Ciekawostki

Ciekawostki

Razem mają 174 lata i jednym głosem mówią: sport to zdrowie. Słowaccy bracia, podczas lokalnych zawodów narciarskich, podbili serca publiczności i mediów.

Polska uczona rozpoczyna badania terra incognita współczesnej fizyki i astronomii. Czarna energia - najprawdopodobniej istnieje i ma ogromny wpływ na to, jak wygląda Wszechświat, ale nikt nie wie, jakie ma właściwości. Bożena Czerny zamierza ją zbadać, przyglądając się kwazarom.

Obawiamy się, że życie odbierze nam nacierający na Ziemię kosmiczny obiekt. Tymczasem o wiele bardziej prawdopodobne jest, że zginiemy od zwykłych fajerwerków niż od asteroidy. Co ciekawe - naszemu życiu o wiele bardziej niż pożar zagraża... spacer.

Być może już niedługo nie trzeba będzie liczyć wypitych drinków na imprezach. Żeby błyskawicznie oczyścić organizm z nadmiaru procentów, wystarczy połknąć jedną kapsułkę - obiecują naukowcy. Opracowany przez amerykańskich badaczy specjalny koktajl enzymów metabolizujących alkohol na pijane myszy wpłynął znakomicie.

Alvin, najbardziej zasłużony batyskaf świata, niebawem opuści warsztat i znów zanurzy się głęboko, głęboko pod wodę. Kończy się generalny remont, dzięki któremu statek będzie mógł między innymi schodzić 2 km głębiej niż dotychczas.

Często mówi się, że to karaluchy przetrwają wszystko, nawet wybuch atomowy. Jednak w konkurencji o tytuł najbardziej odpornego stworzenia na Ziemi te owady muszą ustąpić pierwszeństwa niepozornym i mało znanym organizmom - niesporczakom. To niespełna milimetrowe bezkręgowce, które bez szwanku znoszą najbardziej ekstremalne warunki: skrajne temperatury i ciśnienie, brak wody czy zabójcze dawki promieniowania.

Za sprawą NASA Mars już od dawna przestał być gorącym tematem tylko dla wąskiego grona naukowców i pasjonatów astronomii. Ostatnio wkroczył do świata mody za sprawą zdjęcia zrobionego przez łazik Opportunity, które zainspirowało amerykańską projektantkę przy tworzeniu jej najnowszej kolekcji. Okazuje się jednak, że akurat wybrany przez nią krajobraz Czerwonej Planety nie jest do końca prawdziwy.

Żubrów na Białorusi przybywa, jak podaje tamtejsza prasa. Tendencja wzrostowa trwa od 17 lat, dlatego też w ubiegłym roku uznano, że tych zwierząt jest w lasach zdecydowanie zbyt dużo. Pozwolono na odstrzał m.in. urodzonych jesienią cieląt, z czym nie zgadzają się białoruscy ekolodzy.

Istnieje bakteria, która potrafi tworzyć bryłki złota. Niezwykłą właściwość mikroorganizmu Delftia acidovorans odkryli badacze z kanadyjskiego uniwersytetu McMaster.

Nawet 50 miliardów dolarów mogą być warte złoża platyny znajdujące się na jednej asteroidzie liczącej 30 metrów. Właśnie na takie zyski ze złóż rzadkich pierwiastków liczą innowacyjne firmy powstające z myślą o zakładaniu kopalni na asteroidach. Choć zdaniem naukowców na odpowiednie technologie trzeba poczekać nawet kilka dekad, plany te mają duże szanse powodzenia, bo to właśnie ekonomia obecnie napędza rozwój programów kosmicznych.

Gwiazda porno Coco Brown już za rok poleci w kosmos. Stanie się tym samym pierwszą aktorką filmów dla dorosłych, która osiągnęła tzw. linię Karmana - umowną granicę pomiędzy Ziemią a przestrzenią kosmiczną.

Deszcz meteorytów, jaki w piątek nawiedził Rosję, jednemu z Reporterów 24 przywołał wspomnienie podróży do Namibii. Hoba, dostępny dla zwiedzających w pobliżu miasta Grootfontein, jest największym znanym pozostającym w całości meteorytem.