Najnowsze

Najnowsze

Pogoda nie wpłynie na komfort jazdy

Pogoda sprzyjać będzie kierowcom w całym kraju. Według prognoz, na niebie pojawi się sporo rozpogodzeń. Jedynie na północy można spodziewać się chmur, ale nie wpłyną one na komfort jazdy.

W Puszczy Białowieskiej pokazały się drapieżniki, których tam nigdy nie było

Do Białowieskiego Parku Narodowego wprowadzili się dwaj nowi goście - trzyletnie samce żbika. To niewielkie drapieżne koty, objęte w Polsce ścisłą ochroną. Przeprowadzają się z ogrodu zoologicznego w Gdańsku-Oliwie do rezerwatu pokazowego. Zamieszkają wraz z wieloma innymi leśnymi mieszkańcami, a turyści będą mieli szansę spotkać je podczas wypraw po puszczy.

Woda zalewa chińską wyspę Hajnan

Ogromna powódź zalewa miasta chińskiej wyspy Hajnan. Władze zarządziły ewakuacje ponad 10 tys. osób z zagrożonych miejscowości i na bieżąco wysyłają pomoc w regiony, które zostały najsilniej dotknięte przez żywioł.

W Pekinie będą lądować na ślepo. Przez smog

Smog nad Pekinem jest już na tyle regularnym zjawiskiem, że władze lotnictwa cywilnego będą wymagać od wszystkich pilotów umiejętności tzw. ślepego lądowania. Jest manewr wykonywany w warunkach pogorszonej widzialności.

Chiński łazik zaczyna badania na Księżycu

Chiński pojazd księżycowy, który w sobotę zjechał z lądownika sondy Chang'e-3 na powierzchnię Srebrnego Globu, przystąpił do prac badawczych. - Potrwają one co najmniej kilka miesięcy - informuje chińska agencja Xinhua. Misja łazika będzie polegać na analizowania składu chemicznego skał i gleby oraz badaniu budowy geologicznej skorupy księżycowej.

Ponad połowa USA pod śniegiem

Ponad połowa terytorium Stanów Zjednoczonych przykryta jest warstwą śniegu - wynika z danych amerykańskich służb meteorologicznych. W weekend w niektórych miejscach tego kraju spadło nawet 50 cm białego puchu. Przed mieszkańcami USA sporo pracy polegającej na odkopywaniu się z zasp.

Awaria pompy na ISS poważna. Możliwe spacery kosmiczne

Dwaj astronauci przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przygotowują się do wyjścia w przestrzeń kosmiczną. Podczas spaceru, który może mieć miejsce w tym tygodniu, naprawią pompę odpowiedzialną za chłodzenie, która kilka dni temu uległa awarii. Eksperci twierdzą, że naprawa będzie wymagała przynajmniej trzech wyjść.

Utrudnieniem będą mgły

O poranku w całym kraju pojawią się gęste mgły, które znacznie ograniczą widzialność, jednak synoptycy zapowiadają, że ustąpią one około południa. Wtedy warunki drogowe znacznie się poprawią.

Sportowcy nie odpuszczają ws. Zatoki Puckiej. "Żyjemy z ptactwem w symbiozie"

W sezonie letnim plaże i wody Zatoki Puckiej oblegane są przez tysiące turystów. Niedługo może się to zmienić, bo według ornitologów obecność człowieka na tym obszarze źle wpływa na faunę. Dlatego Urząd Morski chce zakazać organizowania imprez i szkółek kitesurfingowych w zatoce. Zakaz obejmowałby m.in. Władysławowo, Puck, czy Jastarnię. Sportowcy uważają, że to nowe przepisy uderzyłyby właśnie w nich.

Odczujemy chłód, a biomet pozostanie neutralny

W ciągu najbliższej doby Polska będzie pod wpływem wyżu znad Europy południowo-wschodniej, tylko na północy kraju przejściowo zaznaczy się płytka zatoka niżowa z mało aktywnym frontem atmosferycznym.

Smartfony nie lubią zimna. Co dzieje się z nimi na mrozie?

Smartfony i inne urządzenia mobilne nie są przygotowane do pracy w niskich temperaturach - przekonują eksperci i producenci. Radzą, by izolować swój sprzęt przed działaniem niskiej temperatury. W ten sposób przedłużymy życie baterii i zapobiegniemy uszkodzeniu telefonu.

Synoptyk ostrzega przed mgłami. Zapowiada też, że będzie pochmurno i deszczowo

Najbliższe dni upłyną pod znakiem mgieł i zamgleń, które będą występować głownie o poranku. Lokalnie będą na tyle gęste, że ograniczą widzialność do 200 metrów. Synoptyk Arleta Unton-Pyziołek prognozuje również, że w przyszłym tygodniu dni będą pochmurne i ponure. Nie wykluczają także opadów deszczu. Miejscami ma się jednak przejaśniać i wypogadzać.

Załamanie pogody w Skandynawii. Tysiące osób bez prądu

W nocy z czwartku na piątek pogoda w Norwegii uległa gwałtownemu pogorszeniu. Silne porywy wiatru doprowadziły do sporego chaosu w środkowej części tego kraju. Z czasem wiatr przesunął się w kierunku Szwecji. W wyniku silnych porywów powstał tam paraliż komunikacyjny.

Marsjański biegun prawie jak ziemski

Po 10 latach gromadzenia danych, naukowcom z Europejskiej Agencji Kosmicznej udało się wykonać model czapy lodowej północnego bieguna Marsa. Wyraźnie widoczny jest na nim długi na ponad 300 km kanion oraz wiele innych rynien.

Na księżycu Jowisza istnieje woda? Przełomem zdjęcia teleskopu z Hubble’a

Teleskop Hubble'a zaobserwował parę wodną nad lodowatymi polarnymi obszarami Europy - księżyca Jowisza. To pierwsze silne dowody na istnienie słupów wodnych wytryskujących spod jej powierzchni. Według naukowców są one związane z oceanem ukrytym prawdopodobnie pod lodową skorupą satelity i podlegają jego cyklowi orbitalnemu.

Układanka wyżów i niżów. Południe Europy pogodowym "pewniakiem"

Pogodę w Europie kształtują konkurujące wpływy licznych ośrodków wyżowych i niżowych. Związane z tymi ostatnimi fronty atmosferyczne na wielu obszarach będą sprowadzać mniejsze lub większe zachmurzenie, a miejscami także opady. Na dużą ilość słońca można liczyć tylko w Hiszpanii, we Włoszech i na Bałkanach.

Mokre drogi i mgły utrudnią podróżowanie

W ciągu najbliższych godzin pogoda znacznie pogorszy komfort prowadzenia pojazdów. Synoptycy zapowiadają pojawienie się opadów deszczu i śniegu, a także gęste mgły, które ustąpią dopiero przed południem.