Najnowsze

Najnowsze

Pochmurne Mazury. Więcej słońca nad morzem

Na dość przyjemną pogodę mogą liczyć w środę wypoczywający nad Bałtykiem. W większości kurortów będzie można cieszyć się słońcem, tylko w niektórych miejscach mocniej się zachmurzy. Więcej chmur pojawi się na Mazurach.

Zalane piwnice, sklepy, tunele. Ulewa w fińskim Oulu

Silne burze nawiedziły w poniedziałek Finlandię. Intensywne opady zalały miasto Oulu na zachodzie kraju. Podtopione są piwnice budynków i główne miejskie tunele. Z powodu zniszczeń spowodowanych przez wodę, zamknięto dwa piętra domu towarowego.

Kangur grasuje we francuskich lasach

Wioska w zachodniej Francji ma nowego mieszkańca - kangura o imieniu Skippy. Zwierzę pozostaje na wolności od listopada, kiedy uciekło od swojego dotychczasowego właściciela. Jedzenia ma pod dostatkiem, bo stołuje się w ogródkach sąsiadów.

Deszcz zalewa północ Chin. Największe opady od 61 lat

Najpierw południe, teraz północ Chin zmaga się z powodzią. Ulewne deszcze silnie dotknęły główne przemysłowe miasta Państwa Środka. W ciągu 12 godzin spadło tam ponad 100 l/mkw. wody. Ziemia nie nadążała z jej wchłanianiem, doszło do wielu osuwisk.

Najpiękniejszy zakwit świata. Morze Czarne w planktonie

Obrazek, który widzicie powyżej, na pierwszy rzut oka zdaje się być obrazem malowanym przecz człowieka. Tak bajeczne kolory tworzy jednak natura. Zdjęcie Morza Czarnego spowitego fitoplanktonem wykonał aparat z satelity NASA.

Tajfun zabił 8 osób na Filipinach. Tajwan spodziewa się 1000 l/mkw.

Osiem osób zginęło na Filipinach z powodu szalejącego na północnym wschodzie archipelagu tajfunu Saola. 40 tys. ewakuowano na skutek intensywnych opadów i nagłych powodzi. Na nadejście tajfunu przygotowuje się Tajwan. Chociaż zdaniem meteorologów jego centrum ma ominąć wyspę, lokalni rolnicy w obawie przed stratami przeprowadzili wcześniejsze zbiory.

Globalne ocieplenie jest faktem. Temperatura rośnie już od 250 lat

Na froncie zażartej walki między zwolennikami i przeciwnikami teorii o globalnym ociepleniu od czasu do czasu pojawiają się głosy pojednawcze. Tak rozumieć można ostatnie doniesienia naukowców z Uniwersytetu Berkeley, którzy wyliczyli, że średnia temperatura na Ziemi co prawda rzeczywiście stale rośnie, ale dzieje się to już od 250 lat.

Lasy sprzedają powalone drzewa. Drewno tanieje z każdym dniem

W Borach Tucholskich trwa wielka akcja porządkowania lasu po trąbie powietrznej, która dwa tygodnie temu nawiedziła ten teren. To specyficzna walka z czasem. Każdy dzień nieuporządkowanego lasu to wymierne straty finansowe. Leżące w Borach Tucholskich drewno niszczeje i tym samym traci na wartości. Dotychczas Lasy Państwowe szacowały straty na 20 milionów złotych.

"Łzy św. Wawrzyńca" popłyną po niebie

To już wielowiekowa tradycja na niebie. Klasyczną atrakcją sierpnia będą meteory z roju Perseidów. W tym roku główne maksimum Perseidów spodziewane jest 12 sierpnia. Niestety dla obserwatorów w Polsce, apogeum zjawiska wystąpi między godz. 14 a 16.30.

Achtung! U-boot w Hamburgu

"Pełne wynurzenie i cała naprzód!". Regularnie w Hamburgu wynurza się U-boot wywołując poruszenie wśród mieszkańców. Łódź podwodną sprawdziła nawet miejscowa policja - okazało się, że jest napędzana siłą ludzkich mięśni.

"Nasi tu byli!" Chorwacja zdobywa polskie serca

Słońce, turkusowe morze, mnóstwo zabytków, setki zjawiskowych wysp - wszystko to znajdziemy w Chorwacji. Państwo to staje się turystyczną mekką. Z roku na rok pod urokiem Chorwacji jest coraz więcej osób, a turystyka już od dawna jest jedną z głównych gałęzi gospodarki. Swoje wakacje w Chorwacji dokumentują też Reporterzy 24.

To będzie wiek suszy

Stany Zjednoczone zmagają się z kolejną suszą, a w tym stuleciu czekają je następne. Mają one całkowicie przeobrazić krajobraz, zwłaszcza w zachodnich stanach - to wnioski wynikające z raportu przygotowanego na zlecenie największych instytucji naukowych i rządu USA.

Złote piaski w Poznaniu

Tony piasku wypełnią szczelnie plac Marka na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Na aktywnych czeka boisko do plażówki, piłki nożnej, bule i badmintona. Na leniuchów - leżaki i cień. Plaża będzie bezpłatna.

Kormorany do odstrzału. Bo mają wilczy apetyt

Na Warmii i Mazurach odstrzelą do końca roku nawet 1000 kormoranów. Według rybaków ptaki nie tylko wyjadają ryby, ale także niszczą roślinność, a ich odchody zanieczyszczają wodę i powodują degradację jezior. Zgodę na odstrzał wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Przelotne deszcze nad polskimi drogami

We wtorek kierowcy powinni zachować ostrożność na drogach. Wszystko za sprawą pogody. Synoptycy zapowiadają przelotne opady deszczu na przeważającym obszarze naszego kraju. Na północy Polski mogą wystąpić burze.

Chińczycy inwestują w europejski wiatr

37 farm wiatrowych w Portugalii przejmą Chińczycy do końca tego roku. Wykupili w tym celu ponad 20 proc. państwowych udziałów portugalskiego dystrybutora energii, który inwestuje m.in. w Polsce. Chcą nabywać wiatraki także innych graczy rynkowych.

73 zerwane dachy, powalone drzewa i zalania. Strażacy interweniowali 1520 razy

Zabezpieczanie uszkodzonych i zerwanych dachów, usuwanie powalonych drzew, wypompowywanie wody z zalanych piwnic - to główne zadania strażaków po niedzielnych nawałnicach. Interweniowali w sumie 1520 razy. Najwięcej na Warmii, Mazurach, Podlasiu, Kujawach i Mazowszu. Na skutek burz do szpitali trafiło siedem osób, a ponad trzy tysiące pozbawionych jest prądu tylko w w woj. warmińsko-mazurskim i podlaskim.

Chmury skryją niebo nad wodą

Nad polskim morzem oraz na Mazurach wtorek przykryją chmury. Pogoda nie będzie sprzyjać rekreacji na świeżym powietrzu, w wielu miejscach prognozowane są opady deszczu. Wraz z zachmurzeniem nad wodę nadejdzie ochłodzenie. W Ustce termometry pokażą 19 st. C.

Księżyc może być fragmentem Ziemi

Księżyc to wynik kolizji między Ziemią a obiektem wielkości Marsa, uformowany z materiału obu tych ciał - głosi powszechnie przyjęta Teoria wielkiego zderzenia. Komplikują ją jednak zaskakujące wyniki chemicznych badań księżycowych próbek. Doprowadziły do stworzenia nowych hipotez dotyczących powstania ziemskiego satelity, ale żadna z nich nie wyjaśnia wszystkich wątpliwości. Jedna z nich zakłada, że jest on oderwanym fragmentem naszej planety.

Dwie barki zrujnowały slumsy

Dwie ogromne barki spowodowały dramat w Zatoce Manilskiej. W wyniku silnego wiatru i wysokich fal dryfujące statki zniszczyły dzielnicę slumsów w stolicy Filipin.

Wielka woda przyniesie wielki głód? Korea Płn.: 400 l/mkw. w dobę

400 litrów wody na metr kwadratowy spadło minionej doby na terytorium Korei Północnej. Oznacza to dalsze pogorszenie fatalnej sytuacji żywnościowej w kraju, który nie potrafi uporać się z kryzysem gospodarczym od lat 90. Mieszkańcom grozi kolejna fala wielkiego głodu.

Burze w Polsce przybierają na sile. Winny człowiek?

- Duża intensywność zjawisk atmosferycznych może mieć związek z działalnością człowieka - uważa Rafał Maszewski. Klimatolog z Instytut Geografii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu powiedział na antenie TVN24, że na obszarze Polski w ostatnich latach nie odnotowano co prawda więcej dni burzowych, jednak wyładowania mają bardziej intensywny charakter.

Pył żelaza receptą na globalne ocieplenie?

"Nawożenie" oceanów pyłem żelaza może sprawić, że gigantyczne ilości dwutlenku węgla z atmosfery dostaną się do wody i spoczną na wieki na dnie - twierdzi międzynarodowa grupa naukowców. Eksperci opublikowali wyniki swoich badań w magazynie "Nature".