Ciekawostki

Ciekawostki

To nie musi być bozon. Możliwe dwie inne cząstki

Nowa cząstka odkryta przez CERN nie musi być wcale bozonem Higgsa - twierdzi grupa amerykańskich naukowców. Ich zdaniem istnieją przynajmniej dwie inne cząstki odpowiadające danym uzyskanym podczas eksperymentów w Wielkim Zderzaczu Hadronów. - To dopiero początek trudnego procesu identyfikacji bozonu Higgsa - komentuje jeden ze sceptycznych badaczy.

Wielki Zderzacz Hadronów kontra IceCube

Zajmuje kilometr sześcienny lodu na głębokości 2400 metrów pod powierzchnią Antarktydy i wykrywa neutrina. Dzięki teleskopowi IceCube naukowcy zaobserwowali już setki tych cząsteczek osiągających prędkość bliską prędkości światła. Liczą, że badania nad nimi pozwolą poznać ciemną materię, która według hipotez wypełnia sporą część Wszechświata, ale dotąd nie została odkryta eksperymentalnie.

Czerwony piorun po drugiej stronie burzy

Widzieliście kiedyś czerwony piorun? My też nie. Ale wiemy, że istnieje i teraz możemy go zobaczyć. Z bardzo interesującej perspektywy, bo najnowszej fotografii tego fenomenu dostarczają astronauci stacjonujący na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Łazik i Czerwona Planeta. Pocztówka z Marsa na Ziemi

Łazik Opportunity zrobił sobie zdjęcie z marsjańskim krajobrazem w tle i wysłał je Ziemianom w trzytysięczny dzień swojego urzędowania na Czerwonej Planecie. Trzeba mieć fantazję i tupet, by bezkarnie cieszyć nasze oko wakacjami we Wszechświecie, ale chyba zadziałała tu zasada: jakie wakacje, taka pocztówka.

Odkryto "żłobek" pierwszych zwierząt

Badacze z Oksfordu, Cambridge i kanadyjskiej Nowej Fundlandii odkryli "żłobek" pierwszych "zwierząt" jakie pojawiły się na Ziemi - charni. Wyglądem przypominały one liście paproci i żyły na dnie morza. 579 mln lat temu zasypał je wulkan, utrwalając go na zawsze pod postacią nowofundlandzkich skał.

Państwo wzięło na cel brzuszek obywateli

Turcy ważą zdecydowanie zbyt dużo. Ponad jedna trzecia populacji cierpi na nadwagę, dlatego władze wyruszyły na wojnę z otyłością. Cel: w ciągu roku odchudzić ponad milion obywateli.

12 milionów cierpi na bezsenność. "Upały trwają tu zbyt długo"

Włosi cierpią przez nawet 40-stopniowe temperatury, które nie dają im odetchnąć nawet w nocy - lokalne media donoszą, że na bezsenność skarży się 12 milionów obywateli tego kraju. - Upały trwają tu zbyt długo - komentował na antenie TVN24 Marek Lehnert, włoski korespondent Polskiego Radia.

Współcześni astronauci nie mają stylu?

- Współcześni astronauci nie mają wyczucia stylu - wzdycha Richard Hollingham z BBC, który widział w telewizji, jak astronauta Don Pettit na oczach całego świata - ubrany w podkoszulek, szorty i... podwiązkę - przechodzi z pokładu ISS do kapsuły Dragon.

Bwana pozbawia wody tubylców

Turyści wypoczywający w krajach rozwijających się zużywają 16 razy więcej wody niż lokalni mieszkańcy. Prowadzi to do konfliktów i rozprzestrzeniania się chorób.

Posłuchaj, jak brzmi zorza polarna

Po raz pierwszy naukowcom udało się wskazać, skąd pochodzą dźwięki wydawane prawdopodobnie przez zorze polarne. Badacze z Uniwersytetu Aalto w Finlandii wymierzyli, że te intrygujące pieśni powstają 70 m nad ziemią.

Nieważkość spowalnia proces starzenia

- Przebywanie w kosmosie spowalnia proces starzenia - wynika z badań, jakie Brytyjczycy i Japończycy przeprowadzili na robakach, które spędziły kilkanaście dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Zubilewicz zebrał rady na afrykańskie upały

W czwartkowy wieczór zwróciłem się do widzów TVN METEO o pomoc: Jak żyć przy takich upałach , jak sobie radzić z afrykańskim, zwrotnikowym powietrzem? Dziękuję za odzew, przedstawiam kilka najciekawszych propozycji.

Znaleźli bozon Higgsa. Teraz czas na ciemną materię

Fizycy wierzą, że ciemna materia jest spoiwem kosmosu. Pomimo że - zdaniem badaczy - stanowi 84 proc. całej materii wszechświata, nigdy nie została odkryta ekperymentalnie, ponieważ nie emituje i nie odbija światła. Teraz część naukowców z CERN uważa, że uda im się ją wytworzyć i wykryć za pomocą Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC) - pisze brytyjski "Telegraph".

Zobacz, jak powstają chmury!

Aura w ostatnim okresie dostarcza nam wielu atrakcji. Zmieniająca się momentalnie pogoda jest w stanie przyprawić o zawrót głowy. W ciągu kilkunastu minut słoneczne niebo zamienia się całkowicie swoje oblicze, pojawiają się chmury, deszcz, burze. Na pytanie: jak powstaje chmura? - odpowiedział Bogdan Janus z laboratorium fizycznego Centrum Nauki Kopernik.

Żarłacze białe stołują się w Massachussets

Kilka ogromnych drapieżników zostało dostrzeżonych w mijającym tygodniu u wybrzeża Chatham w Massachussets, kolejne dwa zaobserwowano w odległości zaledwie 10 m od brzegu przy Cape Cod. Jeden z rekinów miał długość około 5 metrów.

Miliardową inwestycję wstrzymało kilkadziesiąt ptaków

Brytyjski rząd anulował inwestycję w farmę wiatrową na wybrzeżu Norfolk wartą 1,5 mld funtów, ponieważ powodowałaby śmierć 90 ptaków rocznie. Dodajmy, że taka farma byłaby w stanie zasilać w prąd około 400 tys. domostw we wschodniej Anglii.

Z menu znika zupa z płetw rekina

Zupa z płetwy rekinie zniknie z tradycyjnego chińskiego menu, zadecydowała Rada Państwa. To przełomowa decyzja dla kultury Państwa Środka, ale także dla oceanicznego ekosystemu. Ten ekskluzywny przysmak bogaczy kosztuje rocznie życie 73 mln rekinów.

"Ciekawość" kluczem do zasiedlenia Marsa?

Za niespełna miesiąc, 5 sierpnia, "Ciekawość" (ang. Curiosity) ma wylądować na Marsie. Łazik gabarytów Mini Coopera - największy, jaki kiedykolwiek wysłano w kosmos - opadnie na powierzchnię Czerwonej Planety w zupełnie wyjątkowy sposób, po czym zacznie badać, czy panujące tam warunki sprzyjają życiu.

Tak umiera gwiazda. Ostatni występ przed śmiercią

Znajdująca się w konstelacji Żyrafy (okołobiegunowym gwiazdozbiorze nieba północnego) gwiazda U Camelopardalis niebawem umrze. Nim to jednak nastąpi, to niewielkie ciało niebieskie zaznacza swoje istnienie w bardzo widowiskowy sposób.

Żaba stała się księciem. Karolem

Baśń o żabie, która zamieniła się w księcia po tym, jak pocałowała ją piękna księżniczka, zyskała kolejną odsłonę. W czwartek nowo odkryty gatunek tego płaza został nazwany imieniem księcia Karola, następcy brytyjskiego tronu.

Złożą pozew, bo prognoza była deszczowa

Są źli. Chcą pozwać serwis pogodowy. Za prognozę. Mowa o belgijskich hotelarzach i restauratorach z nadmorskiego kurortu Knokke-Heist, którzy obawiają się, że przez zapowiedź deszczu stracą gości.

Nietoperze pogonią komary

400 nietoperzy stanie do walki z plagą komarów w Mediolanie. W miejskich parkach montowane są domki dla tych ssaków, by mogły jak najszybciej przystąpić do działania, czyli konsumpcji krwiożerczych owadów.

El Niño jednak uderzy przed jesienią?

El Niño może uderzyć już w trzecim kwartale tego roku - prognozują naukowcy z amerykańskiego Centrum Przewidywania Klimatu. Taki scenariusz oznacza ekstremalne zjawiska pogodowe występujące w basenie Pacyfiku - od zachodnich wybrzeży obu Ameryk po wschodnie rejony Azji. W efekcie możliwe są zawirowania w światowym rolnictwie i przemyśle.

W cumulonimbusie jak w pralce. Skąd bierze się grad?

Oczy całego kraju skierowane są na Bisztynek, miejscowość w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie potężne gradobicie zniszczyło ponad tysiąc budynków. Jak powstają gradziny wielkości kurzych jaj i dlaczego opady mają charakter lawinowy - wyjaśniają synoptycy TVN Meteo.

W Izraelu rośnie marihuana bez haju

W północnym Izraelu znajdują się uprawy, których dokładna lokalizacja utrzymana jest w sekrecie. Roślin strzegą wysoki płot, kamery monitoringu i uzbrojony strażnik. Tylko charakterystyczny słodkawy zapach podpowiada, że taką ochroną otoczona jest plantacja... konopi indyjskich. Jednak dla poszukiwaczy wrażeń, jakie daje "trawa", krzaczki te mogłyby się okazać rozczarowaniem.

Nie wiesz, co to bozon Higgsa? Wyobraź sobie George'a Clooneya

Cząstka Higgsa, Model Standardowy, teoria wszystkiego - te określenia pojawiają się w ostatnich dniach w związku z najnowszymi odkryciami naukowców z CERN. Mogą one doprowadzić do takiego przełomu w fizyce, jakim dla biologii była teoria ewolucji. Jednak osobom, które znajomość z fizyką zakończyły tuż po maturze, może być ciężko docenić ich wagę. Na szczęście w zrozumieniu tego, co tak ekscytuje naukowy świat, mogą pomóc proste przykłady - jak choćby... scena z życia George'a Clooneya.