Ciekawostki

Ciekawostki

Szpaki wirują jak oszalałe. Sceny jak z Hitchcocka

Kiedy wielkie stada szpaków szykują się do lądowania, oczom człowieka ukazuje się jeden z najbardziej zachwycających spektakli występujących w świecie zwierząt. Koniecznie zobaczcie film, na którym stada wirujących ptaków zwiastują zimę.

Inwersja, czyli co odwraca nam pogodę

Inwersja to łacińskie słowo na określenie zmiany pewnych cech na przeciwne, odwrócenie. W meteorologii istnieje pojęcie inwersji temperatury, polegające na jej wzroście wraz ze wzrostem wysokości. Przy normalnym rozkładzie temperatura wraz z wysokością spada.

Kamień Wikingów to nie bajka. Na mgłę i złą pogodę - szpat

Legenda o niezwykłym kamieniu, którego jasne światło pozwalało Wikingom na bezbłędną nawigację w czasie gęstej mgły czy po zmroku, okazała się prawdą! Naukowcy uważają, że potrafili oni wykorzystać zjawisko tzw. dwójłomności światła, które zachodzi w pewnym gatunku kryształów. Może niedługo producenci GPS'ów będą je dodawać do zestawów samochodowych?

Warmińskie pola otulone bielą

Mgły, mgły, mgły i jeszcze raz mgły. Z powodu tego zjawiska zamknięto w środę rano trzy lotniska, a kierowcy od kilku dni muszą uważać na drogach. Mają jednak również pozytywny aspekt. Są nim malownicze zdjęcia, na których widnieją urokliwe zakątki natury i miast spowite bielą. Reporterzy 24 nadsyłają właśnie takie urzekające obrazy.

Erupcja trwa już 28 lat. Zobacz świeżą lawę

Erupcja wulkanu Kilauea trwa od 1983 roku. Lawa nieustannie wypływa z krateru o nazwie Pu’u ’O’o. NASA i USGS opublikowały zdjęcie satelitarne pokazujące 3,4 tysiące metrów kwadratowych wypełnionych płynną i zastygającą magmą.

"To była idealna pogoda do lądowania". W środę byłoby dużo trudniej

We wtorek o godz. 14:30 kapitan Wrona wylądował awaryjnie Boeingiem 767 na lotnisku im. Chopina. Widzialność wynosiła wówczas 10 km, chmury były 1,5 km nad ziemią, a termometry pokazywały 13 st. C. - To idealne warunki do lądowania i wielkie szczęście - ocenia Wojciech Raczyński, synoptyk TVN Meteo. Szczęście tym większe, że już następnego dnia rano z powodu mgieł zamknięto trzy lotniska.

Godzina z życia zamglonego miasta w minutę

Intensywne mgły i zamglenia spowijają Polskę od kilku dni. Nie inaczej było w środę rano nad Bydgoszczą. Słońce nad miastem było zasłonięte przez cały ranek. Przekonajcie się w półtorej minuty, jak zmieniało się zamglenie przez ponad trzy kwadranse. Niezwykły film poklatkowy nadesłał Reporter 24.

Zamglona Polska na zdjęciach Reporterów 24

Gęsta mgła spowiła w środowy poranek większą część kraju. Z jej powodu trzy główne lotniska zostały sparaliżowane. Niekorzystne dla ruchu powietrznego i drogowego zjawisko atmosferyczne utrwalili na zdjęciach Reporterzy 24.

Jak zamknąć jesień w słoiku?

Skarby jesieni zamknięte w słoikach - mowa o domowych przetworach z warzyw i owoców. Świetnie sprawdzają się w zimie, jako dodatek do potraw lub napojów, a jesień to odpowiedni czas, aby takie zapasy zrobić. Przeczytaj nasz poradnik.

Zachmurzenie rozlało się nad Polską

Jeszcze tydzień temu, pełna euforii i radości, miałam nadzieję, że dzień 1 listopada będzie wyżowy, ciepły i pogodny. Tak wtedy wyglądał w świetle materiałów prognostycznych.

"Biały październik" widać z kosmosu

Zima wyjątkowo wcześnie pojawiła się w tym roku na terytorium Stanów Zjednoczonych. Na północno-wschodnim terytorium kraju spadło nawet 80 centymetrów śniegu. Białą pierzynę doskonale widać na zdjęciu satelitarnym.

Łoś w bagnie. Uratowali go leśnicy

- Leśnicy z Nadleśnictwa Knyszyn uratowali tonącego w bagnie młodego łosia. Bez ich pomocy zwierzę by nie przeżyło - poinformował rzecznik prasowy Państwowych Lasów.

"Śnieg śnieży, a deszcz pada - nie deszczuje"

Mżawka mży, śnieg śnieży, wiatr wieje, mgła mgli, burza burzuje lub burzy (czasem dosłownie), mróz mrozi, a deszcz pada - nie deszczuje. Ciekawe dlaczego? Z tornadem to w ogóle nieporozumienie - ono występuje podobnie jak trąba powietrzna.

Niebiańskie promienie uchwycili z kosmosu

Astronauci pracujący na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej uchwycili niezwykłe zjawisko, które od wieków jest inspiracją artystów. To promienie zmierzchu, które najczęściej towarzyszą postaciom z obrazów o treści religijnej. Z kosmosu wyraźnie widać, w jaki sposób powstają.

Za tydzień minie nas wielka asteroida

NASA będzie bacznie śledzić asteroidę 2005 YU55. 8 listopada przetnie ona orbitę Księżyca. Minie Ziemię w odległości około 323 tysięcy kilometrów. Naukowcy uspokajają, że nie ma powodów do obaw. Jednak na wszelki wypadek zaczną obserwować jej poczynania na cztery dni przed znalezieniem się w kulminacyjnym punkcie.

Złota jesień wróciła w końcu października

Tegoroczna jesień rozpieszcza nas od samego początku. Na palcach jednej ręki możemy policzyć deszczowe, wietrzne i pochmurne dni. Nawet końcówka października, która zwyczajowo straszy mrozem, tym razem zachwyca barwą. Zobacz zdjęcia Reporterów 24.

Sojuz wystartował. Na ISS zaniesie m.in. iPady

W niedzielę z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartowała rakieta z kapsułą Sojuz. Na jej pokładzie znajduje się zaopatrzenie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). To pierwszy start rosyjskiej rakiety od sierpniowej katastrofy.

Zubi poleca

Z serii Tomasz Zubilewicz poleca dwie sprawy:

Studenci na ćwiczeniach będą pić wino

Dwusemestralne studia podyplomowe z zakresu enologii, czyli wiedzy o winie, uruchamia w tym roku akademickim Wydział Farmaceutyczny Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Na ćwiczeniach studenci będą pić alkohol.

W Halloween na niebie będą dziać się cuda

- W poniedziałek wieczorem Księżyc zakryje stosunkowo jasną gwiazdę z konstelacji Strzelca - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Zjawisko będzie widoczne gołym okiem

Gwiazda ciepła jak ludzkie ciało

Naukowcy odkryli jedną z najzimniejszych gwiazd. Na jej powierzchni temperatura zbliżona jest do tej, która panuje podczas letniego dnia na Ziemi. Znajduje się od nas o 63 miliony lat świetlnych.

Wulkan wypiętrza się z zawrotną prędkością

Wulkan Uturuncu znajdujący się w Boliwii ma aktualnie około 6 tysięcy metrów wysokości. Do tej pory wulkanolodzy sądzili, że jest wygasły. Zaobserwowali jednak coś niezwykłego. Uturuncu rośnie w niesamowicie szybkim tempie.