Ostanie dni obfitowały w niezwykłe zjawiska astronomiczne. Obok Ziemi przeleciała duża asteroida, mogliśmy również podziwiać na niebie rozbłyski meteorów z roju Geminidów.
Potencjalnie niebezpieczna
Toutatis zaliczana jest jednak do asteroid potencjalnie niebezpiecznych, czyli takich, które teoretycznie mogą uderzyć w Ziemię. W praktyce zagrożenie jest niewielkie. Zdaniem NASA, takich obiektów jest co najmniej cztery i pół tysiąca.
Rój Geminidów
Dzień później na niebie można było podziwiać apogeum spadających Geminidów. Warunki do obserwacji były roju wyśmienite, nie przeszkadzał bowiem Księżyc, którego nów wypadał właśnie 13 grudnia, a więc pokrywał się idealnie z momentem maksimum aktywności meteorów
Jasny błysk
NASA obserwując rój spadających meteorów zarejestrowała niezwykle silny rozbłysk jednego z Geminidów. Według pracowników Agencji, to najjaśniejszy zaobserwowany błysk w atmosferze Ziemi w ostatnich czterech latach.
Rój Ursydów
Oprócz Geminidów w grudniu będziemy mogli jeszcze oglądać mniejszy rój Ursydów. Jest on związany z kometą 8P/Tuttle, a radiant posiada w Małej Niedźwiedzicy, w pobliżu gwiazdy β UMi.
Ursydy są aktywne między 17 a 26 grudnia, a ich dość szerokie maksimum wypada w tym roku 22 grudnia ok. godz. 9.00 naszego czasu. Zwykle w maksimum obserwuje się około 10-15 meteorów na godzinę.
Autor: adsz/mj / Źródło: NASA, PAP