Ciekawostki

Ciekawostki

Bakteria jest istotą społeczną

Bakterie, podobnie jak rośliny i zwierzęta, mają własne struktury społeczne - ogłosili naukowcy Massachusetts Institute of Technology. Ich odkrycie pozwoli bliżej przyjrzeć się terapiom antybiotykowym, jakim poddawani są ludzie, oraz ich skutkom.

Zdalnie sterowane karaluchy w służbie ludziom?

Karaluch: idź, karaluch: stój - takie rozkazy wydają za pomocą mikrochipów tym niezbyt przyjemnym owadom naukowcy z Północnej Karoliny (USA). Karaczany zamienione w "bioboty" mogłyby być przydatne np. podczas poszukiwań osób zasypanych w trzęsieniu ziemi.

Curiosity robi "focię z ręki" i wrzuca ją do sieci

Specyficzna perspektywa, dziwny kąt - najnowsze zdjęcie Curosity przypomina charakterystyczne autoportrety, jakich pełno w sieci, zwłaszcza na serwisach społecznościowych. Skojarzenie z popularnymi "fotkami z ręki" to dobry trop - łazik zrobił je jednym z aparatów umieszczonym na wyciąganym ramieniu.

Wydry morskie w walce z globalnym ociepleniem

Co ma wspólnego populacja wydry morskiej u wybrzeży Ameryki Północnej z obrotem uprawnieniami do emisji CO2? Badania przeprowadzone przez zespół amerykańskich naukowców pokazują, że ochrona tych zwierząt i odbudowanie ich populacji może przyczynić się do redukcji zawartości dwutlenku węgla w atmosferze.

Trzy razy oglądali, by ustalić, że to chłopiec

Radość w kalifornijskim zoo. Po pięciu tygodniach i trzech badaniach weterynaryjnych wreszcie udało się ustalić płeć małej pandy. Zwierzak urodził się nieco ponad miesiąc temu. Teraz trzeba mu jeszcze wybrać imię.

Uparta foka skończyła w zoo

Na jednym z deptaków przy plaży w Melbourne pojawił się nietypowy gość. Z uroków nagrzanych płyt postanowiła skorzystać foka.

M4 w obiektywie Teleskopu Hubble'a

Teleskop Hubble'a przyzwyczaił nas do niezwykłych zdjęć. Tym razem NASA udostępniła zjawiskową fotografię Messier 4 (M4) - gromady kulistej w gwiazdozbiorze Skorpiona.

Rozświetlony but z wysokości 400 km

Niektóre elementy ziemskiego krajobrazu są tak charakterystyczne, że wystarczy jedno spojrzenie, żeby je rozpoznać. Tak właśnie jest w przypadku zdjęcia zrobionego podczas sierpniowego przelotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nad Morzem Śródziemnym. Nawet z wysokości 400 km łatwo rozpoznać kontury słynnego "włoskiego buta".

Czy Ziemię niedługo zaleje woda? Odpowiedź pod lodem Antarktydy

Brytyjczycy chcą sprawdzić, czy w najbliższym czasie grozi nam wzrost poziomu morza. W październiku wwiercą się w podlodowe jezioro w Antarktydzie Zachodniej i dzięki próbkom starożytnych muszli z dna będą mieli szansę odpowiedzieć na pytanie o przyszłość nizinnych regionów Ziemi. To one w przypadku nagłego wzrostu poziomu morza, mogłyby znaleźć się pod wodą.

Kosmiczna koparka z Polski najlepsza w Europie

Robot Husar nie imponuje rozmiarami. Ma półtora metra długości i siedemdziesiąt centymetrów szerokości. - Na razie jest to projekt, ale w ciągu kilku miesięcy ma powstać gotowe urządzenie - powiedział na antenie TVN24 koordynator projektu Mateusz Jakubiuk.

Spektakularny koronalny wyrzut masy

Takich obrazów nie powstydziłby się najzdolniejszy grafik. To jednak nie jest wytwór wyobraźni i talentu człowieka, lecz zjawisko astronomiczne: koronalny wyrzut masy ze Słońcem w roli głównej.

580 tys. planetoid krąży blisko Ziemi

- Jest ich całe mnóstwo, przelatują blisko Ziemi i są niezwykle niebezpieczne - tak w w programie "Meteo News" opisał planetoidy dr Maciej Mroczkowski z Wojskowej Akademii Technicznej. Obecnie znanych jest ponad 580 tys. planetoid, z których większość porusza się po orbitach nieznacznie nachylonych do ekliptyki, pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza .

Niezwykła para przemierza Kosmos

Niezwykła para wędruje razem przez przestrzeń kosmiczną. Stanowią ją dwie zupełnie różne od siebie galaktyki, które nazwano Arp116.

Biało na Tasmanii i Syberii. Jednocześnie

Śnieg może zmienić oblicze Ziemi widzianej z Kosmosu. Obrazują to zdjęcia satelitarne wykonane przez urządzenia NASA. Ich wymowa jest tym większa, że dzięki białemu puchowi upodobniają się do siebie obszary skrajnie różne: położona u wybrzeży Australii Tasmania i rosyjska Syberia.

Mięczaki pierwszymi ofiarami zmian klimatu

Tuż przed wymarciem dinozaurów na Ziemi mogło dojść do jeszcze jednego wielkiego kataklizmu. Według amerykańskich naukowców, wzmożone erupcje wulkaniczne miały doprowadzić do ocieplenia klimatu i zniszczenia życia na dnie oceanów.

Serce pytona zabiło dla człowieka

Brytyjscy weterynarze wykonali pierwsze w historii USG serca pytona. Zapis wzoru serca gada ma pomóc lepiej zrozumieć pracę ludzkiego serca.

Google Mars jak Street View

Okazuje się, że Marsa można eksplorować siedząc przed ekranem domowego komputera. Wszystko za sprawą usługi Google Mars, która powstała przy współpracy informatycznego giganta z naukowcami NASA.

Szczoteczka do zębów i stary kabel - oto przyrządy astronautów

Załodze Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) udało się naprawić zepsuty ważny element instalacji elektrycznej i przywrócić pełne zasilanie. Astronauci dokonali tego przy użyciu między innymi starej szczoteczki do zębów i prowizorycznej szczotki zrobionej z kabla.

Im Ziemia gorętsza, tym więcej na niej życia

Im Ziemia gorętsza, tym większa panująca na niej bioróżnorodność - ustalili brytyjscy naukowcy. Do takich wniosków badacze doszli przyglądając się skamieniałościom z początku paleozoiku.

Ten helikopter nie potrzebuje paliwa

Pojazdy napędzane siłą ludzkich mięśni bardziej kojarzą się z samochodem Freda Flinstona z popularnej kreskówki niż z helikopterem. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych trwa zacięta walka o stworzenie napędzanej ręcznie maszyny latającej, która przez co najmniej minutę utrzymałaby się w powietrzu.

Za 9 dni Ziemię minie duża planetoida

Nowo odkryta planetoida o średnicy 350 metrów 14 września przeleci blisko Ziemi - informuje serwis SpaceWeather.com. Naukowcy zaklasyfikowali ją do obiektów potencjalnie zagrażających naszej planecie.

Ulewy odsłoniły starożytne artefakty

Fragmenty biżuterii, ceramiki i żelaznych narzędzi pochodzące sprzed tysięcy lat odkryto w Dakarze. To nieoczekiwane efekty powodzi, która dwa tygodnie temu nawiedziła stolicę Senegalu. Znaleziska mogą pochodzić nawet sprzed 7 tys. lat przed naszą erą.

Przed nami najgorętszy rok w historii?

2013 może być najcieplejszym rokiem w historii pomiarów. Złożą się na to przynajmniej trzy zjawiska wpływające na wahania globalnej temperatury. Klimatolodzy przewidzieli je obserwując Słońce, Pacyfik i termometry.

Cukier w Kosmosie! Posłodzimy nim kawę?

Astronomowie dokonali słodkiego odkrycia. 400 lat świetlnych stąd znaleźli cukier w gazie otaczającym gwiazdę podobną do naszego Słońca. Czy oznacza to, że w kosmosie istnieją związki chemiczne, dzięki którym może rozwijać się życie?

Roboty będą witać huragany

Obecność Isaaca w Zatoce Meksykańskiej pozwoliła naukowcom NOAA przetestować nowe technologie, dzięki którym już niebawem będzie można lepiej oceniać ryzyko związane z pojawieniem się cyklonu. Dwa pływające roboty typu "Wave Glider" zbliżyły się do burzy tropikalnej i zebrały dla naukowców interesujące dane.