Najnowsze

Najnowsze

Podmuch złamał wiatrak na Wybrzeżu

Europa północna i centralna znalazły się pod wpływem głębokiego niżu, którego centrum znajduje się nad Skandynawią. Front o nazwie Yoda przynosi do Polski bardzo silny wiatr. Podczas nocnej wichury uszkodzony został wiatrak w miejscowości Kobylnica - co udokumentował @grex w Kontakcie 24.

3 dni, 780 wstrząsów. Salwador drży

Ponad 700 wstrząsów, z najwyższym o sile 4,6 stopni w skali Richtera, nawiedziło wschód Salwadoru w ciągu ostatnich kilku dni. Kilkadziesiąt budynków zostało zniszczonych, nikt nie został ranny.

Burza zatopiła łódź z imigrantami u wybrzeży Włoch

Łódź przewożąca około 60-70 imigrantów z Pakistanu przewróciła się u wybrzeży prowincji Brindisi we Włoszech. Jednostka nie wytrzymała naporu silnych fal wzburzonych przez szalejącą na morzu burzę. Łódź roztrzaskała się o skały.

Śmierdzący ser na stacji kosmicznej

Holenderski astronauta, Andre Kuipers, który rozpocznie swoją misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ma powody do radości. Na orbicie okołoziemskiej czekała na niego będzie specjalna przesyłka – kawał jednego z najlepszych holenderskich serów.

Potężne wichury także nad USA

Duża różnica ciśnienia powietrza nad USA wywoła wichury wiejące od Teksasu do Kanady. W sobotę rano porywy wiatru z Południowej Dakoty do Nebraski i dalej na północy osiągały prędkość nawet 96 km/h.

120 km/h. Wiatr prześcignie kierowców

Kierowcy powinni zachować ostrożność - w sobotę będzie padał deszcz, a z zachodu powieje silny, porywisty wiatr. Da się we znaki przede wszystkim zmotoryzowanym w górach i nad morzem.

Kibice Korony i Legii zbierają pieniądze na dąb

I kibice piłki nożnej mogą przyczynić się do ratowania środowiska. W sobotę, na chwilę przed meczem Korony Kielce z Legią Warszawa, odbędzie się zbiórka pieniędzy na rzecz Bartka, dębu powszechnie uważanego przez Polaków za najstarszy w kraju nad Wisłą.

Tak źle nie było od 1,5 tys. lat. Arktyczny lód topnieje

- Pokrywa lodowa w Arktyce jest najmniejsza od 1450 lat - twierdzą kanadyjscy badacze w swojej pracy opublikowanej w prestiżowym czasopiśmie "Nature". Mamy powody do niepokoju, ponieważ to właśnie lód odbija promieniowanie słoneczne, ograniczając wzrost temperatur.

Łap kometę! Do obserwacji wystarczy lornetka

Ciemne bezksiężycowe noce to idealny czas na obserwowanie obiektów mgławicowych, do jakich zaliczają się komety. Na przełomie listopada i grudnia koniecznie wypatrujcie C/2009 P1 (Garradd). Będzie widoczna nawet przez małą lornetkę.

Łabędzie jeszcze nie odleciały

Mamy niebywale ciepłą jak na tę porę roku aurę, jak dotąd padało też mało deszczu. Efekt? Zwierzęta nie odlatują do ciepłych krajów. Zobacz zdjęcia Reportera 24, który nadesłał nam fotografie łabędzi. Jeśli nie odlecą do końca miesiąca, zostanie zakłócony ich naturalny rytm życia.

Berit atakuje z siłą huraganu

Nad Morzem Północnym szaleje głeboki niż Berit. Towarzyszący mu wiatr ma siłę huraganu i powoduje zniszczenia w Norwegii, Danii i na Wyspach Owczych - zrywa dachy, przewraca łodzie i wymusza ewakuację.

Białe szaleństwo czas zacząć

Trasa narciarska pod zakopiańskim Nosalem jest już gotowa na przyjęcie miłośników białego szaleństwa. Uruchomiony został także pierwszy wyciąg orczykowy, a w większości podhalańskich stacji trwa naśnieżanie. Wszystko to za sprawą intensywnej pracy armatek oraz ujemnej temperatury.

W każdej chwili może dojść do erupcji

Kolumbijski wulkan Galeras był wyjątkowo aktywny w ciągu ostatnich 48 godzin. Według badaczy grozi wybuchem. Dlatego instytut geologii Ingeominas zalecił w piątek wieczorem ewakuację około 8 tys. ludzi żyjących w jego pobliżu.

W zatoce zawrzało jak w garnku. Zobacz dziwne chmury

Chmury wyglądające, jakby osuwały się z lądu, niczym kawałek lodu oderwany od góry śnieżnej. Takie przedziwne zjawisko atmosferyczne nad zatoką Hudsona w Kanadzie zarejestrował spektoradiometr MODIS umiejscowiony na satelicie NASA.

Trąba powietrzna niedaleko Bydgoszczy

W ciągu nocy zaczął wiać bardzo silny, niebezpieczny wiatr. Jak poinformował redakcję Kontaktu 24 internauta, około 5 rano przez miejscowość Stopka (woj. kujawsko-pomorskie) przeszła trąba powietrzna.

700 wstrząsów w dobę. Dziesiątki domów zniszczonych

Do wstrząsów doszło w okolicach miejscowości El Carmen w Salwadorze. Przed dobę rejon nawiedziło ok. 700 wstrząsów o sile od 1,8 do 4,6 w skali Richtera. Dziesiątki domów jest zniszczonych, nie ucierpiał żaden człowiek.

Alpy: na stokach zamiast śniegu bujna zieleń

Brak śniegu na stokach zmusza popularne austriackie kurorty do późniejszego rozpoczęcia sezonu. Właściciele wyciągów już liczą straty. Wydają krocie na sztuczne ośnieżanie. Tak ciepłego listopada nie było od 1920 roku.

Xaver zmieni pogodę

Najpierw Xaver niż znad Atlantyku wędrując nad Skandynawię na wietrzno-opadową w Europie pogodę zmieni.

Zimą Mazury "za pół ceny"

Mazury idą za ciosem po udanej promocji w konkursie na siedem Nowych Cudów Natury. W sezonie jesienno-zimowym tną ceny, by przyciągnąć turystów. Obniżki wynoszą nawet 50 proc.

Smog ciągle zalega nad Krakowem

W Krakowie stężenie niebezpiecznych związków chemicznych w powietrzu sześciokrotnie przekroczyło normę. Przez zalegający smog m.in. w przedszkolach obowiązuje zakaz wychodzenia z dziećmi na zewnątrz.  - Sytuacja jest wciąż zła. Nie ma stanów alarmowych, ale normy zanieczyszczeń są przekroczone. Nie ma wiatru, który rozwiałby zanieczyszczenia - powiedział Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Paweł Ciećko.