Najnowsze

Najnowsze

Oświadczył się pogodynce na antenie

Nie tylko pogoda potrafi być nieprzewidywalna i zaskakująca. To, co stało się w studiu jednej z amerykańskiej stacji, zaskoczyło wszystkich, a przede wszystkim samą prezenterkę.

"Teorie zostaną potwierdzone, lub powstaną nowe"

- Ewentualne odkrycie cząstki Higgsa potwierdzi istniejące teorie, ale nie zamknie drogi do nowych - komentuje wtorkową konferencję w CERN prof. Maria Krawczyk z Uniwersytetu Warszawskiego. Inny fizyk, profesor Jan Królikowski przypomina, że w eksperymentach CERN biorą udział Polacy.

Jak powstał mróz?

Prognozy wymagają oprócz rzetelnej wiedzy i intuicji także odrobiny dystansu. Często spotykamy się ze zjawiskami i pojęciami opisującymi te zjawiska nie zastanawiając się skąd się one wzięły.

Głodny miś utknął na śmieciarce

Mieszkańców jednej z ulic w kanadyjskim Vancouver odwiedził niecodzienny gość. Na przedmieściach pojawił się niedźwiedź. Zwierzę przyjechało do miasta na... śmieciarce.

Dwa warianty pogodowe dla Polski, w każdym śnieg

U wybrzeży Atlantyku formuje się kolejny silny niż Joachim. Powoli będzie wkraczał do Europy przynosząc złą pogodę. Czy dotrze do Polski? Warianty są dwa. Jeden zakłada, że front obejmie swoją działalnością cały kraj przynosząc silny wiatr, drugi, że niż zboczy z obranego kursu i pogoda w Polsce nie popsuje się tak bardzo. Jedno jest jednak pewne: ma spaść śnieg.

Pomylili wilka z jenotem. Zastrzelili chronione zwierzęta

Podczas zorganizowanego polowania w woj. zachodniopomorskim myśliwi z Belgii odstrzelili dwa dorosłe wilki. Wilk w Polsce jest objęty ochroną. Szacuje się, że na Pomorzu Zachodnim są jedynie trzy watahy wilków liczące po 5-6 sztuk. Sprawę przejęły policja i prokuratura.

"Biegun południowy zdobyty!"

"Biegun południowy został zdobyty!" Ta wiadomość obiegła świat dokładnie 100 lat temu. Wreszcie cel o zdobyciu, którego marzyło tak wielu podróżników, badaczy i poszukiwaczy przygód został osiągnięty. Jako pierwszy dotarł tam norweski polarnik Roald Amundsen.

Wojna o kłódki na moście. Burmistrz kontra zakochani

W Rzymie wybuchł spór o kłódki, przyczepiane od kilku lat przez zakochanych na moście Milvio. Ku oburzeniu zwolenników tej nowej tradycji, władze dzielnicy postanowiły je usunąć. Burmistrz chce poradzić się autora powieści, która zwyczaj ten wylansowała.

Znaleźli ślady "boskiej cząstki". Więcej będzie wiadomo w 2012

Wyniki najnowszych eksperymentów w Wielkim Zderzaczu Hadronów sugerują, że poszukiwany od lat przez naukowców bozon Higgsa istnieje. Jeśli to prawda, naukowcom udało się potwierdzić jedną z najważniejszych teorii współczesnej fizyki. Dane komentuje dla portalu TVN Meteo prof. Ernest Bartnik, fizyk UW.

Silne trzęsienie ziemi. 7,3 st. na Nowej Gwinei

Do silnego trzęsienia ziemi o sile 7,3 stopnia w skali Richtera doszło w środę we wschodniej Papui Nowej Gwinei. Znaczna głębokość, na jakiej zarejestrowano wstrząsy, osłabiła wstrząsy. Jak na razie nie wydano ostrzeżeń przed falą tsunami.

Warunki drogowe "w paski"

W środę dobre warunki do jazdy panować będą w centrum, na Warmii, Mazurach i Podlasiu. Na pozostałym obszarze synoptycy prognozują opady deszczu. Drogi mogą być więc śliskie. Dodatkowo jazdę utrudniał będzie porywisty wiatr.

Front niesie deszcz, wiatr i... ciepło

W środę Polska będzie pod wpływem niżu znad Morza Norweskiego. Nad kraj napływać będzie ciepłe i wilgotne powietrze polarno-morskie. Czekają nas przelotne deszcze, wiatr i wysokie, jak na grudzień temperatury.

15 osób zginęło w lawinie błotnej

- Co najmniej 15 osób zginęło na skutek osunięcia się zbocza po długotrwałych deszczach w Kolumbii, przy granicy z Ekwadorem. W ostatnich trzech miesiącach na skutek ulewnych deszczów, typowych o tej porze roku w Kolumbii, zginęło już ponad 140 osób.

Zubi powalczy o zimę

Dziękuję za wpisy, o które prosiłem w zeszłym tygodniu. Przypomnę, że namawiałem do wyrażenia swojej opinii w kwestii zimowej pogody na początku grudnia: tak lub nie.

Surferzy korzystają ze sztormu u wybrzeży Hiszpanii

Niż, który dyktuje warunki pogodowe w zachodniej Europie jest w apogeum swoich sił. Po Wyspach Brytyjskich, Francji i Niemczech, silny wiatr dotarł także do wybrzeży Hiszpanii. Tam ogromne fale na morzu okazały się być gratką dla surferów.

Tydzień deszczowy, weekend ze śniegiem

Do końca tygodnia niemal w całym kraju będzie przelotnie padać. Niestety nie śnieg, a deszcz. Biały puch ma się pojawić dopiero w niedzielę. Poza tym będzie ciepło i wietrznie.

Huraganowy wiatr w Europie

Na północnym Atlantyku rozwinął się bardzo rozległy i głęboki niż Hergen. Przynosi do Europy Zachodniej silne porywy wiatru i ulewny deszcz. Mieszkańcy Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii liczą straty po nocnych wichurach i szykują się na kolejny atak złej pogody, który ma nadejść we wtorek wieczorem.

Zastrzelą 370 kormoranów, bo przeszkadzają rybakom

Rybacy z północno-wschodniej Polski twierdzą, że kormorany stanowią zagrożenie dla ich gospodarstw oraz okolicznej przyrody. Wyjadanie przez te ptaki ryb i zatruwanie wody odchodami doprowadza do strat w rybactwie i w turystyce.

Górale wiedzą, kiedy spadnie śnieg

Nadchodzący styczeń może być suchy i stosunkowo ciepły - przepowiadają górale z Beskidów. Od wtorku, czyli od świętej Łucji, do Wigilii Bożego Narodzenia, będą odnotowywać w kalendarzach pogodę i przepowiedzą w ten sposób aurę na kolejne miesiące przyszłego roku.

Hergen niesie do Polski silny wiatr. Powieje do 100 km/h

W najbliższych dniach nasz kraj znajdzie się pod wpływem głębokiego niżu powstałego nad Północnym Atlantykiem. W związku z tym wzrośnie gradient ciśnienia i prędkość wiatru. Na Śnieżce powieje z prędkością około 100 km/h – ostrzega synoptyk TVN Meteo. Z niżem związane są dwa fronty atmosferyczne, które przyniosą ze sobą opady deszczu.

Podkarpacie wyjątkowo "przepszczelone"

Na Podkarpaciu obrodziły w tym roku miody jesienne - głównie lekko gorzkawy nawłociowy. Łącznie przeciętna pszczela rodzina w regionie wyprodukowała w tym roku ponad 12 kg miodu.

Nieznane skarby głębin. Poznaj manaty, kosogony i "kanarki oceanów"

W tym tygodniu TVN Meteo wyemituje serię filmów dokumentalnych, dzięki którym będziemy mieli szansę przenieść się do podwodnego świata, w którym królują niezwykłe stworzenia - manaty, kosogony i "kanarki oceanów". Ponadto odwiedzimy Dolinę Śmierci, a także przyjrzymy się mikroorganizmom.

Powódź w Pakistanie widać z kosmosu

We wrześniu tego roku obficie padające deszcze monsunowe zalały południową część Pakistanu. Trzy miesiące później, niektóre tereny wciąż pozostawały pod wodą. 8 grudnia spektroradiometr na pokładzie satelity Terra należącego do NASA przemknął nad tą częścią świata i wykonał zdjęcia.

Odkryto 208 nowych gatunków. Psychodeliczny gekon jednym z nich

- Psychodeliczny gekon i małpa przypominająca grzywą uczesanie Elvisa Presleya znalazły się pośród 208 nowych gatunków zwierząt i roślin odkrytych w ubiegłym roku w dorzeczu Mekongu w Azji Południowo-wschodniej - ogłosili w poniedziałek przedstawiciele WWF.

Astronauta sfotografował burzę piaskową

22 listopada Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) przelatywała nad Argentyną. Jeden z astronautów, Michael Trenchard, dostrzegł unoszącą się nad tym południowoamerykańskim krajem burzę piaskową i zrobił jej niesamowite zdjęcie.

Drogi śliskie, wiatr do 70 km/h

Kierowcy powinni zachować ostrożność. We wtorek warunki drogowe będą trudne. Nawierzchnie mogą być śliskie, przeszkadzać będą przelotne opady deszczu i, miejscami porywisty, wiatr.