Najnowsze

Najnowsze

Chorwaci zasypani. Zima wróciła w maju

Chorwaci walczą z rzadko spotykanym o tej porze roku atakiem zimy. Północną część kraju nawiedziły obfite opady śniegu. W górzystym rejonie Gorski Kotar doszło do paraliżu komunikacyjnego. Bezradne były nawet pługosolarki.

Deszcz powoli będzie ustępować, ale dokuczy nam chłód

Czwartkowa pogoda nie zachwyci. We znaki dadzą się dość niskie temperatury - w żadnej części kraju nie sięgną nawet 15 stopni. Lepiej też nie wychodzić z domu bez parasola, bo w wielu miejscach utrzymają się chmury i opady. Mokro będzie szczególnie na wschodzie.

Zabrakło 30 baranów do rekordu

Krakowscy studenci próbowali pobić rekord Guinnessa w największej liczbie uczestników biegu "na barana" na 100 metrów. Rekord nie dotyczy szybkości, lecz liczby uczestników.

Nie będzie syropu klonowego do naleśników

Zła wiadomość dla smakoszy, którzy nie wyobrażają sobie porannych naleśników bez syropu klonowego: rekordowo ciepły marzec w Stanach Zjednoczonych obniżył tegoroczną produkcję syropu o 40 proc. Klony, które do wytwarzania soków potrzebują ujemnych temperatur w ciągu nocy, na skutek wysokich temperatur wyschły lub wytwarzają syrop o bardzo złym smaku.

Pokład i żagle mokre od deszczu

Na czwartek synoptycy zapowiadają kiepskie warunki żeglarskie. W rejonie Wielkich Jezior Mazurskich będzie padać i wiać do 30 km/h. Temperatura maksymalna wyniesie od 9 st. C w Giżycku do 11 st. C w Rucianem-Nidzie.

Ze Słońca zostanie tylko obrączka

Już za kilka dni ze Słońca zostanie tylko cienki pierścień. Stanie się tak podczas tzw. obrączkowego zaćmienia. Najlepiej widoczne będzie jednak daleko od Polski - w Wielkim Kanionie Kolorado w USA.

Trawy dopiero zaczynają pylić. Dąb w fazie szczytowej

Czwartkowa pogoda idzie na rękę alergikom mieszkającym na wschodzie i północy kraju. Tamtejsze opady deszczu oczyszczą powietrze z pyłków roślin i zarodników grzybów. Gorzej sytuacja przedstawia się w województwach centralnych, gdzie będzie pogodnie, a nawet słonecznie.

Mają zakaz łowienia ryb do końca lipca

Dla 36 tysięcy rybaków łowiących na Morzu Południowochińskim dwa i pół miesiąca zakazu połowów to okres bez pracy i pieniędzy. Chińskie władze chcą odbudować zasoby rybne na tym akwenie.

Odmłodzili drzewo oliwne o 400 lat

Najstarsze drzewa oliwne są młodsze niż przypuszczano. Ze względu na wysokość i grubość pnia eksperci przypisywali im nawet tysiąc lat. Jednak najnowsze badania wykazały, że najstarsze z nich, rosnące w Katalonii, ma 627 lat.

Fala uderzeniowa wzmocniła światło supernowej

Teleskop kosmiczny Chandra, pracujący w zakresie promieni rentgenowskich, dostarczył pierwszego w historii dowodu na to, że fala wstrząsu wywołanego wybuchem gwiazdy jest w stanie przedrzeć się przez kokon gazu otaczający supernową. To odkrycie pomaga zrozumieć, dlaczego niektóre supernowe są jaśniejsze i tym samym mocniejsze od innych.

Grzmoty na Podlasiu. Z nieba leje się strumieniami

Grzmi na Podlasiu. Burze o natężeniu słabym i umiarkowanym przesuwają się w stronę Suwałk. Towarzyszy im ulewny deszcz, dlatego kierowców podróżujących po tamtym rejonie kraju prosimy o ostrożną jazdę. Widzialność jest bowiem ograniczona, a nawierzchnia bardzo śliska.

W Niemczech 10 centymetrów śniegu

Środek maja, a w Niemczech tyle śniegu, co w grudniu. Nad południowe landy spłynęła masa chłodnego i wilgotnego powietrza, która przyniosła intensywne opady białego puchu. Miejscami jego grubość sięga 10 cm.

W weekend jak w lato. Ale do piątku mokro

Polska od zachodu dostaje się pod wpływ wyżu Norbert z centrum nad Niemcami. Tylko północne i wschodnie krańce kraju pozostaną jeszcze pod wpływem niżu znad Skandynawii. Z północnego zachodu napływa chłodne i wilgotne powietrze polarno-morskie.

Brunello di Montalcino Richarda Gere. Włoskie i najlepsze

- Richard Gere będzie miał własną ekskluzywną linię słynnego czerwonego wina Brunello di Montalcino - podały włoskie media, które ponoć kochają tego amerykańskiego aktora. Produkowany w Toskanii gatunek, jeden z najlepszych w światowym rankingu, trafi do Stanów Zjednoczonych.

Pióropusz dymu pokonał ponad 4500 km

Satelita NASA po raz kolejny dostarcza nam atrakcji. Tym razem możemy zobaczyć, jak daleko potrafi przenieść się dym z pożarów. Płonęły bowiem lasy w okolicach Bajkału, a 4500 km i kilkanaście dni później dym znad ognia znalazł się nad lodowym Morzem Beringa.

Sokół wyniesie Smoka 350 km nad Ziemię

Historyczny testowy lot pierwszego prywatnego statku kosmicznego, który ma spotkać się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS), odbędzie się 19 maja - informuje NASA oraz firma SpaceX.

Reporterka 24: "Ostatnie zdjęcie łódzkich żyraf"

Kilka z ostatnich wspólnych zdjęć, jakie zrobiono łódzkim żyrafom, w komplecie przesłała na Kontakt Meteo Reporterka 24 skorpionik00. Zwierzętom pękły serca po tym, jak w nocy z niedzieli na poniedziałek grupa wandali zdewastowała część zoo, w której przebywały.

Naukowcy otrzymali prąd z wirusa

Spacerując naładujesz telefon komórkowy albo odtwarzacz muzyki. Brzmi jak fantastyka naukowa? Już wkrótce stanie się to rzeczywistością. Naukowcy z Berkley stworzyli pierwsze plastry piezoelektryczne. Zawierają one wirusy, które wstrząśnięte produkują prąd.

Europejscy przewoźnicy lecą w dół. Wyjątkowo dobrze wypada LOT

- Na straty rzędu 600 milionów dolarów będą w tym roku narażone europejskie linie lotnicze - zapowiedział szef Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) Tony Tyler. Dodał też optymistycznie, że Polskie Linie Lotnicze LOT poprawiają swoje wyniki finansowe i przewożą więcej pasażerów.

Żarłoczne chmury natarły na miasteczko

Wygłodniałe stado... chmur dosłownie rzuciło się na górę Lushan i położone u jej podnóża miasteczko w prowincji Jiangxi we wschodnich Chinach. We wtorkowy poranek ten "atak" mieli okazję podziwiać turyści.

Mrągowo sprzeda Dziki Zachód

Mrongoville, westernowe miasteczko w woj. warmińsko-mazurskim, trafi w prywatne ręce. Jego właściciel, gmina Mrągowo, sprzedaje ponad 51 proc. udziałów. Samorząd złożył ofertę i czeka na zainteresowane nią firmy.

Auto na wodór z Lublina. Litr paliwa za 4 zł?

Jest szansa, że benzynę zastąpimy wodorem. Niepotrzebna będzie zmiana silnika, wystarczy przerobić instalację. Będzie ekologicznie i o jedną trzecią taniej niż na benzynie. Auto zasilone wodorem zaprezentowali naukowcy z Politechniki Lubelskiej. Zobacz galerię zdjęć i nagranie "Teleserwisu" TVN24.

Jak się bada Arktykę? Polscy naukowcy w pracy

Czy lodowce rzeczywiście zanikają? Na to pytanie próbują odpowiedzieć naukowcy z Polskiej Stacji Polarnej Horsnund na Spitsbergenie. Od kilku dni prowadzą badania glacjologiczne, w czym przeszkadza im pogoda. Zobacz, jak głową pracuje się w arktycznych warunkach.

Czy można wygrać z komarami? Nie

Nie ma metody, która pozwalałaby w pełni zwalczyć komary - twierdzą naukowcy. To przykra wiadomość zwłaszcza dla tych, którzy w tym sezonie zdążyli już odczuć negatywny wpływ tych owadów. I jeszcze gorsza dla wszystkich, którzy ten wpływ dopiero odczują.