Najnowsze

Najnowsze

Ziemia niezdatna do życia? Raport ONZ

Mamy coraz większą pewność, że ekstremalne zjawiska pogodowe, zyskują na sile z powodu działalności człowieka. Kontynuowana wysoka emisja gazów cieplarnianych sprawi, że w ciągu kilku dekad sytuacja wciąż będzie się pogarszać - wynika z raportu agendy ONZ, który trafił do rąk dziennikarzy agencji Associated Press (AP).

Specjalne alarmy na ratunek bezdomnym

Wielka Brytania w nadchodzącym sezonie zimowym wprowadza specjalne alarmy ostrzegające przed mrozem. Mają zapobiegać wysokiej śmiertelności wśród najbiedniejszych, którzy albo nie mają dachu nad głową, albo nie są w stanie przygotować swojego domu na atak srogiej zimy.

Szpaki wirują jak oszalałe. Sceny jak z Hitchcocka

Kiedy wielkie stada szpaków szykują się do lądowania, oczom człowieka ukazuje się jeden z najbardziej zachwycających spektakli występujących w świecie zwierząt. Koniecznie zobaczcie film, na którym stada wirujących ptaków zwiastują zimę.

Inwersja, czyli co odwraca nam pogodę

Inwersja to łacińskie słowo na określenie zmiany pewnych cech na przeciwne, odwrócenie. W meteorologii istnieje pojęcie inwersji temperatury, polegające na jej wzroście wraz ze wzrostem wysokości. Przy normalnym rozkładzie temperatura wraz z wysokością spada.

Zakopiański szpital przechodzi na słońce

Szpital powiatowy im. dr. Chałubińskiego w Zakopanem będzie wykorzystywał energię słoneczną oraz geotermalną do ogrzewania wnętrz i wody bieżącej. Nowe ogrzewanie szpitala ma zacząć funkcjonować w połowie listopada.

Tak się rodzi góra lodowa

Prowadzony przez NASA program IceBridge dokonał pierwszego w historii szczegółowego pomiaru cielącej się góry lodowej. Podczas jednego z lotów odkryto nowe pęknięcia, które przecinają lodowiec Pine Island na Antarktydzie.

Woda płynie na centrum biznesowe

Ludzie w wewnętrznych dzielnicach Bangkoku przygotowują się na przyjście powodzi. Zaczęli "uzbrajać" się w worki z piaskiem zaraz po tym, jak rząd nakazał zabezpieczyć centrum biznesowe.

W Tatrach Wysokich zima, w Bieszczadach jeszcze jesień

W Bieszczadach występuje inwersja temperatury - w górnych partiach gór jest cieplej niż w dolinach. Z Połonin widać wszystko w promieniu około 100 km. Dobre warunki do uprawiania turystyki panują zarówno w części reglowej Tatr i w Bieszczadach. W Tatrach Wysokich szlaki są ośnieżone i oblodzone.

Kamień Wikingów to nie bajka. Na mgłę i złą pogodę - szpat

Legenda o niezwykłym kamieniu, którego jasne światło pozwalało Wikingom na bezbłędną nawigację w czasie gęstej mgły czy po zmroku, okazała się prawdą! Naukowcy uważają, że potrafili oni wykorzystać zjawisko tzw. dwójłomności światła, które zachodzi w pewnym gatunku kryształów. Może niedługo producenci GPS'ów będą je dodawać do zestawów samochodowych?

"Niewyraźny świat" Omeny

Wczoraj mgły, dzisiaj mgły - tak to już bywa w listopadzie. Świat jakiś taki niewyraźny, ale za to po ustąpieniu porannego mleka, na niebie podniesie się leniwie słońce...

Jak pogoda zamyka lotnisko? Prognoza-ostrzeżenie-decyzja

Skąd pilot Boeinga 767 lądującego awaryjnie na warszawskim lotnisku wiedział, jakie są ku temu warunki pogodowe? Jak często dyżurny portu lotniczego dostaje informacje o zmieniającej się aurze? Po wyjątkowych zdarzeniach w Porcie Lotniczym im. F. Chopina odpowiadamy na te i inne pytania.

Warmińskie pola otulone bielą

Mgły, mgły, mgły i jeszcze raz mgły. Z powodu tego zjawiska zamknięto w środę rano trzy lotniska, a kierowcy od kilku dni muszą uważać na drogach. Mają jednak również pozytywny aspekt. Są nim malownicze zdjęcia, na których widnieją urokliwe zakątki natury i miast spowite bielą. Reporterzy 24 nadsyłają właśnie takie urzekające obrazy.

Cyklon nadciąga nad złoża ropy naftowej

W kierunku Omanu i Jemenu zmierza Keila, cyklon tropikalny znad Morza Arabskiego. Przedstawiciele Indyjskiego Departamentu Meteorologicznego ostrzegają, że ten układ niskiego ciśnienia znajdzie się niebawem w pobliżu wybrzeży Zatoki Adeńskiej. Są one bogate w ropę naftową.

Erupcja trwa już 28 lat. Zobacz świeżą lawę

Erupcja wulkanu Kilauea trwa od 1983 roku. Lawa nieustannie wypływa z krateru o nazwie Pu’u ’O’o. NASA i USGS opublikowały zdjęcie satelitarne pokazujące 3,4 tysiące metrów kwadratowych wypełnionych płynną i zastygającą magmą.

"To była idealna pogoda do lądowania". W środę byłoby dużo trudniej

We wtorek o godz. 14:30 kapitan Wrona wylądował awaryjnie Boeingiem 767 na lotnisku im. Chopina. Widzialność wynosiła wówczas 10 km, chmury były 1,5 km nad ziemią, a termometry pokazywały 13 st. C. - To idealne warunki do lądowania i wielkie szczęście - ocenia Wojciech Raczyński, synoptyk TVN Meteo. Szczęście tym większe, że już następnego dnia rano z powodu mgieł zamknięto trzy lotniska.

Godzina z życia zamglonego miasta w minutę

Intensywne mgły i zamglenia spowijają Polskę od kilku dni. Nie inaczej było w środę rano nad Bydgoszczą. Słońce nad miastem było zasłonięte przez cały ranek. Przekonajcie się w półtorej minuty, jak zmieniało się zamglenie przez ponad trzy kwadranse. Niezwykły film poklatkowy nadesłał Reporter 24.

Jesień maluje Beskidy pastelami

Pogoda sprzyja turystyce górskiej. Od kilku dni na południu świeci słońce, a temperatura oscyluje wokół 10 st. C. Reporter 24 przesłał nam na Kontakt Meteo pocztówkę z jesiennych Beskidów.

Mgły zamknęły rano trzy lotniska

Po porannym paraliżu spowodowanym mgłą, przywrócono ruch na lotnisku w Krakowie, Poznaniu i Łodzi. Nadal wyłączony jest port lotniczy w Warszawie, po tym, jak we wtorek awaryjnie lądował tam Boeing 767.

W ciągu godziny woda podniosła się o pół metra

W nocy z wtorku na środę powódź zalała kolejny obszar wokół centrum Bangkoku, Bang Khae. Poziom wody w ciągu godziny wzrósł o 30 cm. Rząd pod presją mieszkańców nakazał poszerzyć bramę śluzy w północno-wschodniej części miasta.

Zamglona Polska na zdjęciach Reporterów 24

Gęsta mgła spowiła w środowy poranek większą część kraju. Z jej powodu trzy główne lotniska zostały sparaliżowane. Niekorzystne dla ruchu powietrznego i drogowego zjawisko atmosferyczne utrwalili na zdjęciach Reporterzy 24.

Jak zamknąć jesień w słoiku?

Skarby jesieni zamknięte w słoikach - mowa o domowych przetworach z warzyw i owoców. Świetnie sprawdzają się w zimie, jako dodatek do potraw lub napojów, a jesień to odpowiedni czas, aby takie zapasy zrobić. Przeczytaj nasz poradnik.