Najnowsze

Najnowsze

Ostatnie ciepłe dni do wiosny? Dwucyfrowe wartości temperatury

Pochmurno, mglisto, od czasu do czasu deszczowo - tak zapowiada się pogoda w najbliższych dniach. Wciąż jak na listopad będzie jednak ciepło. Lokalnie nawet z dwucyfrową wartością temperatury. korzystajmy, bo to już prawdopodobnie ostatnie takie dni roku, a może nawet do wiosny.

Takiego spisu jeszcze nie było. Sprawdź, co żyje w morzach

270 ekspertów stworzyło pierwszy globalny rejestr gatunków morskich. Ta otwarta internetowa baza obejmuje ich blisko 226 tys. Ta imponująca liczba stanowi jednak tylko część zasobów życia w oceanach, bo - według szacunków naukowców - może je zamieszkiwać nawet milion gatunków.

MacDonald uruchomi punkty obsługi na orbicie

W kosmosie szykuje się rewolucja. Jeszcze w tej dekadzie powstaną statki kosmiczne, które zajmą się serwisowaniem stacjonujących na orbicie satelitów komunikacyjnych i innych obiektów. Nie dość, że dzięki takim naprawom satelity będą funkcjonować nawet o 10 lat dłużej, to jeszcze może uda się rozwiązać problem kosmicznych śmieci. Na razie wiadomo o dwóch firmach, które mają zajmować się naprawą kosmicznych usterek: MacDonald, Dettwiler and Associates Ltd oraz ViviSat.

Mgła opóźniła odloty z Krakowa

Poranna mgła uniemożliwiła w poniedziałek wykonywanie operacji lotniczych na lotnisku Kraków Airport. Większość odlotów była opóźniona, a rejs do Amsterdamu został przekierowany na lotnisko w Katowicach.

"Wygląda, śpiewa i tańczy jak bozon Higgsa". Ale ekscytacja zmalała

W lipcu świat - nie tylko naukowy - ekscytował się odkryciem nieznanej cząstki. Rozbudziło to nadzieje na spektakularne przełomy w wielu problemach badanych przez fizyków. Prowadzone od tamtego czasu szczegółowe analizy coraz silniej potwierdzają, że nowa cząstka to poszukiwany przez lata bozon Higgsa. Jednak na razie okazuje się on mniej ekscytujący, niż sądzono - nie wykazał żadnych niezwykłych właściwości wykraczających poza wcześniejsze założenia.

Nie mogły odlecieć do Afryki. Potrzebują słomy, liści i dużo mięsa

Chore, poturbowane, porażone prądem, niedożywione - bociany po trudnych przejściach nie mogły odlecieć na zimę do Afryki. Kilkudziesięcioma takimi ptakami opiekuje się przemyski Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych. Ponieważ podopiecznych cały czas przybywa, potrzebuje wsparcia - m.in. pożywienia i materiałów ocieplających.

Po 125 dniach opadli na Ziemię

Rosyjska kapsuła Sojuz wylądowała w poniedziałek rano na kazachskim stepie. Na Ziemię dotarło w niej troje astronautów, którzy zakończyli czteromiesięczny pobyt na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Przez miesiąc załoga ISS będzie zmniejszona do trzech osób.

Boeing utknął w śnieżnej zaspie

Boeing 737 wpadł w poślizg w trakcie lądowania w Ufie w Baszkirii, rosyjskiej republice pomiędzy Wołgą i Uralem. Maszyną zarzuciło przy hamowaniu i samolot utknął w olbrzymiej zaspie na skraju pasa. Lotnisko było zablokowane przez 10 godzin.

Wilgoć o poranku odmieniła las

Stado owiec z samotnym pasterzem, tajemnicza postać majacząca wśród bezlistnych drzew... Te niepokojące kadry to zdjęcia z okolic Tbilisi. Mgła zmieniła tam zwykły las w niesamowitą scenerię.

Wilgoć wzmocni odczucie chłodu

Wyż przynosi mgły, ale za to będzie ciepło, a gdzieniegdzie także słonecznie. Na Dolnym Śląsku słupki rtęci wskażą nawet 9 stopni C. Utrzymująca się na wysokim poziomie wilgotność wzmocni jednak odczucie chłodu.

Curiosity spotkał "pyłowe diabły" z Marsa

Chociaż łazik Curosity żadnego jeszcze nie sfotografował, podczas swojego pobytu na Marsie prawdopodobnie niejeden raz zetknął się już z "pyłowym diabłem". O wystąpieniu tych charakterystycznych zjawisk meteorologicznych świadczą dane zebrane przez stację meteorologiczną łazika.

Ostatni tydzień ciepłej jesieni. Potem przyjdą mróz i śnieg

Przed nami jeszcze tydzień spokojnej i niezbyt chłodnej jesiennej aury. Zapewni ją nam "zgniły" wyż. W końcówce listopada czeka nas już jednak pogorszenie pogody. Przez większość dnia będzie już mroźno i zacznie padać śnieg. W pierwszych dniach grudnia część termometrów przestanie przekraczać linię zera.

Gigantyczna trąba wodna na Antypodach

Ogromna kolumna wodna pędziła na miasteczko Batemans Bay w Australii. To jeden z przejawów burzowej pogody, jaka nie daje spać mieszkańcom wschodniej części kontynentu.

Efektowny kryzys w życiu gwiazdy

Gwiazdy w swoim niezwykle długim żywocie mają okresy lepsze i gorsze. Jeden z najbardziej efektownych momentów powstawania mgławicy planetarnej uchwyciły teleskopy NASA. Ten "moment" trwa kilkaset tysięcy lat.

Tańcząc na linie we mgle

Tło dla linoskoczka, morze mgieł czy naturalny filtr dla promieni słonecznych. Takie oblicze potrafią mieć mgły w Szwajcarii.

Zza mgieł wyjrzy słońce dla kierowców

W niedzielę najtrudniejsze zadanie czeka kierowców nad ranem. Wtedy bowiem będą się zmagać z zamgleniami, które mogą znacznie ograniczyć widoczność. Później się rozpogodzi.

Rekiny wpłynęły do Fontanny di Trevi

Charakterystyczna trójkątna płetwa rekina zataczająca kręgi w słynnej Fontannie di Trevi straszyła w sobotę przed południem turystów w Rzymie. To element kampanii na rzecz ochrony tych drapieżników.