Najnowsze

Najnowsze

Święto nie święto, nurek sprząta

Trójmiejscy nurkowie w przypadający dzisiaj Europejski Dzień Morza zorganizowali własny Dzień Nurka i zabrali się do oczyszczania ze śmieci dna Bałtyku. Przygotowali też szereg atrakcji na plaży w Brzeźnie. Opowiada o tym z Gdańska reporter TVN24, Adam Kasprzyk.

Wyłączyli reaktory, teraz brakuje im prądu

Japoński rząd zdecydował się ograniczyć o 15 procent zużycie prądu elektrycznego w całym kraju. Oszczędności zostaną wprowadzone na całe lato i spowodowane są kryzysem energetycznym. Niedobór energii jest następstwem awarii elektrowni atomowej w Fukushimie, zniszczonej przez tsunami rok temu.

Wypluwa lawę na 400 metrów w górę

Władze Gwatemali w pogotowiu. Od soboty uaktywnił się owiany złą sławą wulkan Fuego. Wyrzuca w powietrze gejzery lawy i popiół. Zamknięto przebiegającą w pobliżu autostradę, bo istnieje zagrożenie, że jęzory ognia wedrą się na jezdnię.

Kometa okazała się znikającą planetą

Naukowcy z NASA wypatrzyli za pomocą teleskopu Keplera planetę oddaloną od Ziemi o 1500 lat świetlnych. Według naukowców planeta niedługo po prostu wyparuje. Dlaczego? Gwiazda, wokół której krąży zagrożona planeta, jest po prostu za gorąca.

Po południu Wisła podzieli Polskę

W pierwszej części dnia kierowcy w całej Polsce mogą liczyć na dobrą pogodę. Jednak po południu warunki drogowe pogorszą się na wschód od linii Wisły oraz na Podkarpaciu. Pojawią się przelotne deszcze, a nawet burze z gradem i intensywnymi opadami - do 20 litrów wody na metr kwadratowy.

Duszno, parno i gorąco. Po południu mokro

W pierwszej części dnia sporo słońca pojawi się w całym kraju. Jednak od godzin popołudniowych do kraju od wschodu napłynie front atmosferyczny. Przyniesie spadek ciśnienia, opady deszczu i gradu oraz burze.

Morze Czarne rozkwita na wiosnę

Dunaj, Dniestr, Dniepr i Don wpadają do Morza Czarnego. A w nim? Fitoplankton, który dzięki składnikom naniesionym przez wielkie rzeki rozrósł się tak, że można zobaczyć go z kosmosu. Zdjęcie światu pokazała NASA.

Dąb pyli, ale już niedługo przestanie

Alergenem, którego najwięcej utrzymuje się w powietrzu, jest ten pochodzący z dębu. Ale już niedługo. Drzewo to przestanie pylić do końca miesiąca. Trawy za to są w natarciu - stężenie ich alergenów rośnie.

Burze przeszkodzą w mazurskich rejsach

Niedzielna pogoda na Mazurach będzie zrównoważona w całym regionie, ale niezbyt korzystna dla żeglarzy. Po południu pojawią się przelotne opady i burze - niektóre mogą mieć dość gwałtowny przebieg. Prędkość wiatru w ciągu dnia wyniesie 15-30 km/h, ale burzowe porywy mogą osiągać nawet 90 km/h.

73-latka po raz drugi najstarszą kobietą na Mount Everest

73-letnia Japonka po raz drugi zdobyła Mount Everest, stając się najstarszą kobietą na świecie, która tego dokonała. Tamae Watanabe pobiła w ten sposób swój własny rekord sprzed 10 lat. W tym roku wspinała się po tybetańskiej stronie góry.

Grad gęsty jak burza śnieżna

Lodowe kule wielkości ziaren grochu spadły na Georgię w Stanach Zjednoczonych. Według relacji świadków momentami grad był tak gęsty, że przypominał burze śnieżną. Nawałnice wywracały też drzewa w stolicy stanu - Atlancie.

Ruch to zdrowie. Ale bardziej korzystają kobiety

Czy ćwiczenia fizyczne pozytywnie wpływają na nasz mózg? Według powszechnego przekonania tak, ale naukowiec David Bucci z USA postanowił to sprawdzić w badaniach naukowych. Okazuje się, że to prawda, ale skuteczność ćwiczeń fizycznych jest różna w zależności od wieku i płci.

Wymieszali, okadzili i wysłali na halę

Owce w Beskidach pasą się już na halach. W sobotę w Korbielowie (Beskid Żywiecki) odbył się uroczysty redyk, czyli obrządek wyprowadzenia zwierząt na górskie pastwiska. Do września będą się na nich pasły pod opieką bacy i juhasów.

Nowy tydzień zacznie się burzami

Po pogodnym weekendzie znów będziemy musieli wyciągnąć parasole, bo nadchodzący tydzień przywita nas przelotnymi deszczami i burzami. Opady zaczną pojawiać się na wschodzie już w niedzielę po południu. Na szczęście na najbliższe dni synoptycy zapowiadają też przyjemne, dość wysokie temperatury.

Historyczny lot w kosmos z trudnościami

Historyczny start pierwszego prywatnego statku kosmicznego, który miał zacumować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, został przełożony na 22 maja. Kapsuła transportowa miała zostać wyniesiona na orbitę o godzinie 10.55 naszego czasu. NASA poinformowała jednak przed samym startem, że czujniki w komorze ciśnieniowej silnika nr 5 rakiety nośnej wykazały zbyt wysokie ciśnienie.

Dlaczego w Arktyce nie marzną ptaki?

Dlaczego ptaki w Arktyce nie marzną? Jak zabezpiecza się jaja przed mrozem i lata przy wietrze dochodzącym do 90 km/h? Wyjaśniają to naukowcy z Polskiej Stacji Polarnej w Horsnundzie.

Krzyżujesz nogi? Jesteś Turkmenem!

Rdzenni mieszkańcy obu Ameryk i archipelagu Wysp Japońskich to potomkowie starożytnych Turkmenów - twierdzi naukowiec z Turkmenistanu. Swoją teorię opiera na zwyczaju siadania "po turecku". Ten innowacyjny pogląd to skutek polityki "gruntownej rewizji" historii Turkmenistanu, wprowadzonej w 2010 r. przez prezydenta tego kraju.

Grecy oddali ogień Anglikom

Ogień olimpijski dotarł w piątek do Wielkiej Brytanii. Został przetransportowany z Aten samolotem, który wylądował w morskiej bazie sił powietrznych Culdrose w południowo-zachodniej Anglii.

Na drogach dzisiaj bez stresu

Wyż Norbert nasunął się nad Polskę. Dla kierowców oznacza to, że pogoda nie wpłynie na jakość i komfort jazdy w ciągu dnia. Należy pamiętać jednak o jasnym słońcu, które może nas oślepiać. Termometry pokażą zaś do 23 st. C.

Czas na relaks. Pogoda będzie sprzyjać

Niże już w odwrocie. Nad naszym krajem zaczynają dominować wyże i dobra pogoda. Słupki rtęci pną się coraz wyżej, dziś pokażą maksymalnie 23 st. C. W centrum i na północnym-wschodzie niebo zdominuje słońce; więcej chmur, na szczęście bezdeszczowych, pojawi się na zachodzie.

Po tygodniu ściągnęli go z plaży. Rachunek: milion euro

W gęstej mgle wpłynął na ekskluzywną plażę w Kapsztadzie siedem dni temu. Przez cały ten czas ratownikom nie udało się go ściągnąć na wodę - a to fala była za wysoka, a to pływ był za niski, a to pękła lina holownicza. Teraz wreszcie udało się wyholować japoński statek rybacki na głębsze wody. Rachunek za usługę wyniósł milion euro.

Ubyło 20 kilometrów lodowca

Amerykański Lodowiec Columbia to ciekawy przykład dla naukowców i osób zainteresowanych procesami, jakim podlegają lodowce. Można je obserwować w stosunkowo krótkim czasie 25 lat - tyle potrzebowało czoło Kolumbii, żeby cofnąć się o 20 km i podzielić na dwie odnogi. Te zmiany uznano za jedne z najbardziej dynamicznych na świecie.

Zaćmienie od poniedziałku do niedzieli

Zaćmienie słońca - to najbliższe - zacznie się we wschodniej Azji w poniedziałek rano, a zakończy po kilku godzinach... późną niedzielą w USA. TVN Meteo po raz kolejny przypomina o istnieniu stref czasowych.

Słoneczna sobota w sam raz na żagle

Żeglarze i wypoczywający na Mazurach mogą liczyć na słoneczną sobotę. Da się odczuć ocieplenie, chociaż nie można mówić o upale w tym regionie. Temperatura wody w jeziorach wyniesie 14-15 stopni, a wiatr przeważnie będzie wiał z prędkością 18-20 km/h.

Trawy w natarciu. Dąb wciąż w formie

Trawy pylą coraz mocniej, a dąb wciąż mocno. Innych alergenów pochodzących od pyłków w powietrzu jest niewiele. Za to rodniki na terenie naszego kraju mają się dobrze - Caldosporioum dalej w stężeniu wysokim, a Alternaria średnim.

Tak gorąco nie było od ponad stu lat

Kwiecień 2012 roku to miesiąc w aspekcie pogodowym szczególny. Dlaczego? W USA długo nie było w tym czasie tak ciepło, a m.in. w Skandynawii tak zimno. Naukowcy w swoich publikacjach mówią "zmiany, zmiany, zmiany". Ale czy to globalne ocieplenie? A może naturalny cykl? Nikt do końca nie wie.

Piękno odpadów na Grand Press Photo

Fotografia przyrodnicza potrafi być zaskakująca - nie tylko dla widza, ale też fotografa. Świadczą o tym prace nagrodzone w tej kategorii konkursu Grand Press Photo. Pokazując różne tematy - od zjawisk pogodowych, poprzez faunę po ekologię - potrafią zachwycić i zadziwić nieco przewrotnym podejściem.

"Od 86 mln lat żują tę samą kość"

Jedzenie zgodnie z zasadami ruchu slow food niektóre mikroorganizmy doprowadziły do perfekcji. Bakterie żyjące w głębinach Północnego Pacyfiku żywią się minerałami, które trafiły na dno oceanu jeszcze w czasach, kiedy po Ziemi chodziły dinozaury.