Ciekawostki

Ciekawostki

"Embrion planety" pełen wodoru

O ważnych odkryciach dotyczących Westy - planetoidy nazywanej "zamrożonym embrionem planetarnym" - donosi magazyn "Science". Amerykańscy badacze odkryli między innymi zaskakująco duże ilości wodoru na powierzchni ciała niebieskiego. Wodór szczególnie interesuje naukowców, bo jest składnikiem wody.

Prehistoryczne lasy mogą odrosnąć. Dzięki zmianom klimatycznym

Globalne zmiany klimatu mogą otworzyć przed nami nowe możliwości. Według naukowców badających skamieniały las na arktycznej Wyspie Bylota, gatunki roślin, które rozwijały się tam przed milionami lat, mają szansę powrócić. - Nasze wnuki będą patrzeć, jak rosną - zapowiada badacz z Uniwersytetu Montrealskiego.

Wir błękitu u wybrzeży Australii

Turkusowe wiry pojawiły się u wybrzeży Australii. Nie należy się ich jednak obawiać, bo powstały nie ze wzburzonej wody, a jarzącej się feerią barw morskiej flory.

Curiosity przejechał 290 m i napotkał skałę

W środę na drodze łazikowi marsjańskiemu Curiosity stanął "Jake Matijevic" - skała, którą nazwano na cześć niedawno zmarłego inżyniera NASA. Będzie to pierwszy materiał, jaki łazik przebada. Potem pojazd, który przebył już 290 m, ruszy w dalszą podróż do Glenelg, gdzie wykona odwierty w skalnej powierzchni Marsa.

Teleportacja staje się faktem. Będzie Nagroda Nobla?

Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki, która będzie przyznana już na początku października, może przypaść badaczom, którzy opisali tzw. kwantową teleportację. Technika, w której upatruje się szansy m.in. na możliwość przesyłania informacji do innych galaktyk, różni się nieco od tego, co wyobrażamy sobie pod pojęciem teleportacji znanym z filmów science-fiction.

Ocean wysysa lód z Antarktydy

Ocieplający się Ocean Antarktyczny powoduje przyspieszone topnienie lodu w głębi Antarktydy, ustalili nowozelandzcy badacze. Zauważyli, że wąskie "strumienie lodowe" z większą prędkością transportują lód z głębi kontynentu do morza.

Tsunami to nie wszystko. Ta asteroida zasłoniła Słońce

Wielka asteroida, która uderzyła w Ziemię ponad dwa miliony lat temu, była zapalnikiem dla epoki lodowcowej na naszej planecie - uważają australijscy badacze. Ich zdaniem pył, jaki dostał się po uderzeniu Eltanina w Ziemię do atmosfery, dosłownie zasłonił Słońce.

Szukają śladów tsunami nad Bałtykiem

W okolicach Mrzeżyna i Trzebiatowa naukowcy z Państwowego Instytutu Geologicznego rozpoczęli badania poszukiwawcze śladów tsunami na polskim wybrzeżu Bałtyku. Miejsca badań wybrano na podstawie historycznych przekazów wskazujących na możliwość wystąpienia takiego zjawiska. Wyniki badań poznamy najwcześniej w przyszłym roku.

Renifery uciekają przed snowkiterami

Norweskim reniferom zagrażają miłośnicy snowkitingu - zimowej odmiany kitesurfingu. Skandynawscy naukowcy wykazali, że osoby uprawiające tę dyscyplinę sportu są w stanie przepłoszyć z okolicznych żerowisk wszystkie renifery.

71-letni gondolier w 5 dni pokonał 300 km

Trzysta kilometrów Dunajem przepłynął 71-letni gondolier z Wenecji po to, by podkreślić, że ta wielka europejska rzeka łączy ludzi i narody. Vittorio Orio zakończył w środę rejs rozpoczęty w piątek w Wiedniu, cumując gondolę w Budapeszcie, przed węgierskim parlamentem.

Greenpeace z sercem podszedł do Arktyki

Na arktycznym lodzie pojawiło się gigantyczne serce. Utworzyła je organizacja Greenpeace, by zwrócić uwagę na szybko postępującą dewastację środowiska polarnego.

2030: połowa populacji zasiedli miasta

Do 2030 r. więcej niż połowa światowej populacji będzie żyła w olbrzymich przestrzeniach miejskich zwanych gigalopolis - prognozują urbaniści. Tym samym miasta zagarną dodatkowe 1,2 mln km kw. planety, czyli trzy razy więcej niż obecnie. Skutki dla środowiska i samych mieszkańców miast mogą być opłakane.

Trzydniowa panda w oku kamery

Ameryce przybył nowy ważny obywatel. To mała panda wielka, która urodziła się zaledwie trzy dni temu. Już jest gwiazdą mediów.

Ta maszyna lata w przyszłość. Satelitarne prototypy na pokładzie

Skomplikowane instrumenty pracujące na satelitach kosmicznych wymagają wielu testów, żeby mogły jak najlepiej spełniać swoje zadania. Zanim trafią na orbitę, kilkanaście kilometrów nad powierzchnię Ziemi wynoszą je specjalne samoloty operujące na dużych wysokościach. Jeden z nich jeszcze w tym miesiącu sprawdzi prototypy dwóch nowych urządzeń.

Miliony ptaków rozbijają się o okna

Na zabudowanych terenach ptaki często giną po zderzeniu z oknem budynku. Do tej pory jednak nikt nie liczył takich przypadków. Sprawę zbadali kanadyjscy studenci biologii i oszacowali, że tylko w ich kraju w takich zderzeniach giną aż 22 mln ptaków rocznie.

Wyprawa do podwodnego kręgu ognia

Dołącz do grupy badawczej 35 najlepszych naukowców świata i zbadaj środowisko podwodnych wulkanów. Teraz jest to możliwe dzięki interaktywnej ekspedycji Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej. Najbliższe zanurzenie online już dziś o 21.00.

Pogoda nie puszcza Endeavoura do muzeum

Najmłodszy wahadłowiec NASA - Endeavour trafi w tym tygodniu do muzeum w Kalifornii. Miał wystartować już w poniedziałek, ale lot został odwołany ze względu na złą pogodę w Zatoce Meksykańskiej. Na miejsce docelowe dotrze w piątek.

W tandemie będą prognozować pogodę

Nowy satelita meteorologiczny Europejskiej Agencji Kosmicznej został wyniesiony na orbitę. Dzięki niemu prognozowanie pogody będzie jeszcze dokładniejsze.

Ten piorun uderzył naprawdę blisko. Zobacz, co przeżył operator

Mieszkaniec Kotoru na wybrzeżu Czarnogóry na długo zapamięta burzę, która kilka dni temu przeszła w tamtym rejonie. Ponieważ obfitowała w wyładowania atmosferyczne, postanowił nagrać niektóre z nich, nie przypuszczał jednak, jak mocne wrażenia go czekają. My radzimy obniżyć dźwięk podczas oglądania filmu.

Europa trzebi morskie wody. Zagrożony łosoś, tuńczyk, flądra...

Nadmierna eksploatacja zasobów mórz doprowadziła do znacznego zmniejszenia populacji wielu gatunków ryb - alarmuje Greenpeace. Na "czerwonej liście" znalazły się takie popularne gatunki, jak dorsz, halibut, łosoś, flądra czy tuńczyk. Według ekologów sieci handlowe nie powinny sprzedawać ryb, które są zagrożone wyginięciem.

Satelitarne zdjęcia ślubne? Możliwe już niebawem

Chcielibyście niekonwencjonalnie uwiecznić ślub, mecz lub zwykłego grilla? Niebawem będziecie mogli to zrobić w iście kosmiczny sposób. Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zostaną zainstalowane kamery, dzięki którym każdy z nas będzie mógł zamówić sobie własne zdjęcie z orbity. I na tym nie koniec, bo pozwolą również na bieżąco oglądać Ziemię z perspektywy ISS.

Załoga ISS zmniejszona o połowę. Powrót trzech astronautów

Trzech członków załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zakończyło swoją misję i wróciło na Ziemię. Amerykanin Joe Acaba oraz Rosjanie Giennadij Padałka i Siergiej Rewin wylądowali w poniedziałek rano na stepie w Kazachstanie. Na pokładzie ISS pozostała trzyosobowa załoga.