Ciekawostki

Ciekawostki

Tak James Cook śledził Wenus na tle Słońca

343 lata temu kapitan James Cook, wykonał szkic, który obrazuje spacer Wenus na tle Słońca. My też możemy wziąć do reki ołówek i wczuć się w rolę wielkiego odkrywcy, bo w środę rano będziemy doświadczać takiego samego wydarzenia.

Wielka Rafa w wielkim niebezpieczeństwie

Ekolodzy alarmują: Wielka Rafa Koralowa ginie! Organizacja Narodów Zjednoczonych rozważa umieszczenie jej na oficjalnej liście obiektów znajdujących się w niebezpieczeństwie. Specjalny raport w tej sprawie opublikowała agencja ONZ do spraw Oświaty, Nauki i Kultury.

Ochłodzi Ziemię, ale wybieli niebo

Powstrzymanie globalnego ocieplenia może... wybielić niebo. Do takiego wniosku doszli badacze Carnegie Institution for Science, którzy postanowili zbadać skutki rozpylania siarki w górnej atmosferze - metody, która zdaniem geoinżynierów obniży temperaturę na Ziemi.

Za 5 lat wyjdą na wolność. I zaczną broić...

Stado siedmiu żubrów z Polski przebywa na duńskiej wyspie od kilku dni. Zwierzęta teraz aklimatyzują się na ogrodzonym terenie o powierzchni 200 hektarów. Za pięć lat mają zostać wypuszczone na wolność. A wtedy drżyjcie duńscy hodowcy i rolnicy!

Skandal w IKEA. Meble nawet z 600-letnich drzew

600-letnie drzewa karelskiego lasu skończyły jako blaty kuchennych stołów, taborety i półki na książki - pisze Guardian powołując się na organizacje pozarządowe. To skandal, mówią ekolodzy. Czy IKEA, podająca się za firmę przyjazną środowisku, straci po tej aferze twarz?

Grudki złota leżą w piaskach Sri Lanki

Odkryto samorodne pokłady złota na Sri Lance. Znajdują się w piaskach rzeki Kelaniya, płynącej nieopodal miasta Ranwala w zachodniej części wyspy. Wieść o cennym kruszcu szybko obiegła wyspę i teraz każdy Lankijczyk chce być milionerem. Trwa zaciekła walka o szczęście skryte w brunatnych wodach rzeki.

Latem zagrzebują jaja w piachu

Welcome to Miami! Taki napis wita turystów ściągających na południowo-wschodnią Florydę w poszukiwaniu słońca i ciepłego morza. Jednak na tamtejszych plażach dobrze czują się nie tylko urlopowicze, ale i morskie żółwie. Między marcem a październikiem rozkładają się na piaskach od Miami po West Palm Beach, by złożyć jaja, donosi Internauta Krzysiek.

Polska "zanieczyszczona światłem". Ekolodzy: tracimy ciemne niebo

Polska jest "zanieczyszczona światłem" i traci ciemne niebo - alarmują ekolodzy. Odpowiadać ma za to niewłaściwa polityka oświetlania ulic, która skutkuje utratą ciemnego nieba. Zdaniem ekologów to już nie tylko problem astronomów, lecz także jedno z dokuczliwych dla mieszkańców zagrożeń środowiskowych

Wielki Ptak przysiadł na Słońcu

Wierzcie lub nie, ale na Słońcu widać... podobiznę Wielkiego Ptaka, bohatera słynnej "Ulicy Sezamkowej". Taki niesamowity kształt ma dziura koronalna, którą w piątek udało się sfotografować należącemu do NASA satelicie Solar Dynamics Observatory.

Węgrzy mają forfitera. Zobacz, jak kłapie

Żółwia jaszczurowatego, niezwykle drapieżnego gada, wyłowiło w piątek z węgierskiej rzeki dwóch mężczyzn. Śmiałkowie aż przez pół godziny próbowali obezwładnić szaleńczo kąsające zwierzę. Kiedy oglądaliśmy wideo, na którym żółw miażdży swoimi szczękami arbuza, przyszło nam jedno na myśl: forfiter...

Mężczyzna naprawdę dodaje kobiecie blasku

Nawet niewinny kontakt z przedstawicielem płci przeciwnej może dodać blasku kobiecej twarzy - dowodzą badania brytyjskich naukowców. W jego wyniku temperatura skóry rośnie, a u niektórych pań jest to wzrost nawet o jeden stopień Celsjusza.

Pokroili i zjedli 315 kg ośmiornicy

Hiszpanie pobili Rekord Guinnessa w kategorii największej potrawy przygotowanej z ośmiornicy. Z 315 kg morskiego mięczaka przyrządzili królewską ucztę, która zainaugurowała trzecie targi kulinarne Maris Galicia, odbywające się w Madrycie.

Wycieczka w kosmos jeszcze w tym roku

Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) wydała zgodę firmie Virgin Galactic na pasażerskie loty w kosmosie. Zezwolenie dla pasażerskiego orbitalnego statku kosmicznego SpaceShipTwo wydano na rok. Pierwszy lot pojazdu o napędzie rakietowym ma się odbyć pod koniec tego roku.

Tego lata Japonki będą chłodniejsze. Zużyją mniej energii

Od kiedy Japonia wyłączyła wszystkie swoje elektrownie jądrowe, cierpi na niedobór energii elektrycznej. W związku z tym rząd rozpoczął kampanię promującą nowy, mniej formalny dress code w japońskich instytucjach administracyjnych i prywatnych przedsiębiorstwach.

Szukają ciemnej materii w kopalni złota

W wyjątkowym miejscu ponad 1,5 kilometra pod ziemią naukowcy mogą znaleźć odpowiedź na jedną z tajemnic powstania Wszechświata. W dawnej kopalni złota w miejscowości Lead w Południowej Dakocie w Stanach Zjednoczonych powstało specjalne laboratorium mające zbadać tajemnice ciemnej materii.

Rusza sezon polowań na obłoki srebrzyste

Przed nami okres, w którym warto zwrócić swoje oczy w kierunku nieba. - W czerwcu i w lipcu będziemy mieli najlepszą w tym roku sposobność do oglądania obłoków srebrzystych, najwyższych chmur, jakie możemy obserwować z Ziemi - mówi Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Wyłowili osmolonego Dragona z Pacyfiku

Kilka godzin po lądowaniu w Pacyfiku wyłowiono Dragona - pierwszy statek należący do prywatnej firmy, który zacumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Wehikuł, który przechodząc przez atmosferę trochę się osmalił, dotarł na Ziemię w czwartek o godz. 17.42 naszego czasu.

Mniej światła zabiło cywilizację?

"To zmiana klimatu jest winna tajemniczemu upadkowi największej starożytnej cywilizacji, a więc cywilizacji doliny Indusu" - uważają badacze z Wielkiej Brytanii i USA. Ich zdaniem odpowiedzialne za jej koniec było zmniejszające się nasłonecznienie.

Tsunami wywołało chaos w jonosferze

Silne trzęsienie ziemi i fala tsunami, które wiosną 2011 r. spustoszyły Japonię, spowodowały chaos także wysoko na niebie. Naukowcy z NASA odkryli zakłócenia ruchu elektronów w górnych częściach atmosfery w tym czasie. Zaobserwowali je, śledząc komunikację między nadajnikami i odbiornikami GPS.

Inwazja jadowitych ryb na Karaiby

Ekolodzy i władze państw karaibskich jednogłośnie wzywają do polowania na pochodzącą z Pacyfiku skrzydlicę ognistą, która zaaklimatyzowała się w wodach Karaibów i Atlantyku. Jadowita ryba praktycznie nie ma na tych akwenach naturalnych wrogów i stała się poważnym zagrożeniem dla równowagi atlantyckiego ekosystemu.

Zmienią Księżyc w gigantyczne lustro do obserwacji Wenus

Za niespełna tydzień Księżyc zmieni się w ogromne lustro. Naukowcy z NASA chcą go wykorzystać, by przy pomocy teleskopu Hubble'a obserwować przejście Wenus na tle Słońca, nie narażając jednocześnie delikatnych urządzeń teleskopu kosmicznego na zniszczenie.

Kruche i fascynujące piękno korali. Artystyczna podróż pod wodę

Co łączy tranzyt Wenus z rafą koralową? Niezwykły film australijskiej artystki pokazuje, że morskie głębiny, chociaż bliższe niż ciała niebieskie, są przez nas równie słabo poznane. "Coral: rekindling Venus" to próba zachwycenia nas pięknym i złożonym mikroświatem, który może nie przetrwać, jeśli nie roztoczymy nad nim opieki. Przekonać nas o tym mają wyjątkowej urody kadry i piosenka Antony'ego Hegarty'ego.

Wymiera cała populacja czapli

W salwadorskich lasach wymierają czaple. W ciągu ostatnich kilku tygodni rolnicy znaleźli ponad 30 martwych ptaków. Na razie nie wiadomo na pewno, co jest przyczyną ich śmierci. Organizacje zajmujące się ochroną środowiska przyczyny upatrują w nadmiernym użyciu pestycydów w tym regionie.