Najnowsze

Najnowsze

Tak topnieje Arktyka. Lodu coraz mniej

We wrześniu powierzchnia lodu na Oceanie Arktycznym była drugą najniższą w historii. Na zdjęciu wykonanym z satelity NASA widać, jak wiele go ubyło.

Fale jak bloki w Wielkiej Brytanii

Rekordową wysokość fal zanotowano w Wielkiej Brytanii w poniedziałek. Miały wysokość 4-piętrowego bloku. Na szczęście nie spowodowały żadnych zniszczeń na lądzie.

Nobel dla Izraelczyka za odkrycie kwazikryształów

- Odkrycie laureata Nagrody Nobla z chemii fundamentalnie zmieniło wyobrażenia chemików o budowie ciał stałych - napisał Komitet Noblowski w uzasadnieniu przyznania tegorocznej nagrody Danielowi Shechtmanowi. Izraelski naukowiec został uhonorowany za odkrycie kwazikryształów, które stosowane są m.in. w maszynkach do golenia.

Wybory w deszczu i chłodzie. Nadchodzi pochmurny weekend

Wszystko wskazuje na to, że w niedzielę do głosowania Polacy pójdą z parasolami w rękach. Synoptycy na najbliższe dni i weekend zapowiadają chmury, deszcz i ochłodzenie. Aż do poniedziałku będzie nie tylko mokro, lecz także wietrznie. Na Bałtyku może wystąpić sztorm.

Czerwony Krzyż apeluje o pomoc dla Filipin

Przedstawiciele Czerwonego Krzyża zaapelowali na arenie międzynarodowej o udzielenie pomocy finansowej setkom tysięcy Filipińczyków, którzy wciąż zmagają ze skutkami przejścia tajfunów Nesat i Nalgae. By naprawić zniszczenia i wspomóc mieszkańców, potrzeba prawie 4 mln dolarów.

Jesień w Europie widać z kosmosu

Żółknące liście i mgły nad Jeziorem Bodeńskim - to wszystko można dostrzec z kosmosu. Piękne zdjęcie zmieniającej się pod wpływem jesieni Europy Zachodniej wykonał należący do NASA satelita Aqua. Koniecznie je obejrzyjcie.

Burza piaskowa doprowadziła do karambolu

Jedna ofiara śmiertelna, 15 rannych - to bilans karambolu, do którego doszło podczas potężnej burzy piaskowej. Żywioł nadciągnął w czwartek po południu czasu lokalnego nad drogę krajową w pobliżu Phoenix w Arizonie (USA).

Spuszczają ścieki przy warszawskiej Starówce

Kilkadziesiąt tysięcy metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków wpada do Wisły w samym sercu miasta. Na bulwarach śmierdzi fekaliami, tymczasem wodociągowcy zapewniają, że wszystko jest pod kontrolą. O sytuacji zaalarmował portal tvnwarszawa.pl Piotr Tomczyk, Reporter 24.

Niż, chłód i senność

Europę północną obejmują układy niżowe. Pozostałą część kontynentu zalegają wyże. Polska jest pod wpływem niżu znad Morza Norweskiego. Napływa nieco chłodniejsze powietrze polarno-morskie (PPm) z zachodu.

Za szybą chmury i deszcz

Środę przyjemniej będzie spędzić w aucie niż na świeżym powietrzu. Wiać będzie silny i porywisty wiatr, na północy dochodzący do 60 km/h. Jazdę utrudni też deszcz, zwłaszcza na północy i w centrum kraju.

Nad Dunaj wróciło lato

Prawie 30 stopni Celsjusza pokazywały we wtorek termometry w kilku bułgarskich miastach. W Widinie i Ruse nad Dunajem odnotowano 29,5 stopnia, w środkowej części kraju - 27.

Poznaj przyszłość eksploracji kosmosu. NASA wybrała 11 kluczowych projektów

Badacze z NASA, w ramach kolejnej odsłony trwającego od 1958 roku projektu The Explorer, wybrali 11 propozycji badawczych, z których część zostanie wdrożona już jako pełnowartościowe misje w roku 2013. Są w większości poświęcone badaniu ziemskiej atmosfery, Słońca, a także planet przypominających Ziemię.

Bałtyk odstrasza urlopowiczów

Sztorm na Bałtyku, silny wiatr na Wybrzeżu i Mazurach oraz jesienny deszcz skutecznie odstrasza od wypoczynku w kraju. Po słońce i deszcz należy ruszyć na zachód i południe Europy.

Wichury szaleją nad Wielką Brytanią. Idą do Polski

Porywisty wiatr nawiedził Wielką Brytanię. - Obecnie bardzo silny wiatr występuje na Wyspach Brytyjskich: 180 km/h Cairngorm Mountains (1245 m n.p.m.), 160 km/h Cairnwell (933 m n.p.m.), 100 km/h Sule Skerry (12 m n.p.m.) - informuje Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.

Niszczy i buduje. Czym właściwie jest wiatr?

Wiatr będzie nam towarzyszył i utrudniał nieco życie w ciągu nadchodzących dni. Powieje do 60-80 km/h i sprawi, że temperatura odczuwalna wyniesie od 9 do 14 st., więc będzie niższa od tej, którą pokażą termometry. A co to ten wiatr?

Bajeczne chmury przy samej ziemi

Czym są mgły? Fizycznie tym samym, co chmury - kroplami wody lub kryształkami lodu zawieszonymi powietrzu. Różnica między nimi jest tak naprawdę jedna.

Angielska pogoda? Upał w październiku

Tegoroczne lato w Wielkiej Brytanii było najchłodniejsze od 13 lat. A jaka jest jesień? Wyjątkowo ciepła, z temperaturami sięgającymi prawie 30 st. C. Zobaczcie zdjęcia Reportera 24, na których widać, jak wykorzystują letnią aurę Brytyjczycy.

Spadła wycinka drzew w Amazonii

W poniedziałek brazylijskie władze ogłosiły, że tempo wylesiania Amazonii spadło w stosunku do ubiegłego roku w sierpniu o 38 proc. Tym samym osiągnęło najniższy poziom w historii.

Wszechświat się rozszerza. Dostali za to Nobla

Tegoroczna nagroda Nobla z fizyki została przyznana wspólnie trzem naukowcom, z USA i Australii. Saul Perlmutter, Brian P. Schmidt i Adam G. Riess odkryli "przyśpieszającą ekspansję wszechświata poprzez obserwację odległej supernowej."

Nalgae dotarł do Chin. Teraz pora na Wietnam

Nalgae, były tajfun - drugi z tych, które spustoszyły Filipiny - dotarł do wyspy Hainan na południu Chin. Towarzyszy mu silny wiatr i deszcz. Według ekspertów słabnący tropikalny cyklon nie oszczędzi również Wietnamu.

Co czwarty gatunek ssaków jest zagrożony wyginięciem

Wyginięciem zagrożony jest co czwarty gatunek ssaków i co trzeci płazów - ostrzega WWF w Światowy Dzień Zwierząt. Tymczasem okazuje się, że oszczędzając energię, korzystając z roweru zamiast samochodu oraz kupując lokalne produkty, można przyczynić się do przetrwania zagrożonych gatunków.