Ciekawostki

Ciekawostki

Archeolodzy coraz bliżej Mona Lisy

Archeolodzy próbujący dokopać się do szczątków Mona Lisy znaleźli szkielet należący do florenckiej szlachcianki. Szczątki Mony Lisy mogą znajdować się głębiej.

"Musimy zaludnić Marsa"

- Ludzkość powinna skupić się na zaludnianiu nowej planety. Tak jak kiedyś ze starej Europy ruszyli na podbój nowego kontynentu, Ameryki. (...) To kolejny etap rozwoju naszego gatunku - uważa Łukasz Wilczyński z The Mars Society, które od 1998 r. zajmuje się promocją misji na Czerwoną Planetę.

Dziura ozonowa mniejsza niż przed rokiem

Groźna dla zdrowia dziura ozonowa będzie mniejsza niż przed rokiem - szacuje Światowa Organizacja Meteorologiczna. Zdaniem ekspertów dobre wiadomości z ziemskiej stratosfery to wynik podpisanego przed 25 laty Protokołu Montrealskiego.

Zagadkowe struktury na Marsie. NASA ujawnia zdjęcia

Opportunity, starszy brat łazika Curiosity, przesłał na Ziemię zdjęcie dziwnych kulek na powierzchni Marsa. Naukowcy na razie nie wiedzą co to jest, ale wyglądem przypominają znane im wcześniej "marsjańskie borówki". Eksperci z NASA uważają, że odkryte struktury mogą być dowodem na istnienie życia na Czerwonej Planecie.

Posłuchaj, jak śpiewa Kosmos

Kosmos nie tylko kusi niezmierzonymi przestrzeniami i nieodkrytymi tajemnicami, ale też fascynującymi dźwiękami. Można je usłyszeć w ziemskiej magnetosferze, przypominają odgłosy, jakie znamy z powierzchni naszej planety.

Wrześniowy szok gwarantowany. Jak przetrwać skoki temperatury?

Wrzesień to najtrudniejszy czas dla naszego organizmu. Rano jest chłodno, temperatura potrafi spaść poniżej 10 st. C, po południu świeci słońce i powietrze nagrzewa się nawet do 20 st. C, wieczorem następuje gwałtowne ochłodzenie. Takie dobowe wahania temperatury przypłacamy przeziębieniem a nawet grypą. Jak sobie z nimi radzić wyjaśnia synoptyk TVN Meteo.

Unia będzie zwalczać obcych

Unia Europejska chce zwalczać inwazyjne gatunki obce. Powód? Powodują rocznie 12 mld euro strat w gospodarce, ale przede wszystkim zagrażają różnorodności biologicznej i naszemu zdrowiu.

Na ISS odbędzie się prawdziwe jam session

Jam session na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej chce zorganizować Chris Hadfield - astronauta i muzyk. Kanadyjczyk, który będzie dowódcą półrocznej Ekspedycji 34/35, już w grudniu zamieszka na ISS. Jego towarzysze są równie muzykalni.

"Zderzacz większym wyzwaniem niż lot na Księżyc"

Zbudować Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) było trudniej niż wysłać człowieka na Księżyc - uważa dyrektor Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) Sergio Bertolucci. W czwartek w Warszawie naukowiec opowiadał m.in. o tym, że zadaniem LHC jest odnalezienie źródła stwórczej asymetrii, z której wziął się Wszechświat i ludzie.

Ecce małpa jak malowana

W kongijskich lasach odkryto nowy gatunek afrykańskiej małpy. Zwierzę ma miejscami żółtą sierść, a także... ludzki wyraz oczu.

Pandziątko z San Diego otwiera oczy

45-dniowa panda, która przyszła na świat w kalifornijskim zoo, zaczyna coraz bardziej interesować się otaczającym ją światem. Podczas badań, jakim poddano ją w środę, okazało się, że zwierzątko zaczęło otwierać oczy.

Wrony zapamiętują twarze wrogów

Wrony zapamiętują twarze swoich oprawców, podobnie jak robią to ssaki - donoszą naukowcy. Jeśli ptaki ponownie spotkają wroga na swojej drodze, mogą zaatakować.

Wraca nadzieja na klon mamuta. Znaleziono kompletną komórkę

W Jakucji odnaleziono szczątki mamuta, pośród których natknięto się na nienaruszoną komórkę z zachowanym całym jądrem. Dla badaczy to znak, że w odnalezionych tkankach może znajdować się choć jedna "żyjąca" komórka, dzięki której uda im się sklonować mamuta.

Na Marsie pada śnieg!

Na Marsie pada śnieg - informują badacze NASA. Składa się on jednak nie z zamarzniętej wody, a z tzw. suchego lodu - zamarzniętego dwutlenku węgla.

Wiedzą, co się stało z wyciekłą ropą. Zjadły ją bakterie

Przez pięć miesięcy po największej katastrofie ekologicznej w historii USA, jaką była eksplozja platformy wiertniczej Deepwater Horizon, bakterie zjadały ropę i gaz ziemny, które wyciekły do wód Zatoki Meksykańskiej. Do takiego wniosku doszli amerykańscy naukowcy badający, co powstrzymało skażenie akwenu.

W Kosmosie tworzą się strefy wpływów

W Kosmosie zaczynają się tworzyć strefy wpływów: podczas gdy Amerykanie skupili się na eksploracji Marsa, Rosjanie chcą wybudować stałą bazę na Księżycu. O planach Moskwy poinformował wicepremier Dmitrij Rozgozin.