Najnowsze

Najnowsze

Ptaki też wpadają w żałobę

Niektóre ptaki, podobnie jak ludzie, wydają się organizować swoim zmarłym swoiste pogrzeby. Do takiego odkrycia doszli badacze z Kalifornii.

Chmury nad wodą. Deszcz na Wybrzeżu

Początek tygodnia zarówno nad morzem jak i na Mazurach zapowiada się pochmurny. Łaskawsze oblicze pokaże aura nad jeziorami, gdzie obłoki tylko miejscami przykryją niebo. Nad Bałtykiem synoptycy prognozują natomiast przelotne opady deszczu.

Gaśnie jeden pożar, wybucha kolejny

Z gwałtownym pożarem lasów zagrażającym zamieszkałym obszarom walczyli w nocy hiszpańscy strażacy z regionu Kastylia-La Mancha. Choć niebezpieczeństwa udało się uniknąć, rano w w kilku miejscach ogień wciąż jeszcze sprawiał problemy. Udało się natomiast opanować sytuację na Costa del Sol - zaczęły się powroty ewakuowanych z tamtejszych domów i hoteli.

Wyżowy początek września

W ciągu najbliższych dwóch tygodni rządy w Europie, a na pewno na przeważającym jej obszarze, obejmą wyże. Szczególnie dominować będzie Wyż Azorski, na obrzeżach którego powstaną wtórne wyże, z centrami przemieszczającymi się z zachodu na wschód, w stronę Rosji.

Lato nie daje za wygraną. Wróci 30 st. C

Pogłoski o śmierci lata należy uznać za mocno przesadzone. Według najnowszej długoterminowej prognozy pogody, niewykluczone, że w połowie miesiąca zobaczymy 30 stopni Celsjusza.

Czy warto było wydać 100 mld dolarów na ISS?

Astronauci mieszkają na orbicie ziemskiej już od 12 lat. Rokrocznie idą na ten cel miliony dolarów. Administracja Busha zamierzała już wstrzymać dofinansowanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), Obama miał co do niej inne plany i pieniądze nadal płyną w Kosmos szerokim strumieniem. Czy słusznie?

Wrześniowe niebo pełne atrakcji

Miłośnicy astronomii będą mieli we wrześniu dobre warunki do obserwacji Wenus, Urana i Neptuna. Można też liczyć na "spadające gwiazdy" - nawet do dwudziestu na godzinę.

Syczuan pod wodą. Leje już czwarty dzień

Chiny znowu nawiedziła wielka powódź. Zalanie prowincji Syczuan spowodowały deszcze, padające nieprzerwanie od czwartku 30 sierpnia. Straty wywołane przez ulewy szacuje się na prawie 10,5 mln zł.

Zubi zamówił pogodę na mecz

Po południu gwiazdy TVN zmierzą się na murawie z parlamentarzystami. O dobrą pogodę podczas meczu zadbał Tomasz Zubilewicz. Warunki atmosferyczne na warszawskim stadionie Pepsi Arena, gdzie dojdzie do pojedynku, będą wyśmienite.

Kanadyjska wyspa pogrąża się w Atlantyku

Kanadyjska wyspa - Nowa Fundlandia - stopniowo pogrąża się w Atlantyku. Wyspa zapada się średnio 30 cm na 100 lat - wynika z badań Norma Catto, geografa z kanadyjskiego uniwersytetu Memorial.

Płonący statek widmo wpłynie w Kanał La Manche

Kontenerowiec MSC Flaminia, który przez półtora miesiąca płonął na Atlantyku, zostanie zaholowany przez Kanał La Manche do portu w Niemczech. Rząd Francji zgodził się, by statek przepłynął przez jej wody terytorialne. Na jego pokładzie znajduje się 149 kontenerów z niebezpiecznymi chemikaliami.

Plucha i burze zamieszają na południu

Deszcz ograniczający widzialność i powodujący śliskość jezdni pojawi się dziś na południe od Łodzi i Kalisza. Warunki drogowe w tamtym rejonie dodatkowo utrudnią burze. Na pozostałym obszarze kraju będzie spokojnie

Relaksująca pogoda niemal w całej Polsce

W niedzielę pogoda pozwoli spędzić czas na świeżym powietrzu. Tylko na południu przyniesie lekkie opady deszczu, a w drugiej części dnia burze. Słonecznie i sucho będzie na pozostałym obszarze. Temperatura w całym kraju przekroczy 20 st. C.

Miotają kule ognia na ulicach. Upamiętniają erupcję wulkanu

Młodzi mężczyźni rzucający ogniste kule z nasączonych benzyną szmat - taki widok kojarzy się z ulicznymi zamieszakmi. W salwadorskiej miejscowości Nejapa jednak zamiast budzić niepokój, stanowi lokalną atrakcję. W ten sposób mieszkańcy miasta obchodzą rocznicę wybuchu wulkanu z XVII wieku i wspominają legendarną walkę świętego Hieronima z diabłem.

Nad wodą słońce przebije się przez chmury

Ci, którzy pierwszy wrześniowy weekend spędzają nad wodą, w niedzielę powinni przygotować się na mieszaną pogodę. Zarówno nad morzem, jak i nad jeziorami słońce niebo będą czasowo przesłaniać chmury. Na Mazurach jednak uda się złapać więcej słońca i ciepła.

Od burzy tropikalnej do huraganu w 80 sekund. Zobacz, jak rozwijał się Isaac

Isaac wzbudzał w USA wielkie emocje, szczególnie że uderzył w wybrzeże dokładnie w siedem lat po przejściu katastrofalnego huraganu Katrina. Teraz, kiedy zagrożenie już minęło, można spokojnie przyjrzeć się rozwojowi żywiołu. Amerykańska agencja NOAA zaprezentowała właśnie nagrania zmontowane z wykonywanych co minutę satelitarnych zdjęć.

Front przyniósł do Polski chłód

W ciągu najbliższej doby Polska pozostanie w zasięgu zatoki niżowej i frontu atmosferycznego. Tylko na północnym zachodzie pogodę kształtować będzie słaby klin wyżowy.

Lato szybko nie ustąpi. A potem złota jesień aż do listopada

Chociaż pierwszy dzień września na to nie wskazuje, przed nami piękna złota jesień. Synoptycy często nazywają ten okres "babim latem", "drugimi wakacjami" lub "latem po lecie". Niemcy o takiej pogodnej jesieni mówią: Altweibersommer, czyli lato starych bab.

"Czy w Yellowstone jest ładnie?"

Gejzery, gorące źródła, wulkany błotne, wodospady. To tylko nieliczne z wielu atrakcji najstarszego parku narodowego na świecie - Yellowstone. Był tam Jacek Pałasiński i specjalnie dla Was sfilmował najciekawsze miejsca parku. Ładne?

Z pierwszym dzwonkiem przyjdzie wyż. "To będzie bardzo dobry czas"

Przed nami jeszcze dwa dni z niżem, potem Polskę zdominuje układ wysokiego ciśnienia. Oznacza to sporą porcje słońca i ciepła, brak ekstremalnych zjawisk pogodowych i bardzo mało opadów. Wszystko wskazuje na to, że początek września szykuje nam bardzo dobrą pogodę.

Władcy świata na wymarciu

Jednej piątej bezkręgowców, w tym pszczołom zapylającym rośliny i dżdżownicom spulchniającym glebę, grozi wyginięcie - alarmują brytyjscy naukowcy. To o tyle niepokojące, że zwierzęta te wykonują zupełnie za darmo pracę wartą rocznie biliony dolarów.

"Niebieski Księżyc" pożegnał Armstronga

Niebo nad Cincinatti, gdzie odbyły się uroczystości żałobne Neila Armstronga, rozświetliła wczoraj wieczorem pełnia "niebieskiego Księżyca". Takie astronomiczne zjawisko ma miejsce mniej więcej raz na trzy lata. Jego zdjęcia napłynęły z całego świata.

Jedziecie na wschód? Przydadzą się sprawne wycieraczki

W sobotę na polskich drogach odczujemy skutki przemieszczającego się nad naszym krajem frontu atmosferycznego. Aura najbardziej da się we znaki zmotoryzowanym przemieszczającym się na obszarze od Śląska przez centrum kraju po Podkarpacie.

Wrzesień rozpoczynamy deszczem

Pierwszy dzień września upłynie nam pod znakiem wędrówki frontu atmosferycznego z zachodu na wschód. Za jego sprawą pojawią się opady deszczu, a na południu także burze. Będzie ciepło - w granicy komfortu termicznego.

Wakacje będą trwać cztery miesiące?

Władze nadmorskich kurortów zamierzają doprowadzić do wydłużenia sezonu wakacyjnego na wzór ferii zimowych. Chcą przyciągnąć turystów już w czerwcu i zatrzymać ich aż do końca września.

Zabójcze trzęsienie ziemi na Filipinach

Jest co najmniej jedna śmiertelna ofiara trzęsienia ziemi u wybrzeży Filipin. Wstrząsy wygenerowały fale tsunami, ale te rozproszyły się na Pacyfiku i nie wywołały żadnych zniszczeń. Jednak na Filipinach doszło do poważnych strat.

WISE zlokalizował układ milionów czarnych dziur

Spektakularne znalezisko kosmicznego teleskopu WISE (pol. Mądrala). Po przedarciu się przez kosmiczny pył dotarł do niecodziennego układu milionów czarnych dziur położonych między ekstremalnie gorącymi i świetlistymi galaktykami.