Najnowsze

Najnowsze

Dlaczego w Arktyce nie marzną ptaki?

Dlaczego ptaki w Arktyce nie marzną? Jak zabezpiecza się jaja przed mrozem i lata przy wietrze dochodzącym do 90 km/h? Wyjaśniają to naukowcy z Polskiej Stacji Polarnej w Horsnundzie.

Krzyżujesz nogi? Jesteś Turkmenem!

Rdzenni mieszkańcy obu Ameryk i archipelagu Wysp Japońskich to potomkowie starożytnych Turkmenów - twierdzi naukowiec z Turkmenistanu. Swoją teorię opiera na zwyczaju siadania "po turecku". Ten innowacyjny pogląd to skutek polityki "gruntownej rewizji" historii Turkmenistanu, wprowadzonej w 2010 r. przez prezydenta tego kraju.

Grecy oddali ogień Anglikom

Ogień olimpijski dotarł w piątek do Wielkiej Brytanii. Został przetransportowany z Aten samolotem, który wylądował w morskiej bazie sił powietrznych Culdrose w południowo-zachodniej Anglii.

Na drogach dzisiaj bez stresu

Wyż Norbert nasunął się nad Polskę. Dla kierowców oznacza to, że pogoda nie wpłynie na jakość i komfort jazdy w ciągu dnia. Należy pamiętać jednak o jasnym słońcu, które może nas oślepiać. Termometry pokażą zaś do 23 st. C.

Czas na relaks. Pogoda będzie sprzyjać

Niże już w odwrocie. Nad naszym krajem zaczynają dominować wyże i dobra pogoda. Słupki rtęci pną się coraz wyżej, dziś pokażą maksymalnie 23 st. C. W centrum i na północnym-wschodzie niebo zdominuje słońce; więcej chmur, na szczęście bezdeszczowych, pojawi się na zachodzie.

Po tygodniu ściągnęli go z plaży. Rachunek: milion euro

W gęstej mgle wpłynął na ekskluzywną plażę w Kapsztadzie siedem dni temu. Przez cały ten czas ratownikom nie udało się go ściągnąć na wodę - a to fala była za wysoka, a to pływ był za niski, a to pękła lina holownicza. Teraz wreszcie udało się wyholować japoński statek rybacki na głębsze wody. Rachunek za usługę wyniósł milion euro.

Ubyło 20 kilometrów lodowca

Amerykański Lodowiec Columbia to ciekawy przykład dla naukowców i osób zainteresowanych procesami, jakim podlegają lodowce. Można je obserwować w stosunkowo krótkim czasie 25 lat - tyle potrzebowało czoło Kolumbii, żeby cofnąć się o 20 km i podzielić na dwie odnogi. Te zmiany uznano za jedne z najbardziej dynamicznych na świecie.

Zaćmienie od poniedziałku do niedzieli

Zaćmienie słońca - to najbliższe - zacznie się we wschodniej Azji w poniedziałek rano, a zakończy po kilku godzinach... późną niedzielą w USA. TVN Meteo po raz kolejny przypomina o istnieniu stref czasowych.

Słoneczna sobota w sam raz na żagle

Żeglarze i wypoczywający na Mazurach mogą liczyć na słoneczną sobotę. Da się odczuć ocieplenie, chociaż nie można mówić o upale w tym regionie. Temperatura wody w jeziorach wyniesie 14-15 stopni, a wiatr przeważnie będzie wiał z prędkością 18-20 km/h.

Trawy w natarciu. Dąb wciąż w formie

Trawy pylą coraz mocniej, a dąb wciąż mocno. Innych alergenów pochodzących od pyłków w powietrzu jest niewiele. Za to rodniki na terenie naszego kraju mają się dobrze - Caldosporioum dalej w stężeniu wysokim, a Alternaria średnim.

Tak gorąco nie było od ponad stu lat

Kwiecień 2012 roku to miesiąc w aspekcie pogodowym szczególny. Dlaczego? W USA długo nie było w tym czasie tak ciepło, a m.in. w Skandynawii tak zimno. Naukowcy w swoich publikacjach mówią "zmiany, zmiany, zmiany". Ale czy to globalne ocieplenie? A może naturalny cykl? Nikt do końca nie wie.

Piękno odpadów na Grand Press Photo

Fotografia przyrodnicza potrafi być zaskakująca - nie tylko dla widza, ale też fotografa. Świadczą o tym prace nagrodzone w tej kategorii konkursu Grand Press Photo. Pokazując różne tematy - od zjawisk pogodowych, poprzez faunę po ekologię - potrafią zachwycić i zadziwić nieco przewrotnym podejściem.

"Od 86 mln lat żują tę samą kość"

Jedzenie zgodnie z zasadami ruchu slow food niektóre mikroorganizmy doprowadziły do perfekcji. Bakterie żyjące w głębinach Północnego Pacyfiku żywią się minerałami, które trafiły na dno oceanu jeszcze w czasach, kiedy po Ziemi chodziły dinozaury.

W 45 dni sprawdzą wpływ burz na gazy cieplarniane

Niezwykle ważną misję badawczą rozpoczęli we wtorek amerykańscy naukowcy. Przez 45 dni będą przyglądać się, w jaki sposób burze i towarzyszące im błyskawice wpływają na stan ozonu - gazu cieplarnianego odpowiadającego m.in. za zmiany ziemskiego klimatu. Ich obserwacje pomogą ponadto ulepszyć system ostrzegania przed wyładowaniami atmosferycznymi.

Koniec chłodu. Przed nami przyjemny weekend

Po nieprzyjemnym ochłodzeniu prognozy na najbliższe dni powinny poprawić nam humory. Czeka nas pogodny i ciepły weekend. Temperatury rosną i już w niedzielę na Podkarpaciu sięgną 27 stopni. Synoptycy ostrzegają jednak, że wysokim temperaturom będą towarzyszyć burze. Możemy się ich spodziewać szczególnie po weekendzie.

4,7 tys. potencjalnych zabójców wokół Ziemi

Prawdopodobnie odpowiadają za wyginięcie dinozaurów, a w wielu filmach katastroficznych niosą zagładę Ziemi. To asteroidy. W pobliżu naszej planety krążą ich tysiące, a część z nich może się z nami zderzyć. NASA właśnie policzyła, ile czyha ich na nas w Kosmosie.

Odgrodzą nenufary od turystów

Grzybienie białe, przepiękne kwiaty nazywane zwyczajowo nenufarami bądź liliami wodnymi, które pływają po warmińsko-mazurskiej rzece Krutyni zostaną ogrodzone. Taką decyzję podjęły władze Mazurskiego Parku Krajobrazowego, przerażone tym, że rokrocznie rośliny są niszczone przez turystów.

Bawoły przed upałem uciekają do wody

Stada bawołów chłodzących się w błotnistych wodach i oddający się drzemce w cieniu drzew Hindusi, ich właściciele. Takie obrazki, doskonale obrazujące skalę gorąca, z jaką muszą się zmagać mieszkańcy południowoazjatyckiego kraju, obiegły w czwartek świat.

Mierzył się z aligatorem. Pożałował

Ostre zębiska aligatora zatopiły się w ramieniu zoologa z Akwarium Publicznego w Karolinie Północnej. Mężczyzna, próbując przesunąć zwierzę, bardzo je rozdrażnił...

"... do 18 st. na Ziemi Lubuskiej". Otylia pogodynką

Otylia Jędrzejczak, mistrzyni olimpijska w pływaniu, w piątkowy poranek zadebiutowała w roli... pogodynki. Nieco onieśmielona, ale niezwykle przy tym urocza, zapowiedziała na antenie TVN24 m.in. 18 st. Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Jak sama przyznała, występ w tej roli był trudniejszy od pływania.

Synoptyk: To była prawdopodobnie ostatnia tak zimna noc

Dzisiejszy ranek w Polsce był zimny, a nawet bardzo zimny. Zimna masa powietrza znad Skandynawii, rozpogodzenia i słaby wiatr zrobiły swoje. Ciepło z warstwy przypowierzchniowej powietrza "uciekło", a temperatura spadła poniżej 0 st. C - pisze Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.

Border collie przypilnuje łódzkiego lotniska

Nietypowego strażnika doczekało się łódzkie lotnisko. - Pies rasy border collie będzie płoszył z niego nieproszone ptaki i ssaki - mówi Ewa Bieńkowska, rzeczniczka portu. Bieńkowska z dumą podkreśla, że to pionierskie rozwiązanie w skali kraju.

I Japończycy komercjalizują loty w kosmos

Japończycy poczynili pierwszy ważny krok w dziedzinie komercjalizacji lotów kosmicznych. Należąca do nich rakieta H-IIA, mająca na pokładzie kilka satelit, w tym - bezprecedensowo - sondę południowokoreańską, wystartowała w piątek w przestrzeń kosmiczną.

Raj na ziemi ukryty pośród białych klifów

Rajska plaża, którą osłaniają wapienne klify zwieńczone soczystozieloną roślinnością. Do takiego miejsca trafiła Reporterka 24, która podzieliła się z nami zdjęciami i wrażeniami z pobytu na greckiej wyspie Leukada.

Pojedziecie przy dobrej pogodzie

W ciągu dnia aura, ponieważ będzie bardzo pogodnie, nie wpłynie na jakość jazdy. Kierowcom nie pozostanie nic innego niż cieszenie się podróżą.

Na Mazurach dużo słońca, ale chłodno

Przed pływającymi po polskich jeziorach pogodny, ale i chłodny dzień. Nad wodami północnego wschodu, których temperatura wszędzie będzie się równać temperaturze powietrza, łagodnie powieje wiatr.