Ciekawostki

Ciekawostki

Skąd na szybach takie wzory?

Przyszła zima, temperatura spadła poniżej zera, a internauta z Suwalszczyzny wysłał nam przepiękne zdjęcia oszronionych starych okien. Dlaczego mróz maluje na szybach pióropusze, gałązki czy kwiaty? Jak to się dzieje, że podczas zimy na szklanych powierzchniach pojawiają się takie malowidła?

Te nieloty uwielbiają być fotografowane

Australijski statek Aurora Australis zacumował u wybrzeża zatoki Commonwealth na Antarktydzie. Załodze, która przypłynęła w 100. rocznicę dotarcia na kontynent pierwszego Australijczyka, udało się wykonać niezwykłe zdjęcia rdzennych mieszkańców Antarktydy... pingwinów.

Zubilewicz: Jeżdżę w Austrii. A Wy?

Jeden z portali internetowych podał informację, że najchętniej jeżdżę na nartach w Tatrzańskiej Łomnicy. Informuję zatem, że w tym roku wybieram się z deskami do Austrii.

Na drogach śnieg i lód. Jak zadbać o bezpieczną jazdę?

Wraz z nadejściem prawdziwej zimy pogorszyły się warunki drogowe. Codziennie prószy śnieg, a temperatura nawet w ciągu dnia spada poniżej zera, więc drogi są śliskie. Jak przygotować samochód i jak zachować się na drodze w trudnych warunkach? Poniżej kilka sprawdzonych zasad.

15 tys. śmieci krąży po orbicie

Na początku ery lotów w kosmos niewiele myślano o kosmicznych śmieciach pozostawionych na orbicie. Liczba odpadków rosła, najpierw stopniowo, a następnie bardzo szybko. Kosmiczny złom na orbicie powoduje poważne niebezpieczeństwo dla sztucznych satelitów.

Rosyjski wulkan nadal wybucha

Zimowa aura potrafi być urzekająca. Szczególnie z kosmosu. Niezwykłe zdjęcie ośnieżonych stoków wybuchającego wulkanu Kizimen w syberyjskiej części Rosji wykonał radiometr umieszczony na satelicie Terra.

Dzisiaj powinna spaść na ziemię. Fobos-Grunt skończy w oceanie?

Miało być zupełnie inaczej. Sonda Fobos-Grunt leciała zbadać powierzchnię jednego z księżyców Marsa, by przynieść sukces i dumę dawnym zdobywcom kosmosu. Rosyjskiej agencji kosmicznej pozostało jednak bierne obserwowanie nieudanej misji i zgadywanie, gdzie spadnie próbnik. A spaść ma już w niedzielę.

Zła pogoda i dobre rady

Zima przyszła w idealnej chwili. Kilka województw rozpoczęło w piątek ferie zimowe, młodzież i ta "starsza młodzież" ruszyła na narty.

Może zawrócić wodę nawet o 100 km. Dlaczego cofka jest tak groźna?

Na Żuławach, Warmii i Wybrzeżu obserwujemy obecnie zjawisko cofki. W tym rejonie wieje z północnego-zachodu dość silny i porywisty wiatr, w porywach do 60-75 km/h. Przy dużym wypełnieniu Bałtyku wodą, a więc jego wysokim stanie, wiatr z sektora północnego wtłacza wodę w głąb lądu, powodując na wodach lądowych cofanie się wód, ich wylewanie się z koryt i podtapianie okolicznych terenów.

W kosmosie więcej planet niż gwiazd

Wyniki badań międzynarodowego zespołu naukowców wskazują, że w Drodze Mlecznej planety są powszechniejsze od gwiazd. Takie rewelacje przynosi najnowszy numer "Nature". Udział w badaniach mają polscy astronomowie z Uniwersytetu Warszawskiego.

Teleskop Hubble'a pomaga rozwiązać tajemnicę supernowych

Za pomocą Teleskopu Kosmicznego Hubble’a astronomom udało się rozwiązać zagadkę dotyczącą przodka supernowej, dzięki któremu dochodziło do widowiskowej eksplozji gwiazdy. Odkrycie daje badaczom nowe możliwości w tworzeniu scenariuszy wybuchów.

Wakacyjne wspomnienia z 604-metrowego klifu

Jeden z Reporterów 24 spędził lato w Norwegii. Na Kontakt Meteo przesłał ponad 100 zdjęć, które są wspomnieniem jego wyprawy na klif Preikestolen. Zobaczcie niezwykłą galerię, która przybliży wam to miejsce.

Epoka lodowcowa? Nie wcześniej niż za 1500 lat

W ciągu najbliższych 1500 lat nie grozi nam epoka lodowcowa - ustalili naukowcy z renomowanych światowych uniwersytetów. Według ich wyliczeń zlodowacenie nie przyjdzie, dopóki nie zmniejszymy ilości dwutlenku węgla w atmosferze. Na razie powinniśmy obawiać się czegoś zupełnie odwrotnego, czyli wzrostu globalnej temperatury - ostrzegają.

Coraz więcej śniegu w górach. "To już trójka"

W polskich górach spadło minionej doby średnio od 5 do 10 cm śniegu. Warunki w kurortach narciarskich poprawiają się. Pod koniec tygodnia rozpocznie się ochłodzenie, wystąpią opady śniegu, które cieszą już wszystkich planujących wyjazd w góry w okresie ferii. Wszystko wskazuje na to, że w górach zima zostanie na dłużej. Ale uwaga - wzrosło zagrożenie lawinowe!

Perły u wybrzeży Portugalii. "To ewenement"

Zespół badaczy z portugalskiego Instytutu Doświadczeń Morskich oraz z Uniwersytetu Algarve znalazł perły w ostrygach wyłowionych w regionie plaż południowej Portugalii. Naukowcy przeprowadzą teraz specjalistyczne badania, bo perłodajne mięczaki to bardo rzadkie zjawisko w tej części świata.

Gotowała w garnku tygrysa

Wietnamska policja zatrzymała kobietę podczas gotowania tygrysa. Przyrządzała w ten sposób ekskluzywny lek z drapieżnika, stosowany jako przeciwbólowy.

Ochota na kąpiel z rekinem lub płaszczką?

W Republice Południowej Afryki istnieje oceanarium, które mieści gatunki fauny i flory dwóch oceanów: Indyjskiego i Atlantyckiego. Zwiedzający podziwiają ponad 3 tys. rzadkich zwierząt w tym rekiny, żółwie i pingwiny.

Spojrzenie na Ziemię z satelity

Oglądałem dziś zdjęcia satelitarne lodu na Wielkich Jeziorach. Codzienne zdjęcie satelitarne, o rozdzielczości 250 m, analizowane jest pod kątem powstawania i rozwoju pokrywy lodowej, która może utrudniać żeglugę.