pierwsze - trąby wodne rzadko występują na Bałtyku, po drugie - warunki, w jakich powstało zjawisko, były specyficzne.

Czarna passa trwa: już ponad 100 utonięć

Od 1 lipca w kraju utonęły aż 102 osoby. To o 15 więcej, niż przez cały pierwszy wakacyjny miesiąc ubiegłego roku - alarmuje MSW. Do śmiertelnych wypadków dochodzi najczęściej na niestrzeżonych kąpieliskach lub po alkoholu - tłumaczy ratownik WOPR Mikołaj Kobos. Szczególnie tragiczne są dni weekendowe.