Ciekawostki

Ciekawostki

Wybierz się w wirtualną podróż po Antarktydzie

Jeśli tęsknicie za zimą, wybierzcie się na wirtualny spacer po... Antarktydzie. Ci, którzy się na to zdecydują, będą mieli okazję m.in zwiedzić chatę Shakletona i zobaczyć miejsca lęgowe pingwinów.

Tysiąc euro na wyjazd do Grecji

Nietypowy sposób mają niemieccy politycy na walkę z kryzysem m.in. w Grecji: chcą, by państwo dopłacało obywatelom do wczasów w krajach południowej Europy. Posłowie przekonują też, że pobyt tam dobrze wpłynąłby na przygnębionych deszczową pogodą Niemców.

Willa nad morzem poprawi kondycję

- Ludzie żyjący na wybrzeżu są zdrowsi od tych, którzy mieszkają w innych regionach kraju - ustalili badacze z Uniwersytetu w Exeter. Naukowcy mają nadzieję, że niebawem uda im się przekonać rząd do wykorzystania terenów nadmorskich w charakterze "lekarstwa" dla Brytyjczyków.

Zakazali podlewania, więc pomalował trawnik farbą

Pomalował trawnik na zielono, bo chciał przywrócić życie swojemu wyschniętemu ogródkowi. Na taki krok zdecydował się mieszkaniec Indianapolis w amerykańskim stanie Indiana, któremu nękająca USA susza dała się silnie we znaki.

Mniej luzu na orbicie

Troje astronautów, po dwóch dniach manewrowania na orbicie, we wtorek rano znalazło się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Spędzą tam cztery miesiące.

Kolejny rekord Doliny Śmierci

Rankiem w czwartek 12 lipca w Dolinie Śmierci - uchodzącej za najgorętsze miejsce na Ziemi - padł kolejny temperaturowy rekord. Tzw. temperatura minimalna, a więc najniższa temperatura powietrza zanotowana na danym obszarze w określonym czasie, wyniosła 41,7 st. Celsjusza.

Księżycowy pył groźniejszy od azbestu

Odkąd Neil Armstrong postawił pierwszy krok na Księżycu, jednym z elementów planu podboju kosmosu stało się jego zasiedlenie w przyszłości. Te wizje studzi jednak część naukowców. Zwracają oni uwagę, że dłuższe przebywanie na powierzchni ziemskiego satelity naraziłoby nas na poważne kłopoty ze zdrowiem.

350 balonów i krzesła ogrodowe. Chcieli pobić rekord

Zmienny wiatr i burze udaremniły plan dwóch mężczyzn, którzy chcieli pobić rekord długości lotu balonowego. Wehikułem zbudowanym z dwóch foteli ogrodowych niesionych przez 350 balonów planowali dolecieć z Oregonu przez Idaho nawet do Montany. Przez pogodę musieli jednak wylądować po przebyciu zaledwie 48 km.

Kanadyjskie banknoty topią się w słońcu

Kanadyjczycy latem tracą pieniądze. A to za sprawą nowych banknotów wyprodukowanych przez narodowy bank na przełomie 2011 i 2012 r. Miały być 2,5 raza trwalsze, a okazuje się, że przy zetknięciu z wysokimi temperaturami szybko się niszczą i nie nadają do użycia.

Słony koszt leżakowania na włoskiej plaży

We Włoszech ubywa publicznych plaż. Jeśli wybieracie się tam na wakacje, szykujcie sporą porcję gotówki. Za dostęp do morza trzeba słono płacić mimo, że prawo wyraźnie stanowi o powszechnym i bezpłatnym dostępie do morza.

Kurorty idą na wojnę z meteorologami

W Belgii zaostrza się spór o prognozy pogody między branżą turystyczną a meteorologami. Nadmorskie Knokke zagroziło sądem portalowi pogodowemu Meteobelgique.be, a organizacje turystyczne zażądały od meteorologów, by ich prognozy brzmiały bardziej optymistycznie.

Nad ranem Księżyc przysłoni Jowisza

Już w niedzielę nad ranem Jowisz zostanie zakryty przez Księżyc, który będzie zaledwie pięć dni przed nowiem. To oznacza, że już za chwilę będzie co podziwiać na niebie.

Zachodzące Słońce przeszyło Nowy Jork

"Manhattanhenge", czyli krótki okres, w którym Słońce zachodzi dokładnie pomiędzy drapaczami chmur najsłynniejszej dzielnicy Nowego Jorku, miało miejsce w środę 11 lipca. Zobaczcie na filmie nowojorczyka, jak wyglądało.

Ponad 40 st. różnicy! Takie kontrasty tylko w USA

Stany Zjednoczone uchodzą za kraj kontrastów. Okazuje się, że dotyczy to również temperatur. W tym miesiącu różnica między najcieplejszym a najchłodniejszym zakątkiem USA wyniosła w lipcu... 41 st. C!

Chciał dotrzeć na sam środek Zalewu

Deska, żagiel, pianka, chęci i doświadczony trener to wszystko, czego potrzeba, żeby móc zacząć przygodę z windsurfingiem - sportem, do którego trudno się zrazić. Niestety jest jeszcze jeden czynnik, który ma kluczowe znaczenie w uprawianiu windsurfingu, a na który nie mamy żadnego wpływu - pogoda.

Niezwykła trąba wodna na Bałtyku. Zobacz nagranie z Łotwy

Niezwykłe zjawisko meteorologiczne mogli obejrzeć mieszkańcy łotewskiej Kolki położonej nad Zatoką Ryską. Niezwykłe, z dwóch powodów: po pierwsze - trąby wodne rzadko występują na Bałtyku, po drugie - warunki, w jakich powstało zjawisko, były specyficzne.

Ten kociak to prawdziwy twardziel

Trzymiesięczny kociak okazał się prawdziwym twardzielem: dwa tygodnie przeżył bez pożywienia i wody. Znaleziony został na pokładzie statku towarowego płynącego z Chin do USA.

Poświęcona rakieta wzbije się w niebo

Trwa odliczanie przed startem Sojuza TMA-05M. Kierownictwo kosmodromu Bajkonur, skąd pojazd kosmiczny zostanie wyniesiony na orbitę, chucha na zimne i robi wszystko, aby misja Sojuza przebiegła bez zarzutu. Dziś statek kosmiczny został poświęcony przez prawosławnego duchownego.

"Meteo News" będzie poskramiać wiatr i fale

W dzisiejszym odcinku "Meteo News" Miłosz Kłeczek będzie próbował poskromić wiatr i fale. Nawet jeśli mu się to nie uda, reporter TVN Meteo już o 21.00 przybliży wam znaczenie pogody w tym sporcie.

Jest tak lekki, że niemal unosi się w powietrzu

Ta "strużka dymu", którą widać na zdjęciu, to sfotografowany pod mikroskopem elektronowym fragment aerografitu - najlżejszego materiału na świecie. Jego twórcy to uczeni z Technische Universität Hamburg-Harburg oraz Christian-Albrechts-Universität zu Kiel.

"Lipcowa perspektywa: Ani na plażę, ani na rower"

"Weekend będzie mokry, a i nie za bardzo ciepły - ani na plażę, ani na rower. Do tego dość wietrznie. Po niedzieli nadal chłodno i deszczowo. I tak wygląda lipcowa perspektywa" - pisze w swoim mikrologu Artur Chrzanowski, synoptyk TVN Meteo.

Tak mokła stolica pół wieku temu

Niedawno narzekaliśmy na upały. Nie minęły jeszcze dwa dni ochłodzenia i znów narzekamy, tym razem na deszcz. Do takiej pogody lepiej się przyzwyczaić. Tak jest co roku i to od dekad. Cóż taka specyfika lipca.

Pluton dorobił się piątego księżyca

Bogatszy, niż dotąd sądziliśmy, okazał się system satelitów Plutona, lodowej planety karłowatej na obrzeżach Układu Słonecznego. Astronomowie ogłosili właśnie odkrycie jego piątego księżyca. Tak jak wcześniej trzy inne, zaobserwowano go dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a, który "czyści" pole przed sondą Nowe Horyzonty.

Kochasz wiatr i wodę? Ten program jest dla ciebie

Jak powstaje jacht? Czego można się nauczyć w szkole żeglarstwa regatowego? Jak na wodzie sprawuje się trimaran, który powstał na Dolnym Śląsku? Tego wszystkiego dowiecie się z premierowego odcinka "Magazynu Żeglarskiego". Ten program dla miłośników wiatru i wody zobaczycie po raz pierwszy już dziś wieczorem na antenie TVN Meteo.