Najnowsze

Najnowsze

Front burzowy, jakiego jeszcze nie widzieliście!

Potężny front burzowy przetoczył się w piątkowy wieczór nad amerykańskim stanem Oklahoma. Z lotu ptaka wyglądał jak gigantyczny wąż oplatający miasta na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów. Zrywał dachy domów i linie energetyczne. Kilka osób zostało rannych. Na dzisiaj wydano ostrzeżenia przed tornadem.

Słoneczna i mroźna wiosna na Spitsbergenie

Jaka jest wiosna na Spitsbergenie? Dlaczego ta lodowa wyspa ma kilka nazw, i która jest poprawna? Na te pytania odpowiada naukowiec z Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie, Tomasz Wawrzyniak, który wraz z kolegami relacjonuje czytelnikom tvnmeteo.pl obozowe życie pod biegunem północnym.

Sobota umiarkowanie ciepła, na wschodzie deszczowa

Dzisiejsza pogoda dopisze mieszkańcom województw północnych, zachodnich i centralnych, gdzie będzie pogodnie, a nawet słonecznie. Deszcz, chwilami intensywny pojawi się na wschodzie kraju. Temperatura maksymalna wyniesie 15 st. C.

"Na 99 proc. jestem pewien, że jest tam życie"

Na Czerwonej Planecie na 99 proc. istnieje życie, twierdzą naukowcy z Włoch i Stanów Zjednoczonych. Do takiego wniosku doszli analizując skład marsjańskiej gleby, poznany dzięki misji Viking w 1976 r.

Nigdy więcej Irene. Imię znikło z rejestru

40 ofiar, setki tysięcy ewakuowanych, 6,5 miliona domów bez prądu, zniszczone budynki, zwalone drzewa, powodzie, silne wiatry, wzmożone opady deszczu, ponad 20 miliardów dolarów strat w samych USA - to bilans strat po przejściu huraganu Irene w 2011 roku. I właśnie z tego powodu postanowiono usunąć słowo "Irene" z bazy imion nadawanych cyklonom na Atlantyku. Już nigdy więcej nie będzie huraganu o tym imieniu.

Uczulenie na pyłki cisu? Jedź w góry

Drzewa w Polsce pylą dalej. W powietrzu unoszą się obecnie alergeny topoli, leszczyny, olszy i cisu. Tego ostatniego jest w kraju najmniej, ale to nie oznacza, że nie ma wpływu na nasze samopoczucie. Zmęczeni jego działaniem powinni udać się w góry.

W Szwajcarii i Austrii warunki bardzo dobre

Mimo połowy kwietnia, alpejskie stoki wciąż pokrywa spora warstwa śniegu, miejscami dochodzi nawet do czterech metrów. W sobotę, szczególnie w miejscowościach położonych wysoko nad poziomem morza, temperatura spadnie poniżej zera i dosypie śniegu.

Powódź zalała kopalnię. Ratują górników

Ratownicy próbują wydostać dziewięciu górników z zalanej kopalni w północno-wschodniej prowincji Chin, Shanxi. Powódź wdarła się tam niespodziewanie w nocy, nie dając pracującym pod ziemią szansy na ucieczkę.

Niezwykła mapa wysokości drzew świata

Amerykańska Agencja Kosmiczna opracowała mapę, pokazującą wysokość światowych lasów. Do jej stworzenia naukowcom posłużyły dane ze wszystkich dostępnych NASA narzędzi badawczych, m.in. ze spektoradiometru MODIS i amerykańsko-japońskiego satelity mierzącego opady deszczu. Mapa pozwala dojść do bardzo ciekawych wniosków.

"System ostrzegania przed tsunami zawiódł"

Indonezyjskie władze przyznają, że system ostrzegania przed tsunami po silnym trzęsieniu ziemi w środę zawiódł. - Biegłem z żoną i synem w głąb lądu, kiedy usłyszeliśmy pierwsze syreny alarmowe ostrzegające o tsunami. A to było 30 minut po trzęsieniu - powiedział jeden z mieszkańców prowincji Aceh w rozmowie z mediami. Eksperci po wstrząsie w środę oceniali, że tsunami może nadejść nawet ciągu 20 minut - tak, jak to było w 2004 roku, kiedy w tym rejonie świata fala zabiła ponad 200 tys. osób.

"Trzymajcie się z daleka od globalnego ocieplenia"

Grupa byłych pracowników NASA, wśród których znaleźli się i astronauci, wezwała Agencję do zaprzestania rozpowszechniania niesprawdzonych i niepotwierdzonych informacji dotyczących zmian zachodzących w klimacie. W szczególności tych wskazujących na to, że wpływ ma na nie człowiek. Co na to NASA?

Etna budzi się co 12 dni

Słynny włoski wulkan - znajdująca się na Sycylii Etna - wybuchł w czwartek po raz szósty w tym roku. Z wnętrza wulkanu wydobyły się strumienie ciemnoczerwonej lawy i szarego popiołu. Niesamowite widowisko natury jest na szczęście niegroźne.

Putin zdecydował: Żegnamy się z Bajkonurem

Tylko w tym roku Rosja przeznaczy około miliarda dolarów na budowę własnego kosmodromu, ogłosił w czwartek Władimir Putin. - Własne centrum lotów kosmicznych pozwoli uniezależnić się Rosji od kazachskiego Bajkonura. Ponadto powstanie przy nim wygodne, nowoczesne miasteczko dla 40 tysięcy ludzi - podkreślił prezydent-elekt.

Woda w potoku jak płyn do mycia naczyń

"Woda w potoku nad Przyrwą w Rzeszowie miała różne kolory, ale nigdy nie była zielona. Nie wiem, czy to cud natury czy działanie człowieka, jednak niespecjalnie mi się to podoba" - napisał na Kontakt Meteo @janusz771. Jak usłyszeliśmy w rzeszowskich wodociągach, substancja, która zabarwiła strumyk nie była niebezpieczna dla ludzi ani środowiska.

Sezon burzowy na Wyspach rozpoczęty

Sezon burzowy w Wielkiej Brytanii rozpoczęty. Dni są coraz dłuższe, ziemia nagrzewa się coraz bardziej, a to kończy się wieczorami wyładowaniami atmosferycznymi. Zdjęcia chmur burzowych z Bournemouth, miasta położonego na południowym wybrzeżu Wielkiej Brytanii przesłał Reporter24.

Piątek: 18 st. C i znikome opady

Piątek, pomimo prognozowanych miejscami słabych opadów deszczu, nie zapowiada się źle. Zawdzięczać to będziemy przede wszystkim temperaturze, która utrzyma się na poziomie 13-18 st. Celsjusza.

Flagowy europejski satelita bez odbioru

Europejski satelita obserwacyjny Envisat przestał komunikować się z Ziemią po dziesięciu latach służby w kosmosie - podała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Trwają próby połączenia z maszyną. Na razie bezskuteczne.

Różany ogród na syberyjskie mrozy?

Marzę o ogrodzie różanym. Myślałam, że założenie go to sprawa prosta. Kupić krzaczki, wkopać, podlać i rośnie. A tu problemy zaczynają się już przy samym wyborze róż.

W Alpy wrócił mróz i śnieg

Alpejskie kurorty wciąż oferują narciarzom dobre warunki do jazdy. W wielu miejscach, zwłaszcza we Francji i Włoszech, temperatura w piątek spadnie poniżej zera i dosypie śniegu.